Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2010-11-04 | GIS, Teledetekcja, Przetargi

Jakiej chmury chce GUGiK?

Firmy zaproszone do ogłoszonego przez GUGiK przetargu ograniczonego na lotniczy skaning laserowy znają już szczegółowe wytyczne techniczne zamówienia. Na składanie swoich ofert cenowych mają czas do 15 listopada.


Ilustracja: Jakiej chmury chce GUGiK? <br />
fot. OpenTopography.org
fot. OpenTopography.org

Główny Urząd Geodezji i Kartografii chce, by chmurę punktów oraz numeryczne modele terenu (NMT) i pokrycia terenu (NMPT) wykonać dla ponad 27,5 tys. arkuszy mapy w skali 1:5000, co w przybliżeniu odpowiada powierzchni 145 tys. km kw. Jest więc to wyraźnie mniej niż zapowiadane wcześniej przez urząd 60% kraju (tj. około 200 tys. km kw.). Jak jednak tłumaczy GUGiK, pierwsza wartość dotyczy wyłącznie zamówień podstawowych. Dane dla pozostałego obszaru (tj. około 50 tys. km kw.) zostaną zebrane w ramach zamówień uzupełniających.

Dla blisko 25 tys. arkuszy chmura punktów ma zostać zebrana z dokładnością sytuacyjną nie gorszą niż 50 cm i wysokościową nie gorszą niż 15 cm. Gęstość danych ma wynieść przynajmniej 4 pkt/m kw. W przypadku obszarów priorytetowych (tj. dorzecza Warty i Nysy Kłodzkiej – blisko 1700 arkuszy) wartości te mają wynieść odpowiednio: 40 cm, 10 cm i 6 pkt/m kw. Na podstawie takich chmur punktów zamawiający będzie musiał opracować NMT i NMPT grid o oczku siatki 1 m.

Dla obszarów miejskich (ponad 2700 arkuszy, w tym 160 dla obszarów priorytetowych) modele mają być opracowane w lepszym standardzie. GUGiK wymaga, by wykonać je na bazie chmury o gęstości minimum 12 pkt/m kw. pomierzonej w dwóch nalotach. Wynikowy NMT i NMPT ma mieć rozdzielczość terenową 0,5 m.

Jedynym kryterium wyboru ofert będzie cena. Realizacja wszystkich sześciu części ma zostać zakończona do czerwca 2013 roku (dane dla obszarów priorytetowych mają być jednak zebrane wcześniej).

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

zrobi się Zgadzam się z przedmówcą...
  
Zrobi się Ktoś (wybrany) to weźmie i zrobi po Polsku-szybko i do d...y byle dziurę załatać bo Unia chce, a poźniej jakoś to bedzie.
  
Budzet cd. Zgadzam się z poprzednikiem i ciekawe co zrobi GUGiK jak wszystkie oferty będą powyżej budżetu (i to pewnie 2 razy)? Co na to główny odbiorca czyli branża wodna (IMGW, KZGW, RZGW) iż za pieniądze na cele ochrony przeciwpowodziowej robi się skaning połowy Polski plus miasta 12 pkt/m2 - po co??? A co powiedzą jak przetarg upadnie bo oferty będę za wysokie? Kto poniesie odpowiedzialność za kary w związku opóźnieniami dyrektywy powodziowej? Hmmm..., pewnie znowu pazerne firmy które nie maja umiaru w pędzie na kasę?
  
Budżet. Jeśli pierwsza część dotyczy wyłącznie zamówień podstawowych, to ktoś w GUGiKU nieźle na głowę upadł. Budżet na cześć podstawową wynosi coś około 41 mln zł, czyli 290 zł (72 euro) za kilometr kwadratowy?! Opamiętajmy się, taki produkt kosztuje dwa/trzy razy tyle. Bez miast to jeszcze może by się ktoś zmieścił ale tak to wygląda iż zamówienie uszyte jest poza zasięg portfela. Znając życie znajdą się samobójcy co to wezmą i utopią...
  



zobacz też:

GUGiK ocenił wnioski wykonawców w przetargu na skaning laserowy

Główny Urząd Geodezji i Kartografii ocenił, czy wykonawcy, którzy złożyli wnioski o...

GUGiK szuka wykonawcy skaningu za 61 mln zł

Główny Urząd Geodezji i Kartografii ogłosił przetarg w procedurze ograniczonej przyspieszonej na...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
łan chełmiński miał 30 morgów polskich?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Kazimierz Sikorski (1940-1998)

Kazimierz Sikorski (1940-1998)
Geodeta, wykładowca akademicki, długoletni pracownik Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (dziś UWM), specjalista od fotogrametrii. Urodził się 25 listopada 1940 roku w Radziejowie (kujawsko-pomorskie); studia ukończył w Moskiewskim Instytucie...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2005
Na orbicie znalazł się pierwszy z ośmiu udoskonalonych amerykańskich satelitów GPS IIR. Satelita nadaje dodatkowe sygnały przeznaczone dla wojska (2) i dla użytkowników cywilnych (1).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama