wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-06-29| Prawo, Edukacja

Nowe rozporządzenie w sprawie studiów podyplomowych

Minister infrastruktury 7 czerwca br. podpisał rozporządzenie w sprawie minimalnych wymogów programowych dla studiów podyplomowych w zakresie wyceny nieruchomości, pośrednictwa w obrocie nieruchomościami oraz zarządzania nieruchomościami.


Nowe rozporządzenie w sprawie studiów podyplomowych

Zaproponowane zmiany stanowią uszczegółowienie i usystematyzowanie dotychczas obowiązujących przepisów. Głównym celem projektodawców było ujednolicenie wybranych elementów dotychczas obowiązujących minimalnych wymogów programowych z uwagi na fakt obsługi rynku nieruchomości przez przedstawicieli wszystkich trzech zawodów. Te trzy dyscypliny posiadają wspólne elementy wiedzy. Do nich należą podstawy wiedzy z zakresu prawa, podstawy wiedzy z zakresu ekonomii i finansów oraz częściowo podstawy wiedzy technicznej. Pozostałe elementy minimalnych wymogów programowych zostały dopasowane indywidualnie do każdego zawodu. Unifikacja dotyczy zarówno tematów, jak i czasu trwania poszczególnych elementów programów studiów podyplomowych.

Rozporządzenie dokładnie określa czas trwania studiów podyplomowych, program ogólny i program szczegółowy z uwzględnieniem tematyki wykładów oraz minimalnej liczby godzin ich trwania, uwzględniając kwalifikacje i umiejętności, jakie powinni posiadać ich absolwenci, aby móc prawidłowo i rzetelnie wykonywać działalność zawodową w powyższych zakresach.

I tak dla studiów w zakresie wyceny nieruchomości minimum określa ogółem 288 godzin wykładów, z czego 84 przypadają na podstawy wiedzy z zakresu prawa, 44 na podstawy wiedzy ekonomicznej, 30 na podstawy wiedzy technicznej, 8 na zagadnienia związane z zawodem rzeczoznawcy majątkowego (tj. status prawny zawodu, organizacje zawodowe, standardy zawodowe i etyka), 96 z wyceną nieruchomości, 16 na umiejętności dyscyplinarne (tj. wybrane zagadnienia z zakresu pośrednictwa w obrocie nieruchomoścniami, zarządzania nieruchomościami, doradztwa na rynku nieruchomości oraz podstawy marketingu i psychologii) i 10 na seminarium dyplomowe oraz egzamin.

Rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.

Źródło: MI, AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS