Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2011, Nr 11 (198) |


• GUGiK Amigo Societas – MSWiA kontroluje nadawanie uprawnień zawodowych • Test odbiornika GPS L1 • Rozmowa o budowie GIS z dr. Marcinem Guzikiem z TPN • Narodowy Instytut Dziedzictwa wdraża INSPIRE • 60 lat Wojskowego Centrum Geograficznego • GIS z klocków: oprogramowanie open source w budowie SIP • ...

powrót

Krzysztof Pokonieczny

GIS z klocków

Wykorzystanie oprogramowania open source w budowie systemu informacji przestrzennej czasu rzeczywistego

Coraz więcej użytkowników sięga po programy bazujące na otwartym kodzie nie tylko dlatego, że są one bezpłatne. Wolne oprogramowanie dorównuje funkcjonalnością rozwiązaniom komercyjnym, a często je przewyższa. Opisany tu prototyp systemu O-GIS – zbudowany jedynie na bazie oprogramowania open source – wyróżnia się możliwością przetwarzania danych w czasie rzeczywistym.

Oprogramowanie GIS jest drogie ze względu na jego wysoki stopień komplikacji i ekspercki charakter. Oczywiście istnieją darmowe systemy GIS (np. zaawansowany, ale trudny w obsłudze Grass GIS czy dynamicznie rozwijany Quantum GIS), jednak w pewnych zastosowaniach ich funkcje mogą być niewystarczające. Co wówczas robić? Optymalnym rozwiązaniem wydaje się zbudowanie własnego systemu informacji przestrzennej, dostosowanego do specjalistycznych potrzeb. Naprzeciw wychodzą tu darmowe biblioteki oparte na licencjach open source. Przy ich wykorzystaniu buduje się GIS „z klocków”, dopasowując do siebie odpowiednie elementy. Przy całej prostocie takiego podejścia uzyskujemy bardzo znamienny efekt – opracowana aplikacja jest zarówno całkowicie darmowa, jak i najlepiej dostosowana do indywidualnych potrzeb.
Prezentowany w artykule system O?-GIS został napisany w działającym pod kontrolą systemu Windows darmowym środowisku programistycznym Visual Studio 2008 Express Edition, którego duże możliwości oraz łatwa do przyswojenia składnia dodatkowo ułat­wiły pracę nad projektem, nie skazując przyszłych użytkowników na korzystanie z mało popularnych systemów z rodziny Linux...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS