Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2002, Nr 5 (84) |


• Nowa obsada stanowisk w GUGiK • Geoida niwelacyjna 2001, czyli technologie satelitarne w zasięgu ręki geodety • Potrzebna erka • Geoinformacyjne programy Komisji Europejskiej • O tym, jak sztuczna inteligencja modeluje NMT, pisze dr Robert Olszewski • Korekcje DGPS z internetu • Rekrutacja na wyższe ...

powrót

Lech Wereszczyński

Precyzyjny DGPS

Korekcje z internetu w czasie rzeczywistym. Pod koniec lat 70., gdy w pomiarach satelitarnych stosowano jeszcze system obserwacji dopplerowskich, w literaturze naukowej pojawiały się dywagacje na temat pozyskiwania współrzędnych w czasie rzeczywistym. W 1981 roku trafiłem na publikację wydaną przez jeden z uniwersytetów kanadyjskich, w której autor przewidywał, że dynamiczny rozwój technik satelitarnych umożliwi skonstruowanie odbiorników wskazujących od ręki współrzędne z dokładnościami geodezyjnymi w dowolnym układzie.

Dziś, w roku 2002, wydaje się, że przewidywania sprzed ponad 20 lat w bardzo niedługim czasie mogą się sprawdzić. Szybki rozwój techniki GPS, dostęp do dwuczęstotliwościowych odbiorników mających możliwość wykorzystania precyzyjnych efemeryd (P-code), a także rozwój algorytmów i metod opracowania obserwacji oraz postęp w telekomunikacji pokazały, że możliwe jest zaprojektowanie takiego systemu pomiarowego, który – wykorzystując internet jako narzędzie do szybkiego przekazywania informacji – spełni wymagania stawiane klasycznym osnowom geodezyjnym. W 1989 r. pojawiły się w literaturze geodezyjnej opisy systemu WADGPS (Wide Area Differential GPS), który na podstawie analizy indywidualnych Źródeł błędów w obserwacjach, modelowania zmian tych błędów w czasie oraz transmisji poprawek dla satelitów umożliwić miał uzyskanie precyzyjnych współrzędnych z pomiaru GPS w czasie rzeczywistym.

Koncepcja WADGPS
Taki działający system do zastosowań geodezyjnych po raz pierwszy opisano w 1993 roku. Jego architektura obejmowała dwie podstawowe klasy współpracujących stacji GPS: tzw. stacje bazowe, które stale rejestrowały obserwacje GPS, i stacje zdalne mogące zmieniać położenie, które korzystały z obliczeń na stacjach bazowych. W systemie tym w celu poprawy obserwacji i uzyskania odpowiednio dokładnych współrzędnych nie dokonywano transmisji obserwacji GPS do centrum obliczeniowego, a zamiast tego przekazywano korekcje do odbiornika zdalnego. Równolegle opracowano standardy RTCM (Radio Technical Comission for Maritime) do transmisji obserwacji lub/i poprawek do pomiarów fazowych i pseudoodległościowych. Ponieważ dokładności korekcji do obserwacji obniżały się ze wzrostem odległości pomiędzy odbiornikiem bazowym i zdalnym, problem tworzenia różnicowego systemu pomiarów GPS w czasie rzeczywistym sprowadzał się albo do odpowiedniego nasycenia terenu stacjami referencyjnymi, albo zastosowania algorytmów obliczeniowych, które pozwolą na uzyskanie obserwacji GPS z podwyższoną dokładnością. Idea WADGPS zakładała minimalizację liczby stacji referencyjnych przy jednoczesnym zapewnieniu maksymalnego zakresu działania systemu, w którym dokładne poprawki pozostaną użyteczne. Takie podejście wymusiło analizę indywidualnych Źródeł błędów obserwacji fazowych i pseudoodległościowych i próbę modelowania matematycznego zmian tych błędów w czasie.

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS