Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 1999, Nr 9 (52) |


• Ustka-Zdrój? – rozmowa z wójtem Tomaszem Wszółkowskim na temat kompleksowego przekształcenia obszarów wiejskich w gminie • Ostrożenie z danymi osobowymi! – ewidencja gruntów i budynków jako zbiór danych osobowych • Materiały w zasobie geodezyjnym • Topograficzna baza danych – rozmowa z Agnieszką Buczek i ...

powrót

Jerzy Wysocki

O dokładności numerycznego modelu terenu opracowanego fotogrametrycznie

W artykule przedstawiono uogólnione zagadnienie dokładności opracowań wysokościowych w aspekcie metod analogowych i metod cyfrowych w fotogrametrii. Przeprowadzone analizy wykazały, że w terenie równinnym (nachylenie 0-6o), z powodu wpływu chropowatości jego powierzchni, głównym parametrem determinującym dokładność aproksymacji powierzchni terenu za pomocą siatki punktów jest odległość punktów tej siatki, przy odpowiednio mniejszym wpływie dokładności pomiaru wysokości punktów siatki – w miarę wzrastania kąta nachylenia terenu.

Metody fotogrametryczne, jako potencjalnie szybkie, ekonomicznie opłacalne i w wysokim stopniu zautomatyzowane, są przedmiotem szerokiego zainteresowania w aspekcie dostarczania informacji przestrzennej dla różnych potrzeb gospodarczych. Jednakże dokładność pomiarów wykonywanych dla opracowań inżynierskich ma podstawowe znaczenie i rozszerzanie zakresu zastosowań fotogrametrii dla tych potrzeb, wymaga prowadzenia odpowiednich badań i analiz w tym zakresie.
Jak wynika z prowadzonych badań (Ackermann 1973, Preuss 1993, Waldhausl 1980, Wysocki 1987), podstawowymi czynnikami decydującymi o finalnej dokładności numerycznego opracowania fotogrametrycznego są: błędy identyfikacji punktu, skala zdjęć lotniczych, jakość fotograficzna obrazu, wielkość piksela w opracowaniach cyfrowych, dokładność osnowy oporowej, precyzja instrumentu i metody opracowania, korekcja błędów systematycznych. Należy zauważyć, że decydujący wpływ mają błędy identyfikacji punktu, pod którym to pojęciem będziemy rozumieli dokładność ustawienia znaczka pomiarowego (3D). Przy obserwacjach stereoskopowych dokładność wysokościowych pomiarów fotogrametrycznych sięga 0,008% odległości fotografowania (Preuss 1993) i pozwalana uzyskiwanie wysokich dokładności przy dużych, a nawet średnich skalach zdjęć lotniczych. Jednak jest to jednocześnie pewna granica dokładności opracowań stereoskopowych zdeterminowana indywidualną zdolnością stereoskopowego widzenia obserwatora (Kohut 1977). Wydaje się, że próg ten może być łatwiejszy do pokonania przy zastosowaniu fotogrametrii cyfrowej z wykorzystaniem techniki matchingu (Jacobson 1992, Zieliński 1997). Jednak, jak się wydaje, pilniejszy do rozwiązania jest problem ograniczania wpływu części systematycznej błędów na dokładność fotogrametrycznych opracowań wysokościowych, przewyższającej część przypadkową błędów opracowań numerycznych (Ackermann 1973, Wysocki 1987).

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS