wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Maj 2002, Nr 5 (84) |


• Nowa obsada stanowisk w GUGiK • Geoida niwelacyjna 2001, czyli technologie satelitarne w zasięgu ręki geodety • Potrzebna erka • Geoinformacyjne programy Komisji Europejskiej • O tym, jak sztuczna inteligencja modeluje NMT, pisze dr Robert Olszewski • Korekcje DGPS z internetu • Rekrutacja na wyższe ...

powrót

Lech Wereszczyński

Precyzyjny DGPS

Korekcje z internetu w czasie rzeczywistym. Pod koniec lat 70., gdy w pomiarach satelitarnych stosowano jeszcze system obserwacji dopplerowskich, w literaturze naukowej pojawiały się dywagacje na temat pozyskiwania współrzędnych w czasie rzeczywistym. W 1981 roku trafiłem na publikację wydaną przez jeden z uniwersytetów kanadyjskich, w której autor przewidywał, że dynamiczny rozwój technik satelitarnych umożliwi skonstruowanie odbiorników wskazujących od ręki współrzędne z dokładnościami geodezyjnymi w dowolnym układzie.

Dziś, w roku 2002, wydaje się, że przewidywania sprzed ponad 20 lat w bardzo niedługim czasie mogą się sprawdzić. Szybki rozwój techniki GPS, dostęp do dwuczęstotliwościowych odbiorników mających możliwość wykorzystania precyzyjnych efemeryd (P-code), a także rozwój algorytmów i metod opracowania obserwacji oraz postęp w telekomunikacji pokazały, że możliwe jest zaprojektowanie takiego systemu pomiarowego, który – wykorzystując internet jako narzędzie do szybkiego przekazywania informacji – spełni wymagania stawiane klasycznym osnowom geodezyjnym. W 1989 r. pojawiły się w literaturze geodezyjnej opisy systemu WADGPS (Wide Area Differential GPS), który na podstawie analizy indywidualnych Źródeł błędów w obserwacjach, modelowania zmian tych błędów w czasie oraz transmisji poprawek dla satelitów umożliwić miał uzyskanie precyzyjnych współrzędnych z pomiaru GPS w czasie rzeczywistym.

Koncepcja WADGPS
Taki działający system do zastosowań geodezyjnych po raz pierwszy opisano w 1993 roku. Jego architektura obejmowała dwie podstawowe klasy współpracujących stacji GPS: tzw. stacje bazowe, które stale rejestrowały obserwacje GPS, i stacje zdalne mogące zmieniać położenie, które korzystały z obliczeń na stacjach bazowych. W systemie tym w celu poprawy obserwacji i uzyskania odpowiednio dokładnych współrzędnych nie dokonywano transmisji obserwacji GPS do centrum obliczeniowego, a zamiast tego przekazywano korekcje do odbiornika zdalnego. Równolegle opracowano standardy RTCM (Radio Technical Comission for Maritime) do transmisji obserwacji lub/i poprawek do pomiarów fazowych i pseudoodległościowych. Ponieważ dokładności korekcji do obserwacji obniżały się ze wzrostem odległości pomiędzy odbiornikiem bazowym i zdalnym, problem tworzenia różnicowego systemu pomiarów GPS w czasie rzeczywistym sprowadzał się albo do odpowiedniego nasycenia terenu stacjami referencyjnymi, albo zastosowania algorytmów obliczeniowych, które pozwolą na uzyskanie obserwacji GPS z podwyższoną dokładnością. Idea WADGPS zakładała minimalizację liczby stacji referencyjnych przy jednoczesnym zapewnieniu maksymalnego zakresu działania systemu, w którym dokładne poprawki pozostaną użyteczne. Takie podejście wymusiło analizę indywidualnych Źródeł błędów obserwacji fazowych i pseudoodległościowych i próbę modelowania matematycznego zmian tych błędów w czasie.

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS