Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 1997, Nr 2 (21) |


• 80. rocznica powstania Warszawskiej Szkoły Geodezyjnej - w rozmowie udział wzięli: Maria Jackiewicz i Wacław Piller oraz były wieloletni dyrektor – Zbigniew Zwierz • Teoria i praktyka a majstrowanie przy SIT • Chrońmy znaki - treść rozporządzenia w sprawie sposobu i trybu ochrony znaków geodezyjnych • Osobiście i ...

powrót

Zygmunt Szumski

Teoria i praktyka a majstrowanie przy SIT

Poniżej przedstawiamy tekst wybitnego specjalisty w zakresie systemów informacji przestrzennej, w którym dyskutuje on z tezami referatu pana dr. Remigiusza Piotrowskiego pod tytułem „Teoria i praktyka krajowego SIT”, wygłoszonego na I Walnym Zgromadzeniu GISPOL w październiku 96 i opublikowanego w GEODECIE 12/96. Kursywą wyróżniono cytaty wyjęte ze wspomnianego referatu.

Niejednokrotnie zabierałem głos w sprawach SIT, nieodmiennie z najwyższym szacunkiem wyrażając się o ogromnej pracy i ideach zawartych w fundamentalnych dokumentach pana dr. Piotrowskiego (SIT – Program modernizacji z suplementem, SIT – Tryb wstępnych uzgodnień). Jednakże nigdy nie zabierałem głosu wyłącznie w celu wychwalania autora tych dokumentów. Czasem usiłowałem rozwinąć jego pomysły, czasem przedstawić nieco inne punkty widzenia, na ogół nie do końca zgodne z tym, co pisał lub czynił (ówczesny i do niedawna) Główny Geodeta Kraju lub departament pod jego kierownictwem.

Zdania swojego nie zmieniłem i nadal żywię dla intelektu pana dr. Piotrowskiego wielki szacunek. Jednakże z równie wielkim szacunkiem, czytając dzisiaj (w rosyjskim przekładzie) prace Bessela, nie zamierzam stosować w praktyce tych samych metod numerycznych, którymi się Bessel posługiwał.
Czas upływa ostatnio bardzo szybko, postęp w różnych dziedzinach jest tak wielki, że zmusza nas do zmiany poglądów na wiele problemów tak często, że (pomijając zasady moralne) określenie „człowiek o niewzruszonych poglądach” zaczyna być synonimem człowieka o ociężałym umyśle. Dziś, zachowując niezmiennie szacunek dla całości dzieła, znacznie więcej dostrzegam miejsc, co do których mam zastrzeżenia. W posiedzeniu Stowarzyszenia GISPOL we Włocławku nie uczestniczyłem i wystąpienie pana dr. Piotrowskiego poznałem z publikacji w dwunastym numerze GEODETY, który dotarł do mnie tuż przed Świętami. Ponieważ właśnie wtedy domowy komputer z zainstalowanym edytorem tekstu trzeba było starannie odkurzyć, a w domowym zaciszu po świątecznych obiadach (jeśli ktoś za amerykańskimi filmami nie przepada) jest sporo czasu – postanowiłem w tonie średnio polemicznym moje uwagi do wspomnianego wystąpienia sformułować. Aby uprzyjemnić czytanie, formułuję je jako tezy, poparte wszak nie ścisłym dowodem, bo nie wiem, jak słuszności tak sformułowanych tez można by dowieść, ale uzasadnieniami.

Uporządkowanie słownictwa
W początkowej części swojego referatu pan dr Piotrowski zawarł charakterystykę obu rodzajów systemów (LIS i GIS), unikając jednak określenia „systemy informacji przestrzennej”, zamiast niego używając określenia System Informacji o Terenie. Ma to swoje głębokie uzasadnienie. W ustawie Prawo Geodezyjne użyto tego określenia w znaczeniu wszechogarniającego państwowego systemu informacji przestrzennej. W czasie gdy powstawała ustawa (1988/89), nie rozróżniano pojęć informacja przestrzenna, geograficzna i informacja o terenie. Aby być w zgodzie z literą prawa, pan dr Piotrowski konsekwentnie nazywa Systemem Informacji o Terenie to, co wówczas w Polsce pod tą nazwą rozumiano, a co dziś nazywamy systemami informacji przestrzennej, wśród których wyróżniamy systemy informacji o terenie szczegółowe) i systemy informacji geograficznej (ogólniejsze). Mając nadzieję, że w przyszłości Prawo Geodezyjne, rozszerzając nieco sformułowania odnoszące się do systemu (systemów) informacji, zawierać będzie współczesne nazewnictwo, a także aby obecnie uniknąć nieporozumień, przedstawiam dalej wyjaśnienia tych trzech pojęć w zgodzie z ustabilizowanym już (jak mi się wydaje) nazewnictwem i w takim sensie, w jakim je będę stosował.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA



powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-01-16 | WARSZAWA | Seminarium kartograficzne PTG i UW
Oddział Kartograficzny Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz Zakład Geoinformatyki, Kartografii ...
więcej
2025-02-06 | WARSZAWA | Konferencja "Rewitalizacja z zagospodarowanie obszarów poprzemysłowych oraz zdegradowanych"
W dniach 6–7 lutego 2025 r. w Warszawie odbędzie się Międzynarodowa Konferencja ...
więcej
2025-10-22 | ZIELONA GÓRA | II Kongres Geoinformacyjny
Po podsumowaniu I Kongresu Geoinformacyjnego Komitet Sterujący podjął decyzję o organizacji ...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
Jules S.C. Dumont D’urville, żeglarz i podróżnik, autor map Mórz Południowych, zginął w pierwszej katastrofie kolejowej, która wydarzyła się 8 maja 1842 r. pod Paryżem?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Kazimierz Trafas (1939-2004)

Kazimierz  Trafas  (1939-2004)
Urodził się 5 lutego 1939 roku we Lwowie. W 1956 roku rozpoczął studia na Wydziale Geodezji Górniczej AGH, a następnie kontynuował je na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i w Instytucie Geografii Uniwersytetu ...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1969
Amerykanin Jim Meadlock zakłada firmę M&S Computing Inc. (od 1980 r. Intergraph Corporation).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama