Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2010-04-07| Geodezja, Firma, Edukacja, Instytucje

EIGiK zaprasza do dyskusji nad osnowami


Dziś (7 kwietnia) Europejski Instytut Geodezji i Kartografii rozpoczął cykl seminariów na temat przyszłości osnowy geodezyjnej w Polsce. Spotkania związane są z opublikowaną wczoraj na stronach GUGiK ekspertyzą napisaną na zlecenie urzędu przez EIGiK.

Seminarium zgromadziło w warszawskim Pałacu Staszica około 40 uczestników, w tym przedstawicieli GUGiK (obecna była m.in. Jolanta Orlińska, główny geodeta kraju oraz Jerzy Zieliński, dyrektor departamentu Geodezji, Kartografii i Systemów Informacji Geograficznej GUGiK), krajowych instytucji naukowych zajmujących się geodezją oraz autorów ekspertyzy „Osnowy 2020”.

Jak zapowiedział Jerzy Albin (EIGiK), szczegółowa dyskusja na temat treści dokumentu będzie tematem kolejnych seminariów. Pierwsze z nich, poświęcone osnowom poziomym i pionowym, wstępnie zaplanowano na drugą połowę maja (dokładny termin zostanie podany później). Tematem drugiego będą osnowy grawimetryczne i magnetyczne, a ostatniego – przyszłość ASG-EUPOS. Spotkania będą miały charakter otwarty, a organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresoanych do udziału w dyskusji.

Tematem dzisiejszego seminarium była „Naturalna geodezja fizyczna”. O tym, jaki jest obecnie przedmiot badań tej dziedziny nauki, mówił prof. Zdzisław Adamczewski (fot.), przewodniczący Rady Programowej EIGiK. Jednym z wielu przykładów jest choćby pomiar potencjału stresowego górotworów. Według prof. Adamczewskiego tego typu badania mogą w przyszłości umożliwić lepsze prognozowanie kataklizmów, takich jak trzęsienia ziemi czy wybuchy wulkanów.
Bardziej egzotycznym tematem rozpraw z zakresu geodezji fizycznej jest tzw. pretoporafia, która umożliwia naukowcom wysuwanie hipotez dotyczących ukształtowania terenu w tak odległych okresach, jak chociażby archaik (tj. ponad 2,5 mld lat temu). Co więcej, dzięki wykorzystaniu danych o nutacji dyscyplina ta może pomóc także w badaniu globalnych zmian klimatycznych. Potencjał geodezji fizycznej jest więc bardzo duży, warto więc – jak podkreślali w dyskusji uczestnicy seminarium – by polskie środowisko geodezyjne rozpoczęło badania nad tego typu zagadnieniami.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama