Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2002, Nr 2 (81) |


• Zaglądamy do portfela, czyli płace w branży geodezyjnej w roku 2001 • Dwa w jednym – pod rękę ze światem mapy topograficznej i wielkoskalowej • Mierzymy kominy • O tym, dlaczego w stolicy nie powstaje System Informacji o Terenie • Publikowanie map na stronach WWW • Wyprawa BARI 2001

powrót

Wojciech Tokarski

Co je moje, to moje

Dysputa o urzędniczej Polsce szlacheckiej.
Nie raz polemizowałem z redaktorem Jerzym Przywarą. Tym razem również się z nim nie zgadzam, chociaż rozumiem przesłanki, jakimi się kierował. Jedno jest pewne, redaktor Przywara zauważa problem, o którym ja piszę od wielu lat, nie podsuwa jednak żadnego rozsądnego rozwiązania. Bo przecież propozycja zakazu wykonywania dodatkowych robót przez pracowników administracji lub ośrodków nie jest żadną propozycją. To tak, jakby leczyć uporczywy katar bez wnikania w przyczyny odnawiającej się choroby. Rolą prasy jest piętnowanie zjawisk nienormalnych, ale w tych warunkach oznacza to czcze gadanie.

Zaścianek
Uważam porównanie naszego środowiska (nie administracji) do zaścianka za bardzo trafne. Własnymi rękami uprawiamy rzemiosło, i to tak skutecznie i bezmyślnie, że zaczynamy gonić za coraz drobniejszymi i mniej intratnymi robotami. Skutek jest taki, że próbujemy stworzyć grupę uprzywilejowaną, która kiedyś podobno zaryzykowała i podjęła działalność na własny rachunek. Zapominamy jednak, jak mocne łączą nas więzy koleżeńskie, a nawet rodzinne (jak to w zaścianku). Nader często w zawodzie pracują nasze żony i coraz częściej dzieci. Wystarczy ulokować w ośrodku jedną z tych osób, można też wejść w porozumienie z kolegą – pomysłów na ominięcie wszelkich zakazów jest wiele.
Jakoś w czasie reformowania administracji nikt nie pomyślał, że geodeci reprezentują zawód wolny i w związku z tym mają możliwość uzyskania większych dochodów niż przeciętne. A należało o tym pamiętać (w województwie mazowieckim do tej pory są nie obsadzone stołki) i zapewnić geodetom powiatowym takie wynagrodzenia, by nie musieli się tułać po terenie. Zdaję sobie sprawę z tego, że część z naszych kolegów ma nieograniczone ambicje finansowe, ale skala procederu byłaby znacznie mniejsza, a ryzyko utracenia intratnego stanowiska „wzmacniałoby” godność urzędnika.
Znam wielu geodetów powiatowych pełniących powierzone obowiązki z oddaniem. Podporządkowują się lokalnym ograniczeniom, rezygnując z wykonywania rzemiosła, lub wykonują prace nie wymagające rozstrzygnięć administracyjnych. Z urzędniczej pensji rodziny nie utrzymają, a obywatelom zaścianka chyba nie zależy, aby ci, którzy reprezentują nas w społeczeństwie, przymierali głodem? Nie ma także nic bardziej żałosnego niż biegający po polu naczelnik, który następnego dnia jak kameleon przekształca się w urzędnika rozstrzygającego tę samą sprawę. Konieczne są rozwiązania systemowe, a nie kolejne nieskuteczne zakazy.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS