Premiera Faro Focus 3D miała miejsce podczas targów Intergeo 2010 w Kolonii na początku października br. Nowe kompaktowe urządzenie waży zaledwie 5 kg wraz z bateriami oraz wbudowaną kamerą (pozyskuje obraz do 80 Mpx, mozaikując i wyrównując tonalnie zdjęcia dla potrzeb barwienia chmury punktów), co sprawia, iż jego przydatność do skanowania ekosystemów leśnych (np. drzewostanów pod kątem inwentaryzacji leśnej) czy grup zadrzewień (np. roślinności wysokiej w miastach) jest bardzo wysoka. Przenoszenie urządzenia pomiędzy poszczególnymi stanowiskami skanowania nie stanowi żadnego problemu i nie wymaga już kilkuosobowego zespołu w terenie.
Obsługa samego skanera odbywa się poprzez intuicyjne menu dostępne na ciekłokrystalicznym barwnym dotykowym wyświetlaczu, przez co laptop staje się także zbędny podczas skanowania w lesie. Chmury punktów TLS zapisywane są do karty pamięci typu SD (32 MB). Czas pracy na 1 baterii wbudowanej w korpus skanera wynosi około 5 godzin. Parametry techniczne skanowania pomimo miniaturyzacji pozostały praktycznie niezmienione w stosunku do poprzedniego modelu Faro Photon 120, który sam w sobie był rewolucją w ilości pozyskiwanych punktów (do 960 tys./1 sek.).
Testy urządzenia Faro Focus 3D realizowano pod kątem jego przydatności dla inwentaryzacji miejskiej zieleni wysokiej (drzew) w zabytkowym Parku im. Henryka Jordana w Krakowie. Zeskanowano obszar z kilkudziesięcioma drzewami oraz wykonano standardowe pomiary ich wybranych cech taksacyjnych metodami tradycyjnymi (średnicomierze, wysokościomierze itp.). Dzięki uprzejmości firmy Faro skaner został też użyczony grupie 40 studentów realizujących studia podyplomowe „Lotniczy i naziemny skaning laserowy” na Akademii Górniczo-Hutniczej w zakresie aplikacji TLS w leśnictwie i ochronie przyrody prowadzonych przez pracowników Laboratorium GIS i Teledetekcji (dr inż. Piotr Wężyk, mgr inż. Piotr Tompalski).

