wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Luty 1997, Nr 2 (21) |


• 80. rocznica powstania Warszawskiej Szkoły Geodezyjnej - w rozmowie udział wzięli: Maria Jackiewicz i Wacław Piller oraz były wieloletni dyrektor – Zbigniew Zwierz • Teoria i praktyka a majstrowanie przy SIT • Chrońmy znaki - treść rozporządzenia w sprawie sposobu i trybu ochrony znaków geodezyjnych • Osobiście i ...

powrót

Zygmunt Szumski

Teoria i praktyka a majstrowanie przy SIT

Poniżej przedstawiamy tekst wybitnego specjalisty w zakresie systemów informacji przestrzennej, w którym dyskutuje on z tezami referatu pana dr. Remigiusza Piotrowskiego pod tytułem „Teoria i praktyka krajowego SIT”, wygłoszonego na I Walnym Zgromadzeniu GISPOL w październiku 96 i opublikowanego w GEODECIE 12/96. Kursywą wyróżniono cytaty wyjęte ze wspomnianego referatu.

Niejednokrotnie zabierałem głos w sprawach SIT, nieodmiennie z najwyższym szacunkiem wyrażając się o ogromnej pracy i ideach zawartych w fundamentalnych dokumentach pana dr. Piotrowskiego (SIT – Program modernizacji z suplementem, SIT – Tryb wstępnych uzgodnień). Jednakże nigdy nie zabierałem głosu wyłącznie w celu wychwalania autora tych dokumentów. Czasem usiłowałem rozwinąć jego pomysły, czasem przedstawić nieco inne punkty widzenia, na ogół nie do końca zgodne z tym, co pisał lub czynił (ówczesny i do niedawna) Główny Geodeta Kraju lub departament pod jego kierownictwem.

Zdania swojego nie zmieniłem i nadal żywię dla intelektu pana dr. Piotrowskiego wielki szacunek. Jednakże z równie wielkim szacunkiem, czytając dzisiaj (w rosyjskim przekładzie) prace Bessela, nie zamierzam stosować w praktyce tych samych metod numerycznych, którymi się Bessel posługiwał.
Czas upływa ostatnio bardzo szybko, postęp w różnych dziedzinach jest tak wielki, że zmusza nas do zmiany poglądów na wiele problemów tak często, że (pomijając zasady moralne) określenie „człowiek o niewzruszonych poglądach” zaczyna być synonimem człowieka o ociężałym umyśle. Dziś, zachowując niezmiennie szacunek dla całości dzieła, znacznie więcej dostrzegam miejsc, co do których mam zastrzeżenia. W posiedzeniu Stowarzyszenia GISPOL we Włocławku nie uczestniczyłem i wystąpienie pana dr. Piotrowskiego poznałem z publikacji w dwunastym numerze GEODETY, który dotarł do mnie tuż przed Świętami. Ponieważ właśnie wtedy domowy komputer z zainstalowanym edytorem tekstu trzeba było starannie odkurzyć, a w domowym zaciszu po świątecznych obiadach (jeśli ktoś za amerykańskimi filmami nie przepada) jest sporo czasu – postanowiłem w tonie średnio polemicznym moje uwagi do wspomnianego wystąpienia sformułować. Aby uprzyjemnić czytanie, formułuję je jako tezy, poparte wszak nie ścisłym dowodem, bo nie wiem, jak słuszności tak sformułowanych tez można by dowieść, ale uzasadnieniami.

Uporządkowanie słownictwa
W początkowej części swojego referatu pan dr Piotrowski zawarł charakterystykę obu rodzajów systemów (LIS i GIS), unikając jednak określenia „systemy informacji przestrzennej”, zamiast niego używając określenia System Informacji o Terenie. Ma to swoje głębokie uzasadnienie. W ustawie Prawo Geodezyjne użyto tego określenia w znaczeniu wszechogarniającego państwowego systemu informacji przestrzennej. W czasie gdy powstawała ustawa (1988/89), nie rozróżniano pojęć informacja przestrzenna, geograficzna i informacja o terenie. Aby być w zgodzie z literą prawa, pan dr Piotrowski konsekwentnie nazywa Systemem Informacji o Terenie to, co wówczas w Polsce pod tą nazwą rozumiano, a co dziś nazywamy systemami informacji przestrzennej, wśród których wyróżniamy systemy informacji o terenie szczegółowe) i systemy informacji geograficznej (ogólniejsze). Mając nadzieję, że w przyszłości Prawo Geodezyjne, rozszerzając nieco sformułowania odnoszące się do systemu (systemów) informacji, zawierać będzie współczesne nazewnictwo, a także aby obecnie uniknąć nieporozumień, przedstawiam dalej wyjaśnienia tych trzech pojęć w zgodzie z ustabilizowanym już (jak mi się wydaje) nazewnictwem i w takim sensie, w jakim je będę stosował.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETApowrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article


Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS