wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-02-07| GNSS, Geodezja, Instytucje, Kataster

Problemy czeskiego katastru


W wywiadzie dla branżowego czeskiego miesięcznika "Zem?m?ric" (Geodeta) Karel Vecere, prezes Czeskiego Urzędu Katastralnego (CUZK), przedstawił dokonania administracji geodezyjnej w 2005 r. oraz problemy, z jakimi się ona boryka.

Poinformował m.in. o dalszym wzroście liczby spraw związanych z wpisem praw do nieruchomości oraz wprowadzeniem danych do systemu katastralnego. 5-procentowy wzrost liczby wpisów jest zrozumiały i nie nastręczał administracji trudności. Dużym problemem stały się natomiast wpisy o charakterze ewidencyjnym (zmiany w ewidencji wynikające z mocy prawa, np. wyroku sądu, decyzji administracyjnej itp.). Ich liczba wzrosła bowiem aż o 21% w stosunku do roku poprzedniego. Spowodowało to spowolnienie prac związanych z digitalizacją map katastralnych oraz ograniczenie innych zadań urzędu. Według szefa CUZK na dłuższą metę tego stanu nie można utrzymywać. Dlatego, po mających się wkrótce odbyć wyborach, CuZK przedstawi nowemu rządowi kroki, jakie należy przedsięwziąć dla poprawy sytuacji.

Przychody CUZK w 2005 r. wyniosły ok. 1 mld koron, a do budżetu odprowadzono 143 mln. Wydatki wyniosły ogółem 2,4 mld koron, z czego 1,2 mld stanowiły płace pracowników, 450 mln - ubezpieczenia związane z płacami, 260 mln - wydatki inwestycyjne, niespełna 30 mln - koszty badań, a ok. 460 mln pochłonęło utrzymanie (czynsz, energia itp.). Na same opłaty pocztowe urząd wydał ok. 50 mln koron.
W ocenie prezesa poprawa w pracy urzędu nastąpi po wprowadzeniu podpisu elektronicznego. Jednak z uwagi na przeciągającą się nowelizację ustawy o systemach informacyjnych w administracji publicznej (z powodu uzgodnień międzyresortowych - skąd my to znamy?) odpowiednie przepisy wejdą w życie prawdopodobnie dopiero w drugiej połowie br. Według niego głównym sukcesem urzędu jest utrzymanie terminów załatwiania spraw przy jednoczesnym obniżeniu liczby zatrudnionych.

Karel Vecere szacuje, że na dokończenie digitalizacji map katastralnych potrzeba jeszcze ok. 1,5 mld koron (z budżetu CUZK) i dodatkowo 2,5 mld na dokończenie postępowań scaleniowych. Z uwagi na istniejące przepisy nie można jednak tego problemu rozwiązać poprzez zakup usług zewnętrznych. W dalszym ciągu będzie postępowało przekształcanie map starego katastru gruntowego do zintegrowanego systemu katastralnego, a większość prac zostanie zakończona w tym roku. Z innych tematów, jakimi zajmuje się CUZK, warto wspomnieć o planowanym na 2006 r. zakończeniu budowy sieci stacji permanentnych GPS CZEPOS.

JP


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS