Anna Wardziak
I ty możesz zostać geodetą
Rekrutacja na wyższe uczelnie w roku akademickim 2002/2003. Tym, którzy planują związać swoją przyszłość z geodezją i kartografią, gospodarką przestrzenną czy poligrafią, pomocne może być poniższe opracowanie, zawierające informacje nt. tegorocznej rekrutacji na te kierunki. Po raz pierwszy poza uczelniami państwowymi uwzględniliśmy dwie niepaństwowe.
W bieżącym roku ogólna liczba miejsc na studiach dziennych na interesujących nas kierunkach wynosi nieco ponad 1000, na studiach zaocznych – przeszło 1100. Największą ich liczbą (powyżej 600) dysponuje Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, który jako jedyny oferuje również 60 miejsc na studiach wieczorowych. Wolnych słuchaczy może przyjąć Akademia Rolnicza we Wrocławiu (studia dzienne inżynierskie) – 18 i Akademia Górniczo-Hutnicza (studia zaoczne inżynierskie) – 5.
Ciekawostkę mogą stanowić wyniki tegorocznego rankingu uczelni przeprowadzonego przez „Rzeczpospolitą” i „Perspektywy”. Uwzględnione w naszym opracowaniu uczelnie zajęły następujące miejsca: Politechnika Warszawska (3), Akademia Górniczo-Hutnicza (7), Uniwersytet Warmińsko-Mazurski (20), Akademia Rolnicza we Wrocławiu (26), Wojskowa Akademia Techniczna (30) i Akademia Rolnicza w Krakowie (35). Uczelnie państwowe, a uwzględniono ich 75, oceniano według 18 kryteriów określających m.in.: prestiż społeczny szkoły, jej siłę intelektualną i warunki studiowania (szczegóły w wydaniu „Rzeczpospolitej” z 9 kwietnia br.). Oczywiście trudno powiedzieć, jak przekłada się to na ocenę poszczególnych wydziałów, ale dobrze coś wiedzieć przynajmniej o uczelni, którą się wybiera. W rankingu nie uwzględniono wymienionych przez nas szkół niepaństwowych, gdyż nie mają one jeszcze absolwentów. Obie zostały utworzone na podstawie ustawy z 26 czerwca 1997 r. o wyższych szkołach zawodowych i znajdują się w rejestrze Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu. Wyższa Szkoła Gospodarki Krajowej w Kutnie powstała 11 sierpnia 1998 r., a specjalność geodezja gospodarcza i gospodarka nieruchomościami uruchomiono 4 lipca 2001 r. Wyższa Szkoła Inżynierii Rolniczej i Zarządzania z siedzibą w Ropczycach powołana została 2 sierpnia 2000 r., a specjalność gospodarka ziemią i geodezja rolna uruchomiono 30 sierpnia 2001 r.
Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY
powrót
|