wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Mapa taktyczna

- «« « część 2 z 3 » »»Siatka kilometrowa była niezbędna dla artylerii strzelającej ze stanowisk, z których cel był niewidoczny. W 1939 r. mapy te pokrywały 20% powierzchni kraju, głównie na wschodzie.

Typ czwarty, wydawany od 1931 r. (czterokolorowa)
Materiałem podstawowym były sprawdzone w terenie mapy w skali 1:25 000 oraz oryginalne zdjęcia stolikowe wykonane w skali 1:20 000 przez Wydział Topograficzny WIG. Należy zaznaczyć, że od 1936 r. wszystkie mapy w tej skali, zarówno opracowane od nowa, jak i wznawiane, miały nowe wzory opisów pozaramkowych. Na przykład, po prawej stronie umieszczone było logo WIG oraz objaśnienie znaków i skrótów stosowanych na mapie. W 1939 r. mapy te pokrywały 80% powierzchni kraju. Mapy tego wzoru mogły być wydawane jako dwukolorowe (czarny i brąz), dodatkowe dwie barwy (zieloną i niebieską) uzyskiwano przez nadruk.W latach 1930-1932 opracowano także 16 arkuszy rzeźby terenu dla mapy w skali 1:100 000, obejmującej wschodnie Polesie. Arkusze te były opracowane w polu w latach 1922-1926 na podstawie map rosyjskich w skali 1:126 000, na których rzeźbę przedstawiono metodą kreskową.Źródło: Sprawozdanie z prac WIG wykonanych w roku 1938, WSG 1939, nr 1, s. 107.


Od 1932 r. rozpoczęto także wydawanie map turystycznych w tej skali. Drukowano je w pięciu lub sześciu kolorach, eksponując między innymi schroniska, szlaki turystyczne, granice rezerwatów, parki natury, pomniki przyrody i pola bitewne. Rzeźba terenu cieniowana barwą szarofioletową stwarzała wrażenie przestrzennej. Do września 1939 r. wydano 40 godeł map tego typu. Warto odnotować, że obradujący w 1935 r. w Wiśle Zjazd Towarzystwa Turystycznego wydał specjalną rezolucję, w której wyrażał: podziękowanie WIG za stałe wydawanie map terenów turystycznych, górskich... i uprasza o kontynuowanie tej dla turystyki i narciarstwa polskiego nadzwyczaj ważnej akcji wydawniczej.

część 2 z 3
«« « 1 2 3 » »»dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze menu_text_pl

Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS