wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995-2022. Aktualizacja obejmująca wydania z roku 2023 zostanie przeprowadzona we wrześniu 2023 r. Pilki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2002, Nr 5 (84) |


• Nowa obsada stanowisk w GUGiK • Geoida niwelacyjna 2001, czyli technologie satelitarne w zasięgu ręki geodety • Potrzebna erka • Geoinformacyjne programy Komisji Europejskiej • O tym, jak sztuczna inteligencja modeluje NMT, pisze dr Robert Olszewski • Korekcje DGPS z internetu • Rekrutacja na wyższe ...

powrót

Adam Linsenbarth

Aż trudno zliczyć

Geoinformacyjne programy Komisji Europejskiej. Problem koordynacji prac w zakresie informacji geograficznej i systemów informacji geograficznej na naszym kontynencie znalazł swój wyraz w wielu inicjatywach Komisji Europejskiej dotyczących ustanowienia odpowiednich programów lub projektów. O realizowanych lub zakończonych już przedsięwzięciach warto wiedzieć, szczególnie w perspektywie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Pierwsze programy
Od wielu lat Komisja Europejska jest zaangażowana w promowanie, rozwój i zastosowanie informacji geograficznej (GI – Geographic Information) oraz systemów informacji geograficznej (GIS – Geographic Information Systems) jako narzędzi niezbędnych zarówno w działaniu jej samej, jak i poszczególnych państw Unii Europejskiej. W ostatniej dekadzie Komisja podjęła kilka strategicznych inicjatyw zmierzających do koordynacji działań związanych z rozwojem GI i GIS, jak np. GI2000 czy EGII (The European Geographic Information Infrastructure – Europejska Infrastruktura Informacji Geograficznej) oraz programy wynikające z inicjatywy dwóch dyrektoriatów generalnych Komisji Europejskiej: DG III – Przemysł i DG XIII – Telekomunikacja, Rynek Informacji i Badania Naukowe.
Na szczególną uwagę zasługuje GI2000 – określający ramy europejskiej polityki w zakresie informacji geograficznej (European GI Policy Framework) oraz strategii rozwoju GIS w Europie (EC-GIS Strategic Development for Europe) – który został uruchomiony przez DG XIII/E w roku 1995. Celem tego programu było m.in. opracowanie zbioru uzgodnionych standardów, procedur oraz wytycznych niezbędnych do tworzenia, aktualizacji i udostępniania GI w skali europejskiej.
W roku 1996 Departament Generalny Komisji Europejskiej „Społeczeństwo Informacyjne” opublikował dokument pt. „GI2000: zarys polityki informacji geograficznej”, w którym stwierdzono m.in., że europejska polityka w zakresie informacji geograficznej jest niezbędna w związku z tworzeniem europejskiego społeczeństwa informacyjnego. Powinna ona przyczynić się do lepszego i bardziej wydajnego zarządzania gospodarką europejską oraz gospodarowaniem zasobami naturalnymi. Przyjęta polityka zapewni harmonizację działań w zakresie GIS oraz zmniejszenie kosztów.
Program EGII w początkowej wersji był częścią składową GI2000, a następnie został przekształcony w obszerniejsze przedsięwzięcie. Główne jego zadanie to ułatwienie dostępu do informacji geograficznej poprzez utworzenie europejskiej infrastruktury GI, ze zwróceniem szczególnej uwagi na organizację i rozwój technologii. Unia Europejska odczuwa bowiem dotkliwy brak zarówno danych, jak i jednolitej infrastruktury dla całego kontynentu.
Inicjatywy dyrektoriatów generalnych Komisji Europejskiej (DG III/DG XIII) w zakresie GI i GIS obejmowały m.in. ? wspieranie projektów realizowanych w ramach programów Esprit oraz INFO2000, ? zlecanie JRC (Joint Research Centre – Połączone Centrum Badawcze Unii Europejskiej) w Ispra we Włoszech przeprowadzania badań, opracowywania raportów oraz organizowania warsztatów i seminariów, ? uruchomienie w roku 1998 projektu GIPSIE (GIS Interoperability Project Stimulating the Industry in Europe) mającego na celu dostarczenie małym i średnim przedsiębiorstwom dostępu do aktualnych informacji na temat postępu prac w OGC (Open GIS Consortium).

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS