wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-01-31| GIS, Instytucje, Imprezy

Tworóg i Bolesławiec zainspirowane w Norwegii

W nagrodę za zaangażowanie w projekt „Akademii INSPIRE” zwycięskie zespoły z Urzędu Miasta Bolesławiec oraz Urzędu Gminy Tworóg w dniach 28-29 stycznia wzięły udział w zorganizowanych specjalnie dla nich warsztatach w norweskiej gminie Tønsberg.


Tworóg i Bolesławiec zainspirowane w Norwegii

Lokalizacja zajęć nie była przypadkowa. Jeśli chodzi o wykorzystane technologii geoinformacyjnych, gmina Tønsberg jest od wielu lat liderem nie tylko w Norwegii, ale także w Europie. To tu powstał jeden z pierwszych norweskich geoportali, co – nota bene – jest zasługą m.in. pracującego tam od 30 lat polskiego geodety Krzysztofa Dymka. Gmina była prekursorem także w zakresie digitalizacji map. Szerokie wykorzystanie GIS-u sprawiło, że norweski odpowiednik GUGiK, czyli Statens Kartverk (instytucja partnerska „Akademii INSPIRE”), wskazał w 2007 roku organizatorom projektu, Centrum UNEP/GRID-Warszawa, właśnie tę gminę, jako dobrego partnera dla przyszłych uczestników Akademii.

Podczas zajęć przedstawiciele gminy Tønsberg zaprezentowali, jak wygląda planowanie przestrzenne w tym regionie. Szczególnie wiele miejsca poświęcono Digitalt Plandialog – specjalnemu modułowi w lokalnym geoportalu. Znacząco ułatwia on mieszkańcom partycypację w tworzeniu planów zagospodarowania, jak również umożliwia przeglądanie już tych uchwalonych w formie elektronicznej. Krzysztof Dymek (fot. obok) zaprezentował także, jak pakiet GeoMedia wykorzystywany jest w Tønsberg do realizacji podstawowych zadań gminy – m.in. delimitacji obwodów szkolnych czy udostępniania materiałów geodezyjnych.

Reprezentujący Statens Kartverk Tore Bø, były norweski główny geodeta kraju, omówił z kolei budowę infrastruktury informacji przestrzennej w Norwegii. Opisał, jak jeszcze w latach 80. tworzony był jeden z pierwszych na świecie standardów wymiany danych przestrzennych (SOSI) oraz jak – zanim Europa pomyślała o INSPIRE – powstawała Cyfrowa Norwegia (Norge Digitalt).

Warsztaty były także okazją do tego, by zaprezentować Norwegom osiągnięcia zwycięskich zespołów. Drużyna z Bolesławca w ramach „Akademii INSPIRE” zbudowała portal z modułem web GIS przybliżający mieszkańcom tematykę planowania przestrzennego w mieście. Jego pierwsza wersja opracowana była z wykorzystaniem aplikacji ArcGIS Server. Udostępniona w grudniu 2010 r. nowa odsłona bazuje natomiast na gotowym rozwiązaniu firmy GISPartner. Jak zapowiedziała reprezentacja Bolesławca, wkrótce serwis ma być rozbudowany m.in. o ortofotomapę lotniczą oraz trójwymiarowy model zabudowy. Zarówno zamierzenia, jak i dotychczasowe osiągnięcia tego miasta w zakresie wykorzystania GIS-u zrobiły na obecnych na warsztatach Norwegach spore wrażenie.

Zespół gminy Tworóg, bazując na oprogramowaniu Quantum GIS, zebrał z kolei różne zbiory danych przestrzennych i na ich podstawie przeanalizował trzy warianty poprowadzenia drogi nr 11 (Bytom – Poznań) wokół Tworoga. Dokonania tej drużyny w ramach „Akademii INSPIRE” warte są szczególnej uwagi, gdyż przed rozpoczęciem projektu GIS w tym urzędzie praktycznie nie istniał.

W ramach „Akademii INSPIREtrenerzy oraz eksperci przeszkolili ponad 100 gmin w zakresie wykorzystania technologii geoinformacyjnych. Projekt jest realizowany przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Zakład Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska we współpracy z partnerami: Norweską Agencją Geodezyjno-Kartograficzną (Statens Kartverk), gminą Tønsberg oraz firmą Intergraph Polska. Patronat medialny nad „Akademią INSPIRE" objął miesięcznik GEODETA oraz portal Geoforum.pl.

Warsztaty zorganizował zespół Centrum UNEP/GRID-Warszawa we współpracy z gminą Tønsberg w składzie: Maria Andrzejewska, dyrektor Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Monika Rusztecka, koordynator Programu Szkoleniowego Akademii INSPIRE, Elżbieta Wołoszyńska i Katarzyna Ślepowrońska – trenerki zespołów gmin oraz Krzysztof Dymek – ekspert ds. geodezji i katastru w Tønsberg. Laureatów reprezentowali: prezydent miasta Bolesławiec Piotr Roman, wójt gminy Tworóg Eugeniusz Gwóźdź oraz przedstawicielki zwycięskich drużyn – Izabela Kowoll i Joanna Leksy z Tworoga oraz Marta Gęsikowska z Bolesławca (i zdalnie Monika Rutyna).

Projekt Geoinformacja w Praktyce – Akademia INSPIRE został dofinansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Rozmowy z uczestnikami warsztatów w marcowym GEODECIE

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
gratulacje do odważnych świat należy, jeszcze raz gratuluję...
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo w 3D
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS