|2009-06-30|
GIS, Imprezy
Rusza rejestracja na regionalne konferencje Akademia INSPIRE - geoinformacja w praktyce
Jutro (1 lipca) uruchomiona zostanie rejestracja na regionalne konferencje informacyjne projektu „Akademia INSPIRE – Geoinformacja w praktyce”, które odbędą się w Warszawie (14 września), Szczecinie (16 września) i Rzeszowie (18 września).
Konferencje inaugurujące projekt adresowane są do wójtów, burmistrzów oraz prezydentów jednostek samorządowych, w szczególności gmin objętych obszarami chronionymi, w tym Natura 2000.
W trakcie spotkań zaprezentowane zostaną założenia dyrektywy INSPIRE w odniesieniu do zadań gmin oraz przykłady wykorzystania geoinformacji w pracach jednostek samorządowych. Reprezentant partnera projektu – gmina Tonsberg w południowej Norwegii – przedstawi swoje doświadczenia w zakresie wykorzystania systemu geoinformacyjnego w zarządzaniu przestrzenią i wspomagającego podejmowanie decyzji. Podczas konferencji omówione zostaną również szczegółowe informacje o programie szkoleniowym, zasady uczestnictwa gminy w projekcie, procedura rejestracji, zasady rywalizacji w ramach konkursu dla gmin oraz zakres merytoryczny kursów.
Udział w konferencji jest bezpłatny, a o zakwalifikowaniu decyduje kolejność zgłoszeń. Rejestracja prowadzona jest za pośrednictwem strony internetowej.
Przypominamy również, że 29 maja odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Konsultacyjnej projektu „Akademia INSPIRE – geoinformacja w praktyce”. Rada pełni funkcję ciała doradczego w kwestiach merytorycznych projektu, a w jej skład wchodzą: dr Marek Baranowski (prezes IGiK), Jacek Jarząbek (wiceprezes GUGiK), dr Michał Kiełsznia (GDOŚ), Krzysztof Mączewski (geodeta województwa mazowieckiego).
W trakcie spotkania zespół projektu przedstawił członkom Rady szczegółowe wyniki badania kompetencji GIS w gminach oraz przedstawiono założenia programu szkoleń. Wszyscy jednogłośnie podkreślili, że niezwykle istotne jest odniesienie programu szkoleń do wymagań prawnych oraz praktyki urzędniczej. Wskazano także na potrzebę szczególnego uwypuklenia w projekcie zagadnienia prawnych zobowiązań zastosowań geoinformacji w zadaniach gminy, szczególnie w odniesieniu do planowanych zmian w prawie związanych z ustawą o infrastrukturze informacji przestrzennej. W trakcie dyskusji podsumowującej spotkanie Jacek Jarząbek wskazał na pozytywną rolę tego przedsięwzięcia w przygotowaniu urzędników do pracy zgodnie z opracowywanymi przez GUGiK procedurami prawnymi odnoszącymi się do geoinformacji, a Krzysztof Mączewski zwrócił uwagę na relację i komplementarność projektu „Akademia INSPIRE” z działaniami podejmowanymi na Mazowszu, odniesionymi do zagadnień planistycznych i standaryzacji procesu planistycznego.
Więcej o badaniu kompetencji GIS w gminach
UNEP Grid
|