Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2010-10-07 | Teledetekcja, Sprzęt, Software, Imprezy

Fotogrametryczne nowości na Intergeo

Na kończących się dziś (7 października) targach Intergeo w Kolonii zaprezentowano sporo ciekawych aplikacji oraz urządzeń, które według zapewnień producentów powinny uczynić pracę fotogrametry łatwą i lekką.


Ilustracja: Fotogrametryczne nowości na Intergeo

Najwięcej nowości można było znaleźć na stoiskach ze skanerami laserowymi. Jak już wcześniej pisaliśmy, nowe modele zaprezentowali m.in.: Faro (Focus 3D), Zoller+Fröhlich (Imager 5010) oraz Optech (ILRIS-LR). Na targach po raz pierwszy pokazano także skaner VZ-1000 Riegla.

Leica Geosystems zapowiedziała z kolei wprowadzenie do swoich lotniczych LiDAR-ów technologii Point Density Multiplier. Jak sama nazwa wskazuje, pozwala ona na zwiększenie gęstości chmury punktów (nawet dwukrotne) bez konieczności integrowania dwóch skanerów. Jest to możliwe dzięki podniesieniu częstotliwości zbierania danych do poziomu nawet 500 kHz (starsze modele oferują zaś 200 kHz). Co istotne, technologię PDM będzie można zintegrować z już zakupionymi skanerami Leiki z serii ALS. Kolejne laserowe nowości tej szwajcarskiej spółki to firmware w wersji 2.0 dla skanerów C10 (umożliwiający m.in. zdalną kontrolę urządzenia za pomocą rejestratorów CS10 i CS15) oraz oprogramowanie desktopowe Leica Cyclone 7.1 do jeszcze szybszego przetwarzania chmur punktów.

Ciekawie prezentują się także nowe cyfrowe kamery lotnicze. Leica przedstawiła wielospektralny (RGBN) sensor RCD30 wyposażony w matrycę 60 Mpx (na fot. po lewej). Jego zaletami mają być mała waga oraz wymiary, dzięki czemu urządzenie można z powodzeniem montować na pokładzie bezpilotowych samolotów, a także kompensacja ruchu postępowego (FMC – Forward Motion Compensation).
Tę ostatnią cechę można już zresztą odnaleźć także w średnioformatowych kamerach Trimble'a. Jak chwali się producent, pozwala to nawet na dwukrotne zwiększenie prędkości samolotu. Kolejna nowość Trimble'a to DSS WideAngle – gotowy system obrazowania lotniczego wykonujący zdjęcia wraz z georeferencją. Głównym elementem tego rozwiązania jest średnioformatowa kamera metryczna o matrycy 60 Mpx.

Chyba najciekawszą nowinką techniczną jest jednak system obrazowania A3 firmy VisionMap (fot. poniżej). Składa się on z dwóch obiektywów zamontowanych na ruchomej platformie, dzięki czemu jednocześnie można wykonywać zarówno zdjęcia pionowe, jak i coraz popularniejsze ukośne. Rozwiązanie to pozwala na zwiększenie pułapu maszyny, a w konsekwencji na szybsze zbieranie danych. W ciągu godziny A3 może wykonać zdjęcia o rozdzielczości terenowej 30 cm dla ponad 7 tys. km kw. Jak dotąd, spółka sprzedała 10 tego typu urządzeń. Zdaniem przedstawiciela VisionMap produkt największym zainteresowaniem cieszy się wśród firm, które już użytkują kamery lotnicze. Nowicjusze na rynku usług fotogrametrycznych podchodzą zaś do A3 z dużą rezerwą.

W przypadku oprogramowania najciekawszą nowość zaprezentowały firmy PCI Geomatic oraz Vexcel. Opracowana przez nie aplikacja GXL Aerial umożliwia wysoce zautomatyzowane tworzenie ortofotomap oraz jednolitych tonalnie mozaik. Producenci chwalą się, że dzięki ich nowemu oprogramowaniu przetwarzanie nawet kilkudziesięciu wielkoformatowych obrazów nie dość, że trwa krótko, to jeszcze można je wykonywać nawet na laptopie.

Oferta aplikacji do obróbki zdjęć lotniczych była w tym roku wyjątkowo szeroka. Produkty te oferowało kilkanaście stoisk, na których dawało się zauważyć, że programy fotogrametryczne stają się coraz bardziej specjalistyczne. Za przykład niech posłuży chociażby oprogramowanie do edycji zdjęć z samolotów bezpilotowych.

Innowacje można było dostrzec także w sektorze usług. W rozmowie z GEODETĄ szef firmy Metasensing zapowiedział, że wkrótce będzie ona oferować mały lotniczy sensor radarowy operujący na kanale Ku. Obecnie jej produkty działają na trzech częstotliwościach: X, L i P. Metasensing pracuje także nad radarem naziemnym, który pełny cykl pomiarowy ma wykonywać w kilka sekund, a nie – jak obecnie – w kilkanaście minut. Będzie to szczególnie pomocne przy monitoringu osuwisk. W tyle nie pozostają także Polacy. Przedstawiciele szczecińskiej Gispro zapowiedzieli, że wkrótce wraz ze Scandat GmbH rozpoczną testy nad łączeniem chmury punktów z danymi z kamery termowizyjnej. Ich zdaniem produkt taki mógłby być przydatny np. do analiz ociepleń budynków.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Intergeo 2010: geodezja ma się świetnie!

Wczoraj (5 października) w Kolonii ruszyły międzynarodowe targi Intergeo. Szesnasta edycja imprezy okazała...

Polska reprezentacja na Intergeo

Już w przyszłym tygodniu (5 października) w Kolonii ruszają międzynarodowe targi Intergeo. Podobnie jak przed...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w latach 1835-36 geometra Joachim łuszczewski wykonał szczegółowe pomiary Płocka?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Józef Chodźko (1800-1881)

Józef  Chodźko  (1800-1881)
Urodził się 6 grudnia 1800 roku w Krzywiczach na Wileńszczyźnie. W 1816 roku rozpoczął studia na Uniwersytecie Wileńskim. Dwa lata później uzyskał tytuł magistra filozofii, a w 1821 ukończył studia z zakresu geodezji i astronomii. Jego...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1576
Król Stefan Batory ustanawia stanowisko kartografa królewskiego. Pierwszym został Maciej Strubicz (1530-1604), współtwórca Wielkiej Mapy Księstwa Litewskiego.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama