Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 1996, Nr 2 (9) |


• Jaki podatek za świadczenie usług geodezyjnych i kartograficznych? • Mapa topograficzna Kuwejtu • Ustawa o Urzędzie Katastru, Geodezji i Kartografii • Czy dysponujemy w Polsce nowoczesnymi technologiami geodezyjnymi i satelitarnymi? - rozmowa z prof. dr hab. inż. Januszem Śledzińskim, dyrektorem Instytutu Geodezji Wyższej i ...

powrót

Opracowanie redakcji

Plotery atramentowe

Przysłowiowa kropka nad „i” w wyposażeniu pracowni geodezyjnej.
Jeśli wymagasz od plotera dużej szybkości działania, wysokiej dokładności oraz kolorowego wydruku – wszystkie twoje oczekiwania spełni ploter atramentowy.

W poprzednim numerze GEODETY zapoznaliśmy się z kilkoma typami ploterów pisakowych, dziś przyszła kolej na plotery atramentowe. Zasadniczą różnicą między nimi jest sposób kreślenia. Plotery pisakowe kreślą wyłącznie metodą wektorową, natomiast atramentowe wektorowo-rastrową, dzięki czemu rysunek techniczny czy mapa mają dużo lepszą czerń – tym samym wyraźniejszą kreskę. Obiekty i pola można swobodnie wypełniać kolorami (łącznie z cieniowaniem) z palety 16,7 mln kolorów. Mogą kreślić cieńsze linie niż plotery pisakowe – nawet o szerokości 0,13 mm – i to na większości zwykłych papierów, kalce technicznej, transparentach i foliach. Plotery atramentowe sporządzają rysunki z płynnymi krzywymi i wyrazistym tekstem nawet przy małej czcionce.
Charakteryzują się one dużą prędkością kreślenia i to zazwyczaj w trzech trybach: Fast – pozwala szybko drukować np. próbne szkice, Normal – kreśli rysunki zestawieniowe i schematy z końcową jakością, Best – gwarantuje najlepszą jakość.
Czas wydruku w trybie fast bywa nawet o połowę krótszy, umożliwia więc na bieżąco śledzenie postępów procesu tworzenia mapy. Rysunki formatu A1 i A0 są gotowe w ciągu zaledwie kilku minut, przy czym plotery kolorowe kreślą niewiele dłużej od monochromatycznych. Można więc zapomnieć o czasach, gdy na gotowy wydruk z plotera pisakowego trzeba było czekać
nawet godzinę, nie wspominając o wielogodzinnym ślęczeniu nad deską kreślarską.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS