Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2009-09-15| GNSS, Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Prawo, Ludzie, Instytucje, Imprezy, Kataster

Akademia INSPIRE ruszyła w Polskę


W Bibliotece Narodowej w Warszawie 14 września odbyła się pierwsza z trzech regionalnych konferencji informacyjnych inaugurujących projekt „Geoinformacja w praktyce – Akademia INSPIRE”. Inicjatywa adresowana do przedstawicieli około 150 polskich gmin (głównie objętych obszarami chronionymi, w tym Natura 2000), przede wszystkim pracowników zajmujących się planowaniem przestrzennym i ochroną środowiska.

Podczas spotkania, które otworzyła dyrektor UNEP/Grid-Warszawa Maria Andrzejewska, swoje wystąpienia mieli członkowie Rady Konsultacyjnej projektu: dyrektor Instytutu Geodezji i Kartografii dr Marek Baranowski, wiceprezes Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii Jacek Jarząbek oraz geodeta województwa mazowieckiego Krzysztof Mączewski. Wiceprezes GUGiK przedstawił harmonogram implementacji dyrektywy INSPIRE oraz najważniejsze założenia projektu ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej. Mimo iż projekt został przyjęty w kwietniu br. przez Komitet Stały Rady Ministrów, do dziś nie wszedł w życie. Jacek Jarząbek podkreślił, że od kilku miesięcy projekt jest konsultowany. Przy czym dyskusje dotyczą wyłącznie przewidywanych kosztów wdrożenia ustawy, co w kontekście kryzysu gospodarczego znacznie się przedłuża.
Doświadczenia Norwegii w budowaniu społeczeństwa informacyjnego na przykładzie gminy Toensberg przedstawił Christopher Dymek (fot. poniżej). Skomentował je Dariusz Jaszczuk, wójt gminy Mrozy przodującej w województwie mazowieckim w zakresie koordynowanego przez BGWM Mazowieckiego SIP. Maciej Rossa z Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, wcześniej odpowiedzialny za wdrażanie projektów geoinformatycznych oraz standardów INSPIRE w państwowej służbie geologicznej i hydrogeologicznej, mówił o zasobach danych przestrzennych o środowisku, jakie zgodnie z dyrektywą INSPIRE są prowadzone i będą udostępniane przez GDOŚ. Z kolei Robert Widz z firmy Intergraph omówił dobre praktyki zastosowań GIS w polskich samorządach (na przykładzie powiatu piaseczyńskiego i projektu geoportal.gov.pl).

Monika Rusztecka, kierownik programu szkoleniowego Akademii INSPIRE przedstawiła szczegółowe informacje o projekcie, tj. cele i założenia, procedurę zgłoszeń, a także regulamin konkursu dla gmin uczestniczących w projekcie.
Kompleksowy program szkoleniowy będzie miał strukturę stacjonarno-internetową i składać się będzie z trzech etapów: •stacjonarnego szkolenia podstawowego S1 (2 dni), •szkolenia metodą na odległość tzw. e-learning EL (12 tygodni), •stacjonarnego szkolenia specjalistycznego S2 (2 dni). Uczestniczące w programie gminy będą ze sobą rywalizować. Punktowane będzie jak najlepsze wykonanie ćwiczeń w ramach kursu e-learning oraz w trakcie szkoleń stacjonarnych, a także opracowanie wyników tzw. studium przypadku w danej gminie. Dla zwycięskiego zespołu – laureata I miejsca – nagrodą będą m.in. warsztaty w Norwegii, a dla gminy ufundowany zostanie geoportal, przy czym organizator zapewni wsparcie przy jego wdrożeniu. Rywalizacja gmin będzie trwała przez cały program szkoleniowy, tj. od 13 listopada 2009 r. do 31 maja 2010 r.
Organizatorem programu szkoleniowego jest Centrum UNEP/GRID-Warszawa, partnerami są: miasto i gmina Toensberg, Statens Kartverk oraz firma Intergraph. Program finansowany jest ze środków Mechanizmu Finansoweg Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Rekrutacja zostanie uruchomiona 21 września i potrwa do 30 października br. Miesięcznik GEODETA i portal Geoforum.pl są patronami medialnymi Akademii INSPIRE.

Program szkoleniowy
Kalendarz projektu

AW


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama