Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2010-06-29| Prawo, Edukacja

Nowe rozporządzenie w sprawie studiów podyplomowych

Minister infrastruktury 7 czerwca br. podpisał rozporządzenie w sprawie minimalnych wymogów programowych dla studiów podyplomowych w zakresie wyceny nieruchomości, pośrednictwa w obrocie nieruchomościami oraz zarządzania nieruchomościami.


Nowe rozporządzenie w sprawie studiów podyplomowych

Zaproponowane zmiany stanowią uszczegółowienie i usystematyzowanie dotychczas obowiązujących przepisów. Głównym celem projektodawców było ujednolicenie wybranych elementów dotychczas obowiązujących minimalnych wymogów programowych z uwagi na fakt obsługi rynku nieruchomości przez przedstawicieli wszystkich trzech zawodów. Te trzy dyscypliny posiadają wspólne elementy wiedzy. Do nich należą podstawy wiedzy z zakresu prawa, podstawy wiedzy z zakresu ekonomii i finansów oraz częściowo podstawy wiedzy technicznej. Pozostałe elementy minimalnych wymogów programowych zostały dopasowane indywidualnie do każdego zawodu. Unifikacja dotyczy zarówno tematów, jak i czasu trwania poszczególnych elementów programów studiów podyplomowych.

Rozporządzenie dokładnie określa czas trwania studiów podyplomowych, program ogólny i program szczegółowy z uwzględnieniem tematyki wykładów oraz minimalnej liczby godzin ich trwania, uwzględniając kwalifikacje i umiejętności, jakie powinni posiadać ich absolwenci, aby móc prawidłowo i rzetelnie wykonywać działalność zawodową w powyższych zakresach.

I tak dla studiów w zakresie wyceny nieruchomości minimum określa ogółem 288 godzin wykładów, z czego 84 przypadają na podstawy wiedzy z zakresu prawa, 44 na podstawy wiedzy ekonomicznej, 30 na podstawy wiedzy technicznej, 8 na zagadnienia związane z zawodem rzeczoznawcy majątkowego (tj. status prawny zawodu, organizacje zawodowe, standardy zawodowe i etyka), 96 z wyceną nieruchomości, 16 na umiejętności dyscyplinarne (tj. wybrane zagadnienia z zakresu pośrednictwa w obrocie nieruchomoścniami, zarządzania nieruchomościami, doradztwa na rynku nieruchomości oraz podstawy marketingu i psychologii) i 10 na seminarium dyplomowe oraz egzamin.

Rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.

Źródło: MI, AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama