Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 1999, Nr 3 (46) |


• Racjonalizm zwycięży – mówi nowo mianowany główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski • Nowe struktury geodezji w zreformowanej administracji • Wysokość Europy a sprawa polska • Bez metryki ani rusz – nowoczesny komputerowy system do zarządzania drogami i ruchem drogowym w miastach • Inklinometr czy...

powrót

Andrzej Sas-Uhrynowski

Bałtyk skartowany

Nagroda I stopnia ministra spraw wewnętrznych i administracji za „Atlas map magnetycznych Bałtyku”.
Nagrodzony atlas jest pierwszym jednorodnym i kompleksowym opracowaniem obejmującym wszystkie elementy pola geomagnetycznego, które swoim zasięgiem pokrywa obszar całego Morza Bałtyckiego z wyjątkiem Zatoki Botnickiej i pasa wód terytorialnych państw okołobałtyckich. Atlas jest także pierwszym opracowaniem tego typu wykonanym na podstawie materiału Źródłowego przetworzonego do postaci numerycznej. Numeryczna forma danych umożliwia kartograficzne opracowanie map w wielu wariantach, które mogą się różnić skalą, odwzorowaniem mapy podkładowej, cięciem izolinii, doborem barw itp.

Ilustracja:

Dotychczas opracowane mapy magnetyczne Bałtyku miały charakter bardzo ogólny lub dotyczyły tylko wybranych rejonów. Były to mapy anomalii modułu wektora indukcji magnetycznej, o bardzo zgeneralizowanym obrazie izolinii, opracowane w skali 1:5 mln i mniejszej. Przez wiele lat mapy te nie mogły być też udostępnione przeciętnemu użytkownikowi z powodu ich zastrzeżonego charakteru. Materiałem Źródłowym dla wszystkich tych opracowań były wyniki pomiarów, wykonywanych na statku badawczym „Zaria” i gromadzonych sukcesywnie od 1954 r. Tak było do roku 1970, kiedy podjęto decyzję o wykonaniu zdjęcia magnetycznego Bałtyku.

Historia pomiarów magnetycznych na Bałtyku

Po zakończeniu II wojny światowej w stoczniach fińskich, w ramach reparacji wojennych na rzecz byłego ZSRR, zbudowana została seria 19 drewnianych statków żaglowych dla radzieckich szkół rybackich. W tym samym czasie w leningradzkim oddziale Instytutu Magnetyzmu Ziemskiego, Jonosfery i Propagacji Fal Radiowych Akademii Nauk ZSRR (IZMIRAN) powstała idea przeznaczenia ostatniego statku z tej serii do badań ziemskiego pola magnetycznego na morzach i oceanach. Realizacja tego pomysłu była niezmiernie trudna z uwagi na zwiększenie kosztu budowy (należało zamienić wszystkie żelazne elementy statku na wykonane z metali kolorowych) oraz zbudowanie specjalnej aparatury do pomiarów na morzu. Najtrudniejszym zadaniem było przekonanie decydentów do zamierzenia. W tym celu autor idei, nieżyjący już profesor Michaił M. Iwanow, dotarł nawet do Stalina, którego jednak potrafił przekonać do budowy takiego żaglowca.
Statek ten otrzymał imię „Zaria”. Wyposażony w odpowiednią aparaturę wyruszył w pierwszy rejs naukowo-badawczy w 1954 roku, co dało początek nowoczesnym kompleksowym badaniom magnetycznym na Bałtyku. Od tamtej pory, przez prawie czterdzieści lat, „Zaria” wykorzystywana była do pomiarów magnetycznego pola Ziemi na wszystkich prawie morzach i oceanach.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
do 1884 r. przyspieszenie siły ciężkości pomierzono tylko w 122 punktach globu?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Olbrycht Strumieński (? - ok. 1609 r.)
XVI-wieczny autor dzieła technicznego opisującego niwelator wodny. Ukończył on szkołę parafialną w Mysłowicach (nie zdobył wyższego wykształcenia), następnie był rządcą w majątku Firlejów w Babicach pod Krakowem. Pod mecenatem Mikołaja Firleja...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2002
Na orbicie znalazł się francuski satelita teledetekcyjny SPOT-5. Masa satelity wynosi 3000 kg (prawie dwa razy więcej niż SPOT-4), a na pokładzie zainstalowano m.in. dwa wysokorozdzielcze skanery HRG i skaner stereoskopowy HRS. Z danych ze SPOT-5...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2