Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2003, Nr 1 (92) |


• Galileo tuż-tuż • W podróż z GPS-em – przegląd ręcznych odbiorników nawigacyjnych • Na razie normy CEN – działalność normalizacyjna w dziedzinie informacji geograficznej, cz. III • Geodezyjny rodzynek – nagroda ministra infrastruktury 2002 • Szybki i dokładny pomiar azymutu Giromatem 2000 •...

powrót

Jacek Augustyniak

Trzy razy zet Zezwolenie Zgłoszenie Zamówienie

Do zadań Głównego Geodety Kraju należy realizacja polityki państwa w zakresie geodezji i kartografii, w tym administrowanie państwowym zasobem geodezyjnym i kartograficznym i jego aktualizacja, a także sporządzanie map topograficznych i tematycznych kraju oraz mapy zasadniczej. Ale już uzurpowanie sobie prawa do każdej wykonanej mapy jest nadużyciem.

Ilustracja:

Nagminne jest przyjmowanie przez administrację geodezyjną i pracowników ośrodków dokumentacji geodezyjnej
i kartograficznej, że wszystko, co zostało stworzone w dziedzinie geodezji i kartografii przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą (a także inne jednostki organizacyjne) powinno być zgłoszone, a po wykonaniu tych prac przekazane do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Autorzy takiej interpretacji powołują się na art. 12 Prawa geodezyjnego i kartograficznego, nie przyjmując do wiadomości, że zmienił się ustrój i wprowadzone zostały zasady gospodarki rynkowej. Poza tym nie każdy, kto ma zarejestrowaną działalność gospodarczą obejmującą prowadzenie prac geodezyjnych i kartograficznych, musi realizować politykę państwa w tym zakresie (jak np. ten, kto zajmuje się opracowaniem i wykonaniem map tematycznych prezentujących rozmieszczenie warsztatów wytwórców fajek). Jeżeli działalność kartograficzna wykonawcy nie jest skierowana przeciwko państwu i jego obywatelom, prawo nie jest łamane. Tymczasem znane są mi przypadki zarzutów stawianych ze strony WODGiK o łamanie prawa przez firmy kartograficzne, które wykonały mapy, ale faktu tego nie zgłosiły do właściwych organów administracji geodezyjno-kartograficznej (art. 12 Pgik). Zarzuty te wspierane są artykułem 18 tejże ustawy, według którego rozpowszechnianie, rozprowadzanie oraz reprodukowanie w celu rozpowszechniania i reprodukowania wymaga zezwolenia głównego geodety kraju, marszałka województwa lub starosty. Zapomina się przy tym, że dotyczy to tylko materiałów „stanowiących państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny”.
I tu dochodzimy do pierwszego głównego zarzutu: po to żąda się zgłoszenia pracy i nieodpłatnego jej przekazania do ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, aby później brać pieniądze za ich udostępnianie.
Wszystko jest zgodne z prawem, jeżeli do realizacji pracy wykonawca zakupi materiał z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, który jest właścicielem tego materiału. Wszystko jest zgodne z prawem, jeżeli wykonawca prowadzi prace w ramach przetargu ogłoszonego przez administrację państwową przy wykorzystaniu materiałów będących w dyspozycji geodezyjnych organów administracji.
Nie jest jednak zgodne z prawem, gdy zawsze żąda się (a nawet grozi sankcjami karnymi) od wykonawcy zgłoszenia pracy kartograficznej i nieodpłatnego przekazania nowo powstałych materiałów. Zgodnie bowiem z rozporządzeniem MRRiB z 16 lipca 2001 r. nie podlegają obowiązkowi zgłoszenia i przekazania dokumentacji do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego prace kartograficzne polegające na kompilacji różnych materiałów niepochodzących z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Jeżeli wykonawca wykona własne pomiary (np. na podstawie zakupionego za granicą zdjęcia satelitarnego), zakupi materiał podkładowy od innego niepaństwowego wykonawcy lub zaktualizuje swoje własne wcześniejsze opracowanie kartograficzne, nie podlega sankcji art. 12 Pgik. Mało tego: wykonawca może zakupić materiał z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, wykorzystać go jako podkład do swojej mapy tematycznej (bez zmiany treści zakupionego materiału) i nie musi tego faktu zgłaszać do ośrodka pod warunkiem, że będzie miał zezwolenie na wykorzystanie tych materiałów wydane przez właściwych urzędników administracji państwowej.

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Kolorowe wideo z orbity
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Państwowa Szkoła Miernicza w Warszawie swą pierwszą siedzibę miała przy ulicy Siennej 3?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Wojciech Wilkowski (1939-2025)

Wojciech Wilkowski (1939-2025)
Wojciech Wilkowski urodził się 30 stycznia 1939 r. w Umieninie-Żelazkach (obecny powiat płocki). W 1961 r. ukończył studia na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, uzyskując stopień magistra inżyniera geodety (specjalność...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1596

1596
Walter Clemens, holenderski inżynier i kartograf, opracował mapę nawigacyjną (portolan) zachodniej części Zatoki Gdańskiej.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2