Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-02-07| GNSS, Geodezja, Instytucje, Kataster

Problemy czeskiego katastru


W wywiadzie dla branżowego czeskiego miesięcznika "Zem?m?ric" (Geodeta) Karel Vecere, prezes Czeskiego Urzędu Katastralnego (CUZK), przedstawił dokonania administracji geodezyjnej w 2005 r. oraz problemy, z jakimi się ona boryka.

Poinformował m.in. o dalszym wzroście liczby spraw związanych z wpisem praw do nieruchomości oraz wprowadzeniem danych do systemu katastralnego. 5-procentowy wzrost liczby wpisów jest zrozumiały i nie nastręczał administracji trudności. Dużym problemem stały się natomiast wpisy o charakterze ewidencyjnym (zmiany w ewidencji wynikające z mocy prawa, np. wyroku sądu, decyzji administracyjnej itp.). Ich liczba wzrosła bowiem aż o 21% w stosunku do roku poprzedniego. Spowodowało to spowolnienie prac związanych z digitalizacją map katastralnych oraz ograniczenie innych zadań urzędu. Według szefa CUZK na dłuższą metę tego stanu nie można utrzymywać. Dlatego, po mających się wkrótce odbyć wyborach, CuZK przedstawi nowemu rządowi kroki, jakie należy przedsięwziąć dla poprawy sytuacji.

Przychody CUZK w 2005 r. wyniosły ok. 1 mld koron, a do budżetu odprowadzono 143 mln. Wydatki wyniosły ogółem 2,4 mld koron, z czego 1,2 mld stanowiły płace pracowników, 450 mln - ubezpieczenia związane z płacami, 260 mln - wydatki inwestycyjne, niespełna 30 mln - koszty badań, a ok. 460 mln pochłonęło utrzymanie (czynsz, energia itp.). Na same opłaty pocztowe urząd wydał ok. 50 mln koron.
W ocenie prezesa poprawa w pracy urzędu nastąpi po wprowadzeniu podpisu elektronicznego. Jednak z uwagi na przeciągającą się nowelizację ustawy o systemach informacyjnych w administracji publicznej (z powodu uzgodnień międzyresortowych - skąd my to znamy?) odpowiednie przepisy wejdą w życie prawdopodobnie dopiero w drugiej połowie br. Według niego głównym sukcesem urzędu jest utrzymanie terminów załatwiania spraw przy jednoczesnym obniżeniu liczby zatrudnionych.

Karel Vecere szacuje, że na dokończenie digitalizacji map katastralnych potrzeba jeszcze ok. 1,5 mld koron (z budżetu CUZK) i dodatkowo 2,5 mld na dokończenie postępowań scaleniowych. Z uwagi na istniejące przepisy nie można jednak tego problemu rozwiązać poprzez zakup usług zewnętrznych. W dalszym ciągu będzie postępowało przekształcanie map starego katastru gruntowego do zintegrowanego systemu katastralnego, a większość prac zostanie zakończona w tym roku. Z innych tematów, jakimi zajmuje się CUZK, warto wspomnieć o planowanym na 2006 r. zakończeniu budowy sieci stacji permanentnych GPS CZEPOS.

JP


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS