Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-09-15| Geodezja, Prawo

Opublikowano projekt rozporządzenia o osnowach

Na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowano do uzgodnień międzyresortowych projekt rozporządzenia w sprawie osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych.


Opublikowano projekt rozporządzenia o osnowach

Akt określa:
• organizację, tryb i standardy techniczne zakładania i utrzymywania podstawowych osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych oraz szczegółowych osnów geodezyjnych;
• szczegółowy zakres informacji gromadzonych w bazie danych państwowego rejestru osnów;
• standardy techniczne dotyczące tworzenia, aktualizacji i udostępniania tej bazy.

Wybrane fragmenty rozporządzenia już od kilku miesięcy były prezentowane przez GUGiK przy okazji różnych konferencji i seminariów. Zgodnie z zapowiedziami urzędu najważniejsze zmiany, które mają zostać wprowadzone przez nowe przepisy, to:
• Wprowadzenie nowego podziału osnów na rodzaje i klasy poprzez wydzielenie i opisanie osnowy fundamentalnej obejmującej punkty istotne dla przeniesienia i konserwacji państwowego systemu odniesień przestrzennych.
• Włączenie dotychczasowych poziomych osnów szczegółowych II i III klasy do poziomej osnowy szczegółowej 2 klasy, włączenie dotychczasowych wysokościowych osnów podstawowych I i II klasy do podstawowej bazowej osnowy wysokościowej 2 klasy oraz włączenie dotychczasowych wysokościowych osnów szczegółowych III i IV klasy do szczegółowej osnowy wysokościowej 3 klasy.
• Przyjęcie jednolitego pojęcia niwelacji dla wszystkich istniejących metod określenia wysokości punktu (niwelacji geometrycznej, satelitarnej, trygonometrycznej itd.).
• Zastosowanie wspólnego dla wszystkich baz danych sposobu definiowania i opisu obiektów w języku UML.
• Przyjęcie jednolitej zasady podpisywania zbioru dokumentacji technicznej (operatu technicznego) przez wykonawcę.
• Przyjęcie zasady, że punkt osnowy może mieć tylko jeden numer, nadawany w momencie założenia punktu, niezależnie od jego włączenia do różnych rodzajów osnów (numer jest nadawany w ramach obszaru o wymiarach 5'x5').
• Zrezygnowanie z zakładania punktów kierunkowych w odniesieniu do punktów szczegółowej, geodezyjnej osnowy poziomej na rzecz zakładania par punktów lub punktów ekscentrycznych.
• Zrezygnowanie ze sporządzania dodatkowego opisu słownego albo opisu dojazdu w odniesieniu do punktów osnowy: geodezyjnej, grawimetrycznej i magnetycznej ze względu na przewidywany rozwój metod nawigacji satelitarnej.
• Zrezygnowanie z umieszczania w bazie danych i na opisach topograficznych danych osobowych właściciela nieruchomości, na której założony został punkt. Dane te będą dostępne w bazie danych ewidencyjnych gruntów i budynków.
• Wprowadzenie wymogu zakładania punktów podstawowej osnowy geodezyjnej tylko przy wykorzystaniu satelitarnych metod obserwacji.
• Dopuszczenie do stosowania modeli matematyczno-fizycznych opisujących w sposób empiryczny zjawiska zachodzące na powierzchni lub parametry Ziemi (między innymi: pole ciężkościowe, pole magnetyczne, wpływ atmosfery Ziemi) przy redukcji wyników pomiarów geodezyjnych.
• Przyjęcie jednostek miar zgodnych z układem SI.
• Ujednolicenie terminów technicznych zgodnie z definicjami występującymi w Polskich Normach.

Opublikowany projekt został skonsultowany m.in.: ze Stowarzyszeniem Geodetów Polskich, Instytutem Geodezji i Kartografii, Komitetem Geodezji Polskiej Akademii Nauk, Geodezyjną Izbą Gospodarczą oraz wybranymi organami służby geodezyjnej i kartograficznej. Uwagi zgłoszone przez te instytucje wymieniono w ocenie skutków regulacji załączonej do projektu.

MSWiA szacuje, że wejście rozporządzenia w życie w ciągu 3-4 lat zwiększy wydatki z budżetu o 8-8,5 mln zł. Środki te będą niezbędne na modernizację bazy danych osnów. Z drugiej strony wymierne oszczędności ma przynieść: wprowadzenie elektronicznego obiegu dokumentacji, wykorzystanie stacji referencyjnych do pomiarów geodezyjnych, nałożenie obowiązku zakładania osnów wielofunkcyjnych, uproszczenie stabilizacji, a także rezygnacja z obowiązku sporządzania wstępnego projektu technicznego i gromadzenia zasobu przejściowego.

Źródło: MSWiA, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS