wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Kwiecień 1999, Nr 4 (47) |


• Systemy niwelacji geometrycznej – uwagi o metodyce wprowadzanych grawimetrycznych poprawek do wysokości i przewyższeń w systemach występujących w Polsce • Z różdżką na odkształcenia, czyli wykorzystanie pomiarów radiestezyjnych do interpretacji odkształceń podłoża budowlanego oraz budowali ziemnych pod wpływem filtracji • ...

powrót

Władysław Dąbrowski, Danuta Dąbrowska, Adam Doskocz, Jerzy Lubarski

Czy numerycznie znaczy dokładnie?

Ocena dokładności mapy numerycznej uzyskanej z graficzno-numerycznego przetworzenia map analogowych.
W dobie szybkiego rozwoju technologii obróbki danych geodezyjnych, od pomiaru, poprzez różne opracowania numeryczne, do wydrukowania mapy, pilnym problemem staje się określenie ich realnej dokładności. Czas potrzebny do opracowania mapy numerycznej i klasycznego arkusza mapy jest porównywalny, a produkt finalny w przypadku mapy numerycznej bezspornie lepszy.

Na stwierdzeniu tym nie można jednak poprzestać, ponieważ dokładność, a przy tym użyteczność różnie tworzonych map numerycznych jest niejednakowa i stwarzać może dotkliwe ograniczenia w korzystaniu z nich. W pracy niniejszej podjęto próbę oceny dokładności mapy numerycznej uzyskanej z przetworzenia aktualnie istniejących map analogowych.
Mapa analogowa jest obrazem powierzchni Ziemi, aktualnym w momencie jej tworzenia, lecz z biegiem lat, na skutek zachodzących zmian w treści sytuacyjno-wysokościowej, przestaje odzwierciedlać stan istniejący w terenie, w związku z tym jest wielokrotnie aktualizowana. Miarą dokładności graficznej mapy jest średni błąd położenia szczegółu sytuacyjnego I grupy dokładnościowej w stosunku do najbliższego punktu poziomej osnowy geodezyjnej. Na pierworysie mapy analogowej, niezależnie od metody jej powstania, nie powinien on przekroczyć 0,3 mm w skali mapy (Instrukcja G-4). Punkt sytuacyjny otrzymuje określone położenie na mapie w wyniku szeregu czynności polowych i kameralnych. Mają one, obok pożądanej niezmienności podkładu kartograficznego, zasadniczy wpływ na dokładność mapy.
Mapa analogowa, ze względu na wymaganą przejrzystość graficzną treści, przedstawia selektywnie sytuację terenową, a ze względu na wytrzymałość podkładu pozwala na ograniczoną liczbę aktualizacji. Niestety nie posiada ona znanych już dziś możliwości połączenia informacji opisowych o obiektach w całość, jest więc produktem nie mogącym sprostać wyzwaniom współczesnej geodezji i tempa zarządzania współczesną gospodarką.
W opracowaniu przyjęto, że wysoka dokładność mapy numerycznej z pomiarów bezpośrednich może stanowić kryterium porównawcze do określenia dokładności mapy numerycznej uzyskanej innym sposobem. Wynika stąd, że mapa numeryczna z pomiarów bezpośrednich oraz mapa numeryczna tego samego obszaru uzyskana z przetworzenia map analogowych zawierają porównywalne zbiory współrzędnych punktów, informujące o położeniu tych samych szczegółów sytuacyjnych.

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS