wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Luty 2002, Nr 2 (81) |


• Zaglądamy do portfela, czyli płace w branży geodezyjnej w roku 2001 • Dwa w jednym – pod rękę ze światem mapy topograficznej i wielkoskalowej • Mierzymy kominy • O tym, dlaczego w stolicy nie powstaje System Informacji o Terenie • Publikowanie map na stronach WWW • Wyprawa BARI 2001

powrót

Sebastian Krajewski, Marcin Ligas

Wyprawa BARI 2001

O kontynuacji tradycji naukowych wypraw BARI po raz pierwszy pomyśleliśmy w czasie praktyki wakacyjnej z geodezji w Sopotni Małej w lipcu 1999 roku. Jedna z rozmów z dr. Andrzejem Pokrzywą (naszym opiekunem na praktyce i pomysłodawcą całego przedsięwzięcia) zeszła wtedy na Kotor – miasto, które odwiedzili studenci podczas jednej z wypraw w latach osiemdziesiątych. A w maju 2001 roku mieliśmy już podpisaną umowę angażującą nas do pracy w Bergen.

Sama nazwa „Bari” wzięła się od miasta na południu Włoch, dokąd miała wyjechać ponad dwadzieścia lat temu pierwsza ekspedycja. I choć żadna wyprawa z AGH tam nie dotarła, to barwne opowieści dr. Pokrzywy o pomiarach i wypoczynku w egzotycznych krajach podziałały na naszą wyobraźnię. Z zapałem zabraliśmy się do pracy. Polegała ona na rozmowach z ludźmi, którzy kiedyś brali udział w takich wyprawach oraz na poszukiwaniu kontaktu (głównie poprzez Internet) z organizacjami, które mogłyby zlecić nam inwentaryzację zabytkowego obiektu, w zamian za zakwaterowanie i wyżywienie. Przez prawie półtora roku wysłaliśmy dziesiątki e-maili, często nie otrzymując żadnej odpowiedzi. Systematycznie studziło to nasz zapał. Jednak dzięki profesorowi Konradowi Eckesowi – człowiekowi o niezwykłej umiejętności podtrzymywania na duchu – uparcie kontynuowaliśmy pracę. Konkretne propozycje otrzymaliśmy jedynie z 4 państw: Słowacji, Włoch, Kamerunu (!) i Norwegii. Gdy przechodziliśmy jednak do szczegółowych ustaleń – poważnie zaangażowali się tylko Norwegowie z fundacji Stiftelsen Bryggen mającej siedzibę w Bergen. Na początku maja, po ustaleniu warunków współpracy, Lasse Bjørkhaug – prezes fundacji – przysłał umowę angażującą nas do pracy.
Mogliśmy zatem przystąpić do organizacji samego wyjazdu. Przede wszystkim musieliśmy uzyskać zgodę dziekana na wyjazd i wypożyczenie „wydziałowego” sprzętu oraz znaleźć opiekuna grupy i pozyskać sponsorów. Z pozwoleniem prof. Józefa Belucha nie było większych problemów (dziękujemy!). Trudniejsze okazało się znalezienie opiekuna. Ostatecznie został nim Janusz Haliński z mikołowskiej firmy GeoPomiar. Najtrudniejsze zadanie – pozyskanie w ekspresowym tempie funduszy na wyprawę – dopiero nas czekało.
Jednym z naszych pierwszych sprzymierzeńców został miesięcznik GEODETA. Jego redakcja wsparła nas finansowo i objęła patronat medialny nad wyprawą, co pomogło nam dotrzeć do kolejnych sponsorów, w tym do dwóch naszych największych dobrodziejów – amerykańskiej firmy Coler&Colantonio Inc. oraz katowickiej Geo-Info System. Dzięki pomocy tych i kilku innych firm 4 sierpnia 2001 r. wyprawa BARI 2001 w składzie: Monika Honkisz, Sebastian Krajewski, Piotr Lebiest, Marcin Ligas, Monika Maciejewska, Mirosław Mendyk (studenci IV roku kierunku Geodezja i Kartografia na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH Kraków) oraz Janusz Haliński mogła ruszyć w drogę.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS