Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Mapa taktyczna

- «« « część 2 z 3 » »»



Siatka kilometrowa była niezbędna dla artylerii strzelającej ze stanowisk, z których cel był niewidoczny. W 1939 r. mapy te pokrywały 20% powierzchni kraju, głównie na wschodzie.

Typ czwarty, wydawany od 1931 r. (czterokolorowa)
Materiałem podstawowym były sprawdzone w terenie mapy w skali 1:25 000 oraz oryginalne zdjęcia stolikowe wykonane w skali 1:20 000 przez Wydział Topograficzny WIG. Należy zaznaczyć, że od 1936 r. wszystkie mapy w tej skali, zarówno opracowane od nowa, jak i wznawiane, miały nowe wzory opisów pozaramkowych. Na przykład, po prawej stronie umieszczone było logo WIG oraz objaśnienie znaków i skrótów stosowanych na mapie. W 1939 r. mapy te pokrywały 80% powierzchni kraju. Mapy tego wzoru mogły być wydawane jako dwukolorowe (czarny i brąz), dodatkowe dwie barwy (zieloną i niebieską) uzyskiwano przez nadruk.



W latach 1930-1932 opracowano także 16 arkuszy rzeźby terenu dla mapy w skali 1:100 000, obejmującej wschodnie Polesie. Arkusze te były opracowane w polu w latach 1922-1926 na podstawie map rosyjskich w skali 1:126 000, na których rzeźbę przedstawiono metodą kreskową.



Źródło: Sprawozdanie z prac WIG wykonanych w roku 1938, WSG 1939, nr 1, s. 107.


Od 1932 r. rozpoczęto także wydawanie map turystycznych w tej skali. Drukowano je w pięciu lub sześciu kolorach, eksponując między innymi schroniska, szlaki turystyczne, granice rezerwatów, parki natury, pomniki przyrody i pola bitewne. Rzeźba terenu cieniowana barwą szarofioletową stwarzała wrażenie przestrzennej. Do września 1939 r. wydano 40 godeł map tego typu. Warto odnotować, że obradujący w 1935 r. w Wiśle Zjazd Towarzystwa Turystycznego wydał specjalną rezolucję, w której wyrażał: podziękowanie WIG za stałe wydawanie map terenów turystycznych, górskich... i uprasza o kontynuowanie tej dla turystyki i narciarstwa polskiego nadzwyczaj ważnej akcji wydawniczej.

część 2 z 3
«« « 1 2 3 » »»



KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS