wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-02-02| GNSS

Będą kłopoty z GPS w USA?

Federal Communications Commission zezwoliła firmie Lightsquared na instalację na obszarze USA 40 tys. radiowych nadajników wysokiej mocy. Przedstawiciele przemysłu satelitarnego alarmują, że spowoduje to „katastrofalne zakłócenia sygnałów GPS”.


Będą kłopoty z GPS w USA?

Nadajniki te na potrzeby bezprzewodowego internetu będą emitować sygnały na częstotliwościach bliskich tym, wykorzystywanym przez GPS. Firma Lightsquared wnioskowała bowiem o przyznanie zakresu 1525-1559 MHz, podczas gdy kanał GPS L1 zajmuje częstotliwości od 1559 do 1610 MHz.

Przedstawiciele spółki zapowiedzieli, że będą współpracować z producentami odbiorników satelitarnych przy uruchamianiu nowych nadajników. Ich testy, nadzorowane przez FCC, mają ruszyć już w lutym, a zakończą się w czerwcu br.

Nie czekając na wyniki eksperymentu, kilku producentów odbiorników GNSS (w tym Garmin i Trimble) oraz przedstawiciele U.S. GPS Industry Council opracowali własny raport na temat konsekwencji inicjatywy firmy Lightsquared. Wynika z niego m.in., że gdyby system ten ruszył, uniemożliwiłby inicjalizację odbiornika typu Garmin Nuvi 265W w promieniu 1,1 km od nadajnika Lightsquared. Związane z nim zakłócenia obniżyłyby dokładność pomiaru satelitarnego w promieniu ponad 5,7 km. Z kolei dla odbiorników lotniczych wartości te oszacowano odpowiednio na 9,0 km i 22,1 km. Liczby te wyznaczono na podstawie pomiarów wykonanych z symulatorem sygnałów firmy Spirent.

Źródło: GPS World, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS