Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 1999, Nr 3 (46) |


• Racjonalizm zwycięży – mówi nowo mianowany główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski • Nowe struktury geodezji w zreformowanej administracji • Wysokość Europy a sprawa polska • Bez metryki ani rusz – nowoczesny komputerowy system do zarządzania drogami i ruchem drogowym w miastach • Inklinometr czy ...

powrót

Opracowanie redakcji

Odbieramy sygnały

Prezentacja odbiorników GPS.
Obecność na naszym rynku wszystkich bez mała liczących się firm produkujących sprzęt GPS wskazuje na rosnące zapotrzebowanie na tego typu instrumenty. Zasady działania odbiorników GPS, jak i idea pomiarów wykorzystujących sygnały wysłane przez sieć krążących wokół Ziemi satelitów zostały dokładnie opisane w książce pt. „Geodezja współczesna w zarysie” profesora Kazimierza Czarneckiego, do której odsyłamy zainteresowanych. Naszym Czytelnikom polecamy również poglądowy artykuł o systemie GPS autorstwa profesora Janusza Śledzińskiego zamieszczony w GEODECIE nr 5/95 i inne publikacje.

W przedstawionej prezentacji zamieszczono wybrane odbiorniki geodezyjne dostępne na naszym rynku. Nie uwzględnia ona mniej dokładnych odbiorników nawigacyjnych. Należy pamiętać, że podstawowymi kryteriami rzutującymi na dokładność, a więc przeznaczenie instrumentu, są liczba odbieranych częstotliwości (L1 lub L1 i L2) oraz metody zwiększające czułość i sposób odbioru sygnału GPS. Do prac o wyższej dokładności potrzebny jest odbiornik mierzący nie tylko kod sygnału satelitarnego (C/A – zgrubny, P – precyzyjny), ale również fazę tego sygnału. Spośród wielu metod stosowanych w terenie (m.in. static, fast-static, kinematic) warto wspomnieć o metodzie pomiaru nazywanej real-time kinematic (RTK). Zastosowanie specjalnych modemów radiowych umożliwiających przesyłanie sygnałów z odbiornika bazowego do odbiorników ruchomych pozwala na uzyskiwanie współrzędnych pomierzonych punktów w czasie rzeczywistym. Ważną cechą dobrych odbiorników do pomiaru RTK jest automatyczna inicjalizacja w ruchu (np. OTF – on-the-fly ), co powoduje skrócenie czasu pomiarów.

Istotną sprawą przy pomiarach statycznych lub kinematycznych z postprocessingiem jest oprogramowanie służące do „obróbki” zarejestrowanych danych satelitarnych. Dopiero połączenie wyrafinowanej techniki spakowanej w obudowie odbiornika i odpowiedni software mogą dać pewne i wysokiej jakości wyniki. Napisaliśmy „mogą”, gdyż dla powodzenia sesji pomiarowej trzeba spełnić kilka warunków. Musimy mieć ciągłą widoczność określonej liczby satelitów, musi być także zachowana odpowiednia odległość między odbiornikami (dla odbiorników jednoczęstotliwościowych nie powinna ona przekraczać 10-15 km). Należy wiedzieć, jaki typ anteny należy zastosować, a także, że występują zjawiska odbicia sygnału. Najbardziej zaawansowane odbiorniki GPS wykorzystują technologie eliminujące zjawiska wielotorowości sygnału (multipath). Jedną z nich jest stosowana z dużą skutecznością technologia Everest.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS