wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Mapa taktyczna

- «« « część 3 z 3Bardzo wysoko ocenił znaczenie map dla ochrony przyrody IX Zjazd Delegatów Ligi Ochrony Przyrody w Polsce, obradujący w lipcu 1937 r. Uczestnicy przesłali do ministra spraw wojskowych specjalną uchwałę, w której czytamy:
Zjazd składa Panu Ministrowi Spraw Wojskowych wyrazy uznania i wdzięczności za umieszczanie na doskonałych mapach WIG urządzeń turystycznych jak schroniska i szlaki turystyczne, a przede wszystkim za zaznaczanie na mapach nazw i granic parków narodowych i rezerwatów przyrodniczych oraz pomników przyrody sztuki. Mapa, głównie taktyczna, staje się w ten sposób dla każdego miłośnika przyrody coraz doskonalszym przewodnikiem po kraju, a same zabytki przyrody, zawdzięczają mapie popularność, co w dużym stopniu przyczynia się do utrwalenia w społeczeństwie idei ochrony przyrody.Po zmianie granicy w 1938 r. obszar Polski obejmował 483 arkusze mapy w skali 1:100 000 o wymiarach 15’ x 30’. Do czerwca 1939 r. opracowano i wydano wszystkie arkusze tej mapy. Do końca 1932 r. większość z nich dotyczyła wschodnich obszarów Polski. Proporcje te zmieniły się w następnych latach. Wydawano wtedy głównie mapy terenów położonych wzdłuż zachodniej granicy, co wynikało z przyjętej doktryny politycznej. Nakłady poszczególnych arkuszy zależały od zapotrzebowania wojsk i sztabów, wynosiły 30-50 tysięcy. Na potrzeby szkolenia garnizonowego oraz gospodarki narodowej wydano również siedem arkuszy zbiorowych; składały się z dwu, czterech lub sześciu tradycyjnych arkuszy. Mapy w skali 1:100 000 były powszechnie dostępne nie tylko w wojsku, lecz także we wszystkich gałęziach gospodarki narodowej. Mapy w skali 1:100 000 (typu czwartego) do dziś mogą służyć za wzór precyzji rysunku, estetycznej kolorystyki i wysokiej jakości druku.

Pod koniec lat 20. WIG rozpoczął opracowywanie i wydawanie map w skali 1:100 000 dla terenów należących do państw graniczących z Polską. Główny wysiłek skupiono na opracowaniu zachodniego kierunku strategicznego. Na ogólną liczbę 281 arkuszy wydanych do końca 1938 r. – 141 przypadało na ten kierunek, a 53 na kierunek wschodni. Zasięg map terenów niemieckich wynosił około 200 km, a terenów Związku Radzieckiego – około 70 km. Od 1929 r. opracowywano je na wzór polskiej mapy taktycznej. Zasięg map terenów zagranicznych i ich niewielkie nakłady jednoznacznie wskazują na nieagresywną doktrynę strategiczną państwa polskiego. Mapy te były tajne, przeznaczone tylko do użytku w wojsku.

Oprócz mapy w skali 1:100 000 w okresie międzywojennym wydano też kilka innych rodzajów map, jak Mapa szczegółowa Polski, Mapa taktyczna, czy Mapa operacyjna.

© E. Sobczyński

część 3 z 3
«« « 1 2 3dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze menu_text_pl

Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS