Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2002, Nr 11 (90) |


• Wytyczamy normy • Zrób to sam, czyli korekcja geometryczna wysokorozdzielczych obrazów satelitarnych • Teledetekcja po hindusku – rozmowa z prof. Rameshem P. Singhem z Instytutu Technologii w Kanpur • Gorący kartofel, Prezentacja polskiej geomatyki podczas II Śląskiego Forum GIS • GPS-y dla GIS-owców • ...

powrót

Jerzy Przywara

Gorący kartofel

II Śląskie Forum GIS „Prezentacja polskiej geomatyki”. Katowickie Forum GIS było okazją do przeglądu regionalnych i lokalnych systemów informacji przestrzennej budowanych w różnych częściach Polski, pokazania bieżącej działalności GUGiK oraz – co jest szczególnie istotne – dyskusji nad gorącym tematem budowy Systemu Identyfikacji Działek Rolnych (LPIS). Goście z Rosji, Czech i Niemiec przedstawili z kolei problematykę GIS w swoich krajach.

Inicjatywy lokalne
Prezentacje urzędów miejskich i powiatowych Łodzi, Poznania, Bytomia, Świętochłowic, Mikołowa czy Brzeska dowodzą, jak wiele już zrobiono w Polsce w zakresie budowy systemów informacji przestrzennej. Dość szeroko znane są wyniki prac przy tworzeniu systemów regionalnych przez urzędy marszałkowskie np. w Krakowie, Gdańsku lub Katowicach. Okazuje się, że nawet skromne środki finansowe, poparte determinacją inicjatorów budowy takich systemów przynoszą rezultaty godne podziwu i naśladowania.
Urząd miasta w Katowicach wykorzystuje informacje z systemu m.in. do modernizacji układu komunikacyjnego. W Tychach mapa topograficzna wygenerowana na bazie mapy zasadniczej i uzupełniona o dodatkową treść ma zastosowanie w planowaniu przestrzennym. Starostwo w Polkowicach jest już na etapie komercyjnego udostępniania danych z SIT w trybie 24/7. W Bytomiu wdrożono z kolei system automatycznego przepływu informacji pomiędzy powiatowym a wojewódzkim centrum kryzysowym.
Można co prawda dopatrywać się w całym procesie powstawania polskiego GIS-u chaosu, wynikającego chociażby z mnogości zastosowanych systemów informatycznych, niespójnego nazewnictwa, zróżnicowanej zawartości tworzonych baz czy sposobu dystrybucji informacji. Jednak przeświadczenie wielu lokalnych i wojewódzkich władz o konieczności budowy takich systemów jest już faktem. I chociaż na razie ich poczynania ograniczone są w dużej mierze niewystarczającymi funduszami, to najważniejsze, że proces tworzenia GIS-u ma miejsce w skali całego kraju. Doświadczenia zdobyte w Śląskiem, Małopolsce czy Bytomiu już procentują.

Ten nieszczęsny IACS
Podstawowym Źródłem danych dla wszystkich wspomnianych systemów jest ewidencja gruntów i budynków – w czasie Forum obiekt szczególnego zainteresowania z racji budowy LPIS (w ramach IACS). Jak się okazało, LPIS wzbudza namiętne dyskusje nie tylko na łamach prasy. Kilkugodzinna sesja z udziałem przedstawicielek Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, wiceprezesa GUGiK i reprezentantów administracji geodezyjnej szczebla powiatowego pozwoliła w dużym stopniu na wyjaśnienie narosłych wątpliwości, ale pokazała też, jak rozbieżne są opinie na temat roli służby geodezyjnej w tworzeniu systemu.

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS