Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2010-09-28| Mapy, Imprezy

W Chojnie o atlasie Orteliusa i nie tylko

Opisany szczegółowo we wrześniowym GEODECIE pierwszy nowożytny atlas świata Abrahama Orteliusa został wybrany – z okazji 440. rocznicy ukazania się pierwszego wydania – jako wiodący temat kolejnej, XXIV Ogólnopolskiej Konferencji Historyków Kartografii w Chojnie, która odbyła się w dniach 23–25 września.


W Chojnie o atlasie Orteliusa i nie tylko

Imprezę zorganizowały wspólnie Zespół Historii Kartografii przy Instytucie Historii Nauki PAN, Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Archiwum Państwowe w Szczecinie.

Zgodnie z hasłem konferencji „Od atlasu do kolekcji" przedmiotem obrad był zarówno pionierski atlas Orteliusa, jak i współczesne mu inne wielkie atlasy niderlandzkie (A. de Jode, G. Merkatora), wybrane atlasy z XVIII (tzw. Atlas Wielkiego Elektora), a nawet XX wieku (Atlas Polski Współczesnej Książnicy-Atlas), a także kolekcje atlasów i map ziem polskich w niektórych bibliotekach (głównie uniwersyteckich) i archiwach.

Działalność i dorobek Abrahama Orteliusa scharakteryzował dr Kazimierz Kozica (Zamek Królewski w Warszawie), a zamieszczone w jego Imago Orbis Terrarum mapy biblijne omówił szczegółowiej prof. Adam Linsenbarth (IGiK). Z kolei prof. UAM w Poznaniu Beata Medyńska-Gulij wyeksponowała w swoim referacie osobliwości graficzne map tego atlasu, a dr Dorota Jutrzenka-Supryn (UMK w Toruniu) odsłoniła kulisy konserwacji jego bardzo uszkodzonego egzemplarza. Mówiono również o ewolucji koncepcji polskich atlasów historycznych XIX i XX wieku (dr Beata Konopska, IGiK) oraz cyfrowych wersjach dokumentów kartograficznych na stronach portalu Polska.pl. Z zaprezentowanych współczesnych kolekcji szczególnie wrażenie na zebranych zrobiły bogate zbiory wrocławskie i szczecińskie, a niespodzianką była relacja o odkryciu wartościowych dawnych map i planów w klasztorze wizytek w centrum Warszawy.

Wygłoszone w czasie konferencji 19 referatów, dwie prezentacje posterowe oraz żywe dyskusje kończące każdą sesję świadczą o ciągle dużej aktywności środowiska zainteresowanego dziejami polskiej i powszechnej kartografii, skupionego wokół zespołu przy Instytucie Historii Nauki PAN. Chojeńska konferencja była pod każdym względem (także krajoznawczym i towarzyskim) bardzo udana, w czym zasługa ośrodka szczecińskiego, w tym zwłaszcza inicjatora i głównego organizatora spotkania dr. Radosława Skryckiego z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Jerzy Ostrowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama