wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Luty 2002, Nr 2 (81) |


• Zaglądamy do portfela, czyli płace w branży geodezyjnej w roku 2001 • Dwa w jednym – pod rękę ze światem mapy topograficznej i wielkoskalowej • Mierzymy kominy • O tym, dlaczego w stolicy nie powstaje System Informacji o Terenie • Publikowanie map na stronach WWW • Wyprawa BARI 2001

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Certyfikacja nie dla biednych

Projekt celowy „System oceny jakości w geodezji i kartografii”.
Są już pierwsze wyniki prac nad branżowym systemem oceny jakości. W IGiK utworzono Ośrodek Certyfikowania Jakości w Geodezji i Kartografii. Głównym celem projektu współfinansowanego przez KBN jest podnoszenie zdolności polskich firm geodezyjnych do konkurowania z firmami zagranicznymi, zarówno w kraju, jak i za granicą. Z kolei wprowadzenie systemów jakości w ODGiK-ach powinno zaowocować uproszczeniem i skróceniem procedur kontrolnych przy przyjmowaniu opracowań do zasobu. Całkowity koszt projektu przekracza 3 mln złotych.

W grudniu ub.r. odbyło się w Warszawie seminarium podsumowujące dotychczasowe wyniki projektu celowego „System oceny jakości w geodezji i kartografii”. Historia projektu zaczęła się w momencie podpisania umowy pomiędzy GUGiK, KZPFGK oraz IGiK o współpracy w realizacji prac badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych przy „opracowaniu metod i procedur zarządzania jakością i zapewnienia jakości w wykonawstwie geodezyjnym i kartograficznym”. Jak zauważył podczas seminarium dr Kazimierz Bujakowski (wtedy jeszcze główny geodeta kraju), jest to pierwszy w praktyce geodezyjnej przypadek takiego współdziałania (w tym i finansowego) GUGIK, jednostki badawczej i wykonawstwa geodezyjnego. Przyczyn takiej chęci współpracy jest kilka. Po pierwsze, coraz częściej od jednostek wykonawczych wymaga się posiadania certyfikatu systemu zapewniania jakości. Po drugie, skuteczne zarządzanie służbą geodezyjno-kartograficzną działającą w strukturze silnie zdecentralizowanej możliwe jest tylko po wprowadzeniu standaryzacji, czyli precyzyjnych procedur, których przestrzeganie mogłoby być kontrolowane.

W I kwartale 2000 r. GUGiK złożył w KBN wniosek o dofinansowanie projektu badawczego, którego efektem miało być „wypracowanie metod i procedur zarządzania jakością uwzględniających unormowania UE oraz ich certyfikowania, a także zorganizowanie w IGiK ośrodka upoważnionego do nadawania certyfikatów systemom jakości funkcjonującym w firmach geodezyjnych i ośrodkach dokumentacji”. Wykonawcami projektu mieli być GUGiK i KZPFGK (zagwarantowali współfinansowanie), a realizatorem – IGiK (obiecał włączyć prace badawczo-rozwojowe do swego planu finansowego). Komitet Badań Naukowych zdecydował się poprzeć ten projekt i na początku 2001 r. została zawarta umowa z wnioskodawcami. Zasady finansowania obliczonego na ponad 3 mln złotych projektu zostały ściśle określone. Jak poinformowała Teresa Dąbrowska, główny specjalista w Departamencie ds. Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego GUGiK, urząd wraz z KZPFGK ponoszą w równych częściach 1/3 kosztów całości przedsięwzięcia oraz w całości nakłady na prace wdrożeniowo-inwestycyjne, natomiast koszty inwestycyjne wynikające z tytułu wyposażenia Ośrodka Certyfikowania przypadające na lata 2001-2002 ponosi GUGiK. Kwota dotacji KBN wynosi 1 mln 750 tys. złotych. Zakończenie projektu planowane jest na 30 listopada 2003 r., ale już w połowie 2002 r. realizator powinien być gotowy do rozpoczęcia procesu certyfikacji. Ceny za certyfikowanie będzie ustalał rynek. Firmy uczestniczące w projekcie obejmie zniżka w wysokości 40% wkładu wniesionego przez nie do prac badawczo-rozwojowych.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS