wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-07-02| GIS, Mapy, Imprezy

Interaktywna mapa powiatu poznańskiego na seminarium

„Wykorzystanie interaktywnej mapy powiatu poznańskiego do obsługi ludności, gmin i jednostek prowadzących działalność gospodarczą” było tematem seminarium naukowego, które odbyło się w ostatni wtorek, 29 czerwca w Starostwie Powiatowym w Poznaniu. W spotkaniu zorganizowanym przez PODGiK uczestniczyło blisko siedemdziesiąt osób reprezentujących wielkopolskie starostwa, gminy powiatu poznańskiego oraz instytucje na co dzień zajmujące się tą tematyką.


Interaktywna mapa powiatu poznańskiego na seminarium

Powiat poznański od kilku lat prowadzi intensywną informatyzację swoich zasobów geodezyjno-kartograficznych. Działania te zaowocowały wdrożeniem systemów ułatwiających dostęp do informacji dla ludności, jednostek wykonawstwa geodezyjnego i urzędów. Pierwszym znaczącym krokiem było uruchomienie dwa lata temu w systemie iGeoMap ogólnego dostępu do interaktywnej mapy powiatu poznańskiego. W kolejnych miesiącach powiat poznański jako pierwszy w Wielkopolsce umożliwił geodetom zgłaszanie prac geodezyjnych i pobieranie materiałów do ich wykonania drogą elektroniczną siedem dni w tygodniu, przez całą dobę. Tylko w tym roku przyjęto w ten sposób blisko 4300 wniosków, co stanowi 47% wszystkich zgłoszeń prac. Dzięki udostępnianej przez internet mapie i ewidencji gruntów powiat poznański umożliwił gminom prowadzenie bezpośrednio na mapie numeracji porządkowej, nazewnictwa, mienia komunalnego itp. Równie istotnym tematem, który podczas seminarium omówił Jerzy Wiktorko, dyrektor PODGiK-u, była kwestia zakup map zasadniczych nieaktualizowanych z wykorzystaniem internetu z uiszczeniem opłaty przez system Płatności.pl.

Na zakończenie seminarium wręczono nagrody autorom dwóch wyróżnionych prac magisterskich, napisanych pod kierunkiem dr hab. Beaty Medyńskiej-Gulij, kierownika Zakładu Kartografii i Geomatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Absolwenci, po zaprezentowaniu prac zgromadzonym gościom, otrzymali upominki ufundowane przez starostę poznańskiego.

Małgorzata Dorna (Starostwo Powiatowe w Poznaniu)


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Pierwszy w wielkopolsce Powiat poznański nie jest pierwszym w Polsce i nigdzie nie jest to napisane. (...)jako pierwszy w Wielkopolsce (...)
odpowiedz zgłoś
do WI Autor podaje że Poznań jako pierwszy w Wielkopolsce umożliwił zgłaszanie prac. Wydaje się więc, że nikt powiatowi warszawskiemu zachodniemu palmy pierwszeństwa w skali Polski nie odbierze. Tym niemniej inicjatywa godna uznania.
odpowiedz zgłoś
Sprostowanie Niestety wkradła się drobna nieścisłość. Pierwszym powiatem z internetowym zgłaszaniem prac (przynajmniej tej z wykorzystaniem technologii iGeoMap/ePODGIK) był powiat warszawski zachodni. Co nie umniejsza zasług i osiągnięć powiatu poznańskiego.
odpowiedz zgłoś
Brawo Poznań Wiedzą na czym można zaoszczędzić czas=bieganie po urzędach= pieniądze obywateli=geodetów wykonawców(też obywatele). Tylko dlaczego inni są niereformowalni?Ważniejsze są dla nich kolory na protokołach geodezyjnych i symbole drzewek(100 % satysfakcji policji-imspekcji geodezyjnej-złapać przedsiębiorcę ) niż kontytucyjne prawa do informacji publicznej,za które obywatele wywala swoją kasę. -Kopia szkicu!!!!Niemożliwe-tajne/poufne.Płacisz za wznowienie, ale szkic to tylko dla urzędu.Dla ciebie to tylko kopia mapy za 30 zł*- Toż to geodezja socjalistyczna w czystej formie.Potem środowisko się dziwi skąd taki brak szacunku dla naszego zawodu.Geodeto zacznij myśleć !!!!
odpowiedz zgłoś
4 komentarzewiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS