wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Styczeń 2003, Nr 1 (92) |


• Galileo tuż-tuż • W podróż z GPS-em – przegląd ręcznych odbiorników nawigacyjnych • Na razie normy CEN – działalność normalizacyjna w dziedzinie informacji geograficznej, cz. III • Geodezyjny rodzynek – nagroda ministra infrastruktury 2002 • Szybki i dokładny pomiar azymutu Giromatem 2000 • ...

powrót

Anna Szafarczyk, Marek Szafarczyk, Jan Pielok

Giromat 2000

Szybki i dokładny pomiar azymutu. Nowoczesny giroteodolit Giromat 2000 niemieckiej firmy Deutsche Montan Technologie może służyć nie tylko do pomiarów azymutu, ale także do zadawania kierunków w tunelach i kanałach, orientowania układów odniesienia i osnów GPS, kontroli pracy maszyn przodkowych czy też zakładania linii bazowych dla inercjalnych systemów nawigacji.

W Polsce jedynym egzemplarzem tego przyrządu dysponuje Zakład Geodezji Górniczej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Instrument – pracujący w zestawie z teodolitem optycznym T2 firmy Wild (rys. 1) – poddano badaniom mającym na celu wyznaczenie jego rzeczywistej dokładności i sformułowanie zasad obsługi.
Zaletami Giromatu 2000 są: - wysoka dokładność wyznaczenia azymutu przy znacznym skróceniu czasu pomiaru w stosunku do wcześniejszych giroteodolitów, - łatwość obsługi i komfortowy pomiar wynikające z automatyzacji, - możliwość uzyskania końcowej wartości azymutu mierzonego boku osnowy geodezyjnej bez skomplikowanych obliczeń, - funkcja ostrzegania o zmianie temperatury i powstaniu zjawiska dryftu.

Zasada działania
Giromat 2000 wyznacza azymut geograficzny, którego wartość powstaje poprzez zsumowanie trzech wartości (rys. 2):
N – odchylenia kierunku północy geograficznej od północy giroskopowej,
E – stałej przyrządu, czyli kąta pomiędzy kierunkiem północy giroskopowej i zerem podziału kręgu teodolitu,
Z – wartości odczytu kierunku na cel.
Przy pomiarach wykorzystywany jest jeden z trzech dostępnych programów. Różnią się one dokładnością otrzymanej wartości azymutu oraz czasem trwania procedury pomiarowej (tab. 1).

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS