wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Marzec 1999, Nr 3 (46) |


• Racjonalizm zwycięży – mówi nowo mianowany główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski • Nowe struktury geodezji w zreformowanej administracji • Wysokość Europy a sprawa polska • Bez metryki ani rusz – nowoczesny komputerowy system do zarządzania drogami i ruchem drogowym w miastach • Inklinometr czy ...

powrót

Opracowanie redakcji

Odbieramy sygnały

Prezentacja odbiorników GPS.
Obecność na naszym rynku wszystkich bez mała liczących się firm produkujących sprzęt GPS wskazuje na rosnące zapotrzebowanie na tego typu instrumenty. Zasady działania odbiorników GPS, jak i idea pomiarów wykorzystujących sygnały wysłane przez sieć krążących wokół Ziemi satelitów zostały dokładnie opisane w książce pt. „Geodezja współczesna w zarysie” profesora Kazimierza Czarneckiego, do której odsyłamy zainteresowanych. Naszym Czytelnikom polecamy również poglądowy artykuł o systemie GPS autorstwa profesora Janusza Śledzińskiego zamieszczony w GEODECIE nr 5/95 i inne publikacje.

W przedstawionej prezentacji zamieszczono wybrane odbiorniki geodezyjne dostępne na naszym rynku. Nie uwzględnia ona mniej dokładnych odbiorników nawigacyjnych. Należy pamiętać, że podstawowymi kryteriami rzutującymi na dokładność, a więc przeznaczenie instrumentu, są liczba odbieranych częstotliwości (L1 lub L1 i L2) oraz metody zwiększające czułość i sposób odbioru sygnału GPS. Do prac o wyższej dokładności potrzebny jest odbiornik mierzący nie tylko kod sygnału satelitarnego (C/A – zgrubny, P – precyzyjny), ale również fazę tego sygnału. Spośród wielu metod stosowanych w terenie (m.in. static, fast-static, kinematic) warto wspomnieć o metodzie pomiaru nazywanej real-time kinematic (RTK). Zastosowanie specjalnych modemów radiowych umożliwiających przesyłanie sygnałów z odbiornika bazowego do odbiorników ruchomych pozwala na uzyskiwanie współrzędnych pomierzonych punktów w czasie rzeczywistym. Ważną cechą dobrych odbiorników do pomiaru RTK jest automatyczna inicjalizacja w ruchu (np. OTF – on-the-fly ), co powoduje skrócenie czasu pomiarów.

Istotną sprawą przy pomiarach statycznych lub kinematycznych z postprocessingiem jest oprogramowanie służące do „obróbki” zarejestrowanych danych satelitarnych. Dopiero połączenie wyrafinowanej techniki spakowanej w obudowie odbiornika i odpowiedni software mogą dać pewne i wysokiej jakości wyniki. Napisaliśmy „mogą”, gdyż dla powodzenia sesji pomiarowej trzeba spełnić kilka warunków. Musimy mieć ciągłą widoczność określonej liczby satelitów, musi być także zachowana odpowiednia odległość między odbiornikami (dla odbiorników jednoczęstotliwościowych nie powinna ona przekraczać 10-15 km). Należy wiedzieć, jaki typ anteny należy zastosować, a także, że występują zjawiska odbicia sygnału. Najbardziej zaawansowane odbiorniki GPS wykorzystują technologie eliminujące zjawiska wielotorowości sygnału (multipath). Jedną z nich jest stosowana z dużą skutecznością technologia Everest.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS