Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 1999, Nr 4 (47) |


• Systemy niwelacji geometrycznej – uwagi o metodyce wprowadzanych grawimetrycznych poprawek do wysokości i przewyższeń w systemach występujących w Polsce • Z różdżką na odkształcenia, czyli wykorzystanie pomiarów radiestezyjnych do interpretacji odkształceń podłoża budowlanego oraz budowali ziemnych pod wpływem filtracji • ...

powrót

Władysław Dąbrowski, Danuta Dąbrowska, Adam Doskocz, Jerzy Lubarski

Czy numerycznie znaczy dokładnie?

Ocena dokładności mapy numerycznej uzyskanej z graficzno-numerycznego przetworzenia map analogowych.
W dobie szybkiego rozwoju technologii obróbki danych geodezyjnych, od pomiaru, poprzez różne opracowania numeryczne, do wydrukowania mapy, pilnym problemem staje się określenie ich realnej dokładności. Czas potrzebny do opracowania mapy numerycznej i klasycznego arkusza mapy jest porównywalny, a produkt finalny w przypadku mapy numerycznej bezspornie lepszy.

Na stwierdzeniu tym nie można jednak poprzestać, ponieważ dokładność, a przy tym użyteczność różnie tworzonych map numerycznych jest niejednakowa i stwarzać może dotkliwe ograniczenia w korzystaniu z nich. W pracy niniejszej podjęto próbę oceny dokładności mapy numerycznej uzyskanej z przetworzenia aktualnie istniejących map analogowych.
Mapa analogowa jest obrazem powierzchni Ziemi, aktualnym w momencie jej tworzenia, lecz z biegiem lat, na skutek zachodzących zmian w treści sytuacyjno-wysokościowej, przestaje odzwierciedlać stan istniejący w terenie, w związku z tym jest wielokrotnie aktualizowana. Miarą dokładności graficznej mapy jest średni błąd położenia szczegółu sytuacyjnego I grupy dokładnościowej w stosunku do najbliższego punktu poziomej osnowy geodezyjnej. Na pierworysie mapy analogowej, niezależnie od metody jej powstania, nie powinien on przekroczyć 0,3 mm w skali mapy (Instrukcja G-4). Punkt sytuacyjny otrzymuje określone położenie na mapie w wyniku szeregu czynności polowych i kameralnych. Mają one, obok pożądanej niezmienności podkładu kartograficznego, zasadniczy wpływ na dokładność mapy.
Mapa analogowa, ze względu na wymaganą przejrzystość graficzną treści, przedstawia selektywnie sytuację terenową, a ze względu na wytrzymałość podkładu pozwala na ograniczoną liczbę aktualizacji. Niestety nie posiada ona znanych już dziś możliwości połączenia informacji opisowych o obiektach w całość, jest więc produktem nie mogącym sprostać wyzwaniom współczesnej geodezji i tempa zarządzania współczesną gospodarką.
W opracowaniu przyjęto, że wysoka dokładność mapy numerycznej z pomiarów bezpośrednich może stanowić kryterium porównawcze do określenia dokładności mapy numerycznej uzyskanej innym sposobem. Wynika stąd, że mapa numeryczna z pomiarów bezpośrednich oraz mapa numeryczna tego samego obszaru uzyskana z przetworzenia map analogowych zawierają porównywalne zbiory współrzędnych punktów, informujące o położeniu tych samych szczegółów sytuacyjnych.

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS