wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Maj 2002, Nr 5 (84) |


• Nowa obsada stanowisk w GUGiK • Geoida niwelacyjna 2001, czyli technologie satelitarne w zasięgu ręki geodety • Potrzebna erka • Geoinformacyjne programy Komisji Europejskiej • O tym, jak sztuczna inteligencja modeluje NMT, pisze dr Robert Olszewski • Korekcje DGPS z internetu • Rekrutacja na wyższe ...

powrót

Adam Linsenbarth

Aż trudno zliczyć

Geoinformacyjne programy Komisji Europejskiej. Problem koordynacji prac w zakresie informacji geograficznej i systemów informacji geograficznej na naszym kontynencie znalazł swój wyraz w wielu inicjatywach Komisji Europejskiej dotyczących ustanowienia odpowiednich programów lub projektów. O realizowanych lub zakończonych już przedsięwzięciach warto wiedzieć, szczególnie w perspektywie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Pierwsze programy
Od wielu lat Komisja Europejska jest zaangażowana w promowanie, rozwój i zastosowanie informacji geograficznej (GI – Geographic Information) oraz systemów informacji geograficznej (GIS – Geographic Information Systems) jako narzędzi niezbędnych zarówno w działaniu jej samej, jak i poszczególnych państw Unii Europejskiej. W ostatniej dekadzie Komisja podjęła kilka strategicznych inicjatyw zmierzających do koordynacji działań związanych z rozwojem GI i GIS, jak np. GI2000 czy EGII (The European Geographic Information Infrastructure – Europejska Infrastruktura Informacji Geograficznej) oraz programy wynikające z inicjatywy dwóch dyrektoriatów generalnych Komisji Europejskiej: DG III – Przemysł i DG XIII – Telekomunikacja, Rynek Informacji i Badania Naukowe.
Na szczególną uwagę zasługuje GI2000 – określający ramy europejskiej polityki w zakresie informacji geograficznej (European GI Policy Framework) oraz strategii rozwoju GIS w Europie (EC-GIS Strategic Development for Europe) – który został uruchomiony przez DG XIII/E w roku 1995. Celem tego programu było m.in. opracowanie zbioru uzgodnionych standardów, procedur oraz wytycznych niezbędnych do tworzenia, aktualizacji i udostępniania GI w skali europejskiej.
W roku 1996 Departament Generalny Komisji Europejskiej „Społeczeństwo Informacyjne” opublikował dokument pt. „GI2000: zarys polityki informacji geograficznej”, w którym stwierdzono m.in., że europejska polityka w zakresie informacji geograficznej jest niezbędna w związku z tworzeniem europejskiego społeczeństwa informacyjnego. Powinna ona przyczynić się do lepszego i bardziej wydajnego zarządzania gospodarką europejską oraz gospodarowaniem zasobami naturalnymi. Przyjęta polityka zapewni harmonizację działań w zakresie GIS oraz zmniejszenie kosztów.
Program EGII w początkowej wersji był częścią składową GI2000, a następnie został przekształcony w obszerniejsze przedsięwzięcie. Główne jego zadanie to ułatwienie dostępu do informacji geograficznej poprzez utworzenie europejskiej infrastruktury GI, ze zwróceniem szczególnej uwagi na organizację i rozwój technologii. Unia Europejska odczuwa bowiem dotkliwy brak zarówno danych, jak i jednolitej infrastruktury dla całego kontynentu.
Inicjatywy dyrektoriatów generalnych Komisji Europejskiej (DG III/DG XIII) w zakresie GI i GIS obejmowały m.in. ? wspieranie projektów realizowanych w ramach programów Esprit oraz INFO2000, ? zlecanie JRC (Joint Research Centre – Połączone Centrum Badawcze Unii Europejskiej) w Ispra we Włoszech przeprowadzania badań, opracowywania raportów oraz organizowania warsztatów i seminariów, ? uruchomienie w roku 1998 projektu GIPSIE (GIS Interoperability Project Stimulating the Industry in Europe) mającego na celu dostarczenie małym i średnim przedsiębiorstwom dostępu do aktualnych informacji na temat postępu prac w OGC (Open GIS Consortium).

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS