Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 1998, Nr 2 (33) |


• Główny geodeta szkoli nie tylko geodetów - cykl bezpłatnych szkoleń odbywających się w siedzibie sieradzkiego ODGiK • Wyrównanie poziomej osnowy geodezyjnej I klasy w układzie współrzędnych „1992” • Wiele zostało zrobione - redakcyjna dyskusja na temat katastru nieruchomości • Bez interfejsów - standaryzacja ...

powrót

Adam Łyszkowicz

Nowy układ wysokościowy

Wykorzystanie GPS, geoidy i klasycznej niwelacji

W literaturze geodezyjnej oddziaływanie stałego pływu na deformacje skorupy ziemskiej, deformacje geoidy oraz na wyniki niwelacji geometrycznej jest tematem zazwyczaj pomijanym. Tymczasem, wraz ze wzrostem dokładności pomiarów geodezyjnych i konieczności ą łączenia wyników GPS z geoidą i niwelacją geometryczną, zagadnienie to powinno być w pomiarach uwzględniane, i to w jednolity sposób. Pierwsze polskie opracowanie na ten temat ukazało się w 1992 roku (Barlik,1992).

W niniejszej pracy przypomniano podstawowe wiadomości o pływach. Przedstawiono, w jaki sposób stały pływ jest uwzględniany w polskiej sieci niwelacji precyzyjnej, sieciach GPS (EUREF, POLREF) oraz w grawimetrycznej geoidzie „GEOIDA 97”. Następnie zaprezentowano koncepcję nowego układu wysokościowego opartego na mareografie w Amsterdamie, w którym to układzie stały pływ wywołany przyciąganiem Księżyca i Słońca jest uwzględniany w taki sposób, że skorupa ziemska jest odniesiona do „średniej skorupy”, a geoida jest „średnią geoidą”.

Przez układ wysokości rozumiemy układ, w którym określono wysokość poziomu powierzchni odniesienia oraz system wysokości (wysokości geopotencjalne, ortometryczne, normalne lub dynamiczne). W Europie do niedawna istniały dwa kontynentalne układy wysokościowe: United European Levelling Network (UELN) w Europie Zachodniej i United Precise Levelling Network (UPLN) w Europie Wschodniej. W sieci UELN poziom powierzchni odniesienia zdefiniowano poprzez mareograf w Amsterdamie, a za system wysokości przyjęto wysokości geopotencjalne. W sieci UPLN poziom powierzchni odniesienia zdefiniowano poprzez mareograf w Kronsztadzie, a za system wysokości przyjęto wysokości normalne. Obecnie CERCO domaga się od Europejskiej Podkomisji Sieci Kontynentalnych (EUREF) utworzenia nowego kontynentalnego układu wysokościowego dla Europy. Grupa Robocza Podkomisji EUREF zdecydowała, że nowy układ będzie tworzony stopniowo. W pierwszym kroku zrealizowano tak zwane szybkie rozwiązanie, czyli UELN-95 (rys. 1) definiujące układ na poziomie 0,1 m, polegające na włączeniu do sieci UELN (wersja 73/86) danych niwelacyjnych z Europy Wschodniej. Wyniki wyrównania tak powstałej sieci przedstawiono w pracy Langa i Sachera, 1996. W drugim etapie planuje się utworzenie europejskiego układu wysokościowego z możliwie jak największą (centymetrową) dokładnością (Augath, 1996).

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS