Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2010-10-01| GNSS, Geodezja, Imprezy

O osnowach na poważnie

W Pałacu Staszica w Warszawie dyskutowano 29 września o osnowach geodezyjnych. Spotkanie w siedzibie Polskiej Akademii Nauk zorganizował Europejski Instytut Geodezji i Kartografii.


O osnowach na poważnie

Seminarium jest pokłosiem opracowania ekspertyzy dotyczącej prognozy rozwoju sieci osnów geodezyjnych w Polsce na najbliższe 10 lat. Ekspertyzę wykonał na zlecenie Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii EIGiK.

Referaty wprowadzające wygłosili prof. Jerzy Śledziński (Politechnika Warszawska, fot. poniżej) i prof. Stanisław Oszczak (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski). Pierwszy przedstawił historię powstania sieci EUPOS, w szczególności polskich stacji referencyjnych ASG-EUPOS. Pierwotnie zakładano, że na terenie Europy powstanie ok. 500 stacji. Przedsięwzięcie kierowane przez Komitet Sterujący EUPOS i napędzane przez niemiecką służbę geodezyjną rozrosło się dzisiaj do 1700 stacji (tyle punktów będzie w sieci, jeśli przystąpi do niej m.in. Rosja). Nasz kraj uczestniczył w pracach Komitetu od chwili jego powołania w 2002 roku (reprezentuje nas tam prof. J. Śledziński). Efektem było doprowadzenie do budowy stacji permanentnych w Polsce. Prace nad ASG-EUPOS ukończono w 2008 roku, choć warto przypomnieć, że na początku projekt miał licznych przeciwników. Obecnie ASG-EUPOS ma najwięcej użytkowników wśród sieci narodowych w Europie, a nasza infrastruktura pomiarów satelitarnych uważana jest za jedną z najbardziej rozwiniętych – podsumował prof. Śledziński.

Prof. Oszczak zajął się wykorzystaniem serwisów czasu rzeczywistego w geodezji i nawigacji. Przedstawił także stan prac nad systemami EGNOS i GLONASS. W przyszłym roku pierwszy z nich powinien uzyskać certyfikat (dla lotnictwa), a drugi osiągnąć zaplanowaną liczbę satelitów operacyjnych (24). Odnosząc się do sieci ASG-EUPOS, prof. Oszczak stwierdził, że okresowo występuje w niej spadek prędkości transferu danych w trybie pakietowym (w godz. 11-13). Sam system działa poprawne, natomiast operator komórkowy nie potrafi zapewnić odpowiedniej szybkości transferu danych. Jak zaznaczył, z podobnym problemem borykają się także użytkownicy sieci referencyjnych w innych krajach. Mówiąc o dokładności pomiarów wykonywanych metodą satelitarną, stwierdził, że jeśli są one wykorzystywane do tak krytycznych operacji, jak lądowanie samolotów, to dlaczego nie wykorzystywać ich do precyzyjnych pomiarów geodezyjnych? Potrzebne jest jednak opracowanie odpowiednich procedur dla zapewnienia właściwej jakości danych, czyli certyfikowanie tego typu usług.

W dyskusji poruszano zagadnienia dokładności pomiarów, konieczności wykonywania obserwacji nadliczbowych, a także funkcjonowania ASG-EUPOS. Prof. Henryk Kowalski (WAT) namawiał do innego spojrzenia na dokładności osnów zakładanych metodami satelitarnymi. Wychodząc z dziedziny metrologii, stwierdził, że należałoby w technologii GNSS zrewidować podejście do definicji czasu rzeczywistego oraz częstotliwości sygnału.

Prof. Roman Kadaj (UR Kraków) zauważył, że przy precyzyjnych pomiarach z wykorzystaniem sieci ASG-EUPOS należy pamiętać, iż współrzędne stacji permanentnych udostępnione użytkownikom nie odpowiadają układowi EUREF 89 na epokę 89 (jak mówi stosowne rozporządzenie) tylko EUREF 2000 na epokę 2005. To zaś wiąże się ze sporymi różnicami, chociażby w wysokości elipsoidalnej (do 5 cm). Apelował, by GUGiK udostępnił użytkownikom także współrzędne punktów sieci na epokę 2005.

Wiesław Graszka (GUGiK) stwierdził, że nie mamy w kraju instytucji certyfikującej odbiorniki GNSS, w związku z czym należałoby zastanowić się nad jej powołaniem. Z kolei odnosząc się do tematu podniesionego przez Romana Kadaja, zauważył, że nowe rozporządzenie o układach wyeliminuje niejednoznaczności, które obecnie mają miejsce.

W seminarium wzięli udział m.in.: prof. Witold Prószyński (PW), prof. Zdzisław Adamczewski (PW), prof. Stefan Przewłocki (WSGK w Kutnie), dr Jan Cisak (IGiK), Stanisław Margul (prezes OPGK Lublin), prof. Józef Beluch (AGH), prof. Edward Nowak (PW), prof. Jerzy Balcerzak (PW). Spotkanie poprowadził Jerzy Albin (EIGiK).

Zdjęcia z seminarium

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama