wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Luty 2002, Nr 2 (81) |


• Zaglądamy do portfela, czyli płace w branży geodezyjnej w roku 2001 • Dwa w jednym – pod rękę ze światem mapy topograficznej i wielkoskalowej • Mierzymy kominy • O tym, dlaczego w stolicy nie powstaje System Informacji o Terenie • Publikowanie map na stronach WWW • Wyprawa BARI 2001

powrót

Ferdynand Hanusek

Praca po robocie

Dysputa o urzędniczej Polsce szlacheckiej.
W nawiązaniu do artykułu Jerzego Przywary „Urzędnicza Polska szlachecka” z grudniowego numeru GEODETY kilka uwag geodety powiatowego. Skoro z treści publikacji wiadomo już, gdzie znajduje się grupa szubrawców i oszustów geodezyjnych, to nic prostszego, jak zgłosić pani minister sprawiedliwości, niech zgarnie tę mafię ponad 600 osób (geodeci powiatowi i kierownicy ODGiK) i wsadzi do pudła. Wtedy wszystkie problemy polskiej geodezji zostaną rozwiązane. Być może i dziura budżetowa zniknie (bo nie będzie cwaniaków dojących dwie krowy).

Skoro stanowisko geodety powiatowego jest tak lukratywne, to dlaczego jeszcze na początku 2000 roku w niektórych powiatach nie było obsadzone? To, że w początkowym okresie do zadań geodety powiatowego, oprócz normalnych obowiązków, często należało kierowanie ośrodkiem dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, w tym także kontrola operatów złożonych robót geodezyjnych, i prowadzenie nowo powstałych PZUDP to przecież czysta rozrywka dla „człowieka orkiestry”! Dziś, po 3 latach tworzenia powiatowej służby geodezyjnej, kiedy po wielu wysiłkach zasób zaczyna nabierać właściwego kształtu (jednolity system tworzenia mapy numerycznej, dbałość o rzetelne wykonawstwo robót geodezyjnych, budowa wiarygodnej ewidencji gruntów i budynków), nie wszystkim się to podoba. Nie skądinąd, jak właśnie ze strony GIG-u były poważne zakusy na przejęcie państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego – wtedy nastałby raj i szczęśliwość geodezyjna. Mam jednak wątpliwości, czy komuś chciałoby się dociekać przyczyn 13 000 rozbieżności pomiędzy częścią opisową i graficzną ewidencji gruntów w naszym powiecie, gdzie jest ok. 27 000 jednostek rejestrowych (co druga pozycja zawiera błędy!). A jakie „kwiatki” wychodzą, gdy zaczyna się porównywać stan w ewidencji z KW!

Poprzednia sytuacja, kiedy to ODGiK-i były prowadzone przez urzędy wojewódzkie, a gospodarka gruntami i ewidencja gruntów przez urzędy rejonowe lub bardzo często gminne, doprowadziła do takiego bałaganu w zasobie i niechlujstwa w ewidencji gruntów, że trzeba będzie kilku lat, by wyjść z tego bagna.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS