Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 1998, Nr 12 (43) |


• Wkładka z mapą - świąteczny prezent dla czytelników • Temat granic nie zna granic - redakcyjna dyskusja na temat granic nieruchomości • Gospodarka nieruchomościami - podział kompetencji (tabela) między jednostkami administracji publicznej • Trzy Korony w komputerze - System Informacji Przestrzennej dla Pieniñskiego ...

powrót

Jerzy Przywara

O książkach dla nas słów parę

5. Krajowe Targi Książki Akademickiej Atena ‘98, Warszawa, 4-7 listopada

Imprezie zorganizowanej przez krajowe wydawnictwa naukowo--techniczne patronowali rektorzy Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego. Tegoroczne Targi zgromadziły w Auli Politechniki Warszawskiej 74 wystawców. Główne laury zdobyły: PWN za najlepszą książkę akademicką w dziedzinie techniki – „Mineralogia techniczna” Andrzeja Szymańskiego, Ossolineum za najlepszą książkę akademicką w dziedzinie humanistyki – „Historia Europy” (pod redakcją Antoniego Mączaka), a Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Nagrodę Stowarzyszenia Szkół Wyższych za „Teorię prawa” Ryszarda Sarkowicza i Jerzego Stelmacha. Nas interesowała oferta wydawnicza z zakresu szeroko pojętej geodezji.

O ile ogólnie można stwierdzić, że liczba tytułów zaprezentowanych na targach była całkiem spora, to łatwo zauważyć, że wiele pozycji to tylko wznowienia książek wydanych wiele lat temu (patrz str. 24-25). Trudno doszukać się nowych nazwisk, niewiele z prezentowanych tytułów odnosi się do najnowszych trendów i technologii występujących w światowej geodezji, brak pozycji z wielu elementarnych działów geodezji, nakład wielu innych jest już wyczerpany. Rodzi się więc pytanie – czy obecnym studentom wydziałów geodezji oferujemy odpowiednie do czasów podręczniki oraz czy armia absolwentów, którzy opuścili mury uczelni jakiś czas temu, ma możliwość samokształcenia poprzez lekturę aktualnej książki z zakresu geodezji? Na przykład w księgarni mieszczącej się w gmachu PW jest do nabycia 9 pozycji z dziedziny geodezji. Lepiej jest w Głównej Księgarni Technicznej przy ul. Świętokrzyskiej w Warszawie. Tam w połowie listopada w ofercie znajdowało się 12 pozycji, przeważnie z zakresu kartografii. W mniejszych miastach jest z pewnością o wiele gorzej.

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA



powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS