|2010-06-29|
Prawo, Edukacja
Nowe rozporządzenie w sprawie studiów podyplomowych
Minister infrastruktury 7 czerwca br. podpisał rozporządzenie w sprawie minimalnych wymogów programowych dla studiów podyplomowych w zakresie wyceny nieruchomości, pośrednictwa w obrocie nieruchomościami oraz zarządzania nieruchomościami.
Zaproponowane zmiany stanowią uszczegółowienie i usystematyzowanie dotychczas obowiązujących przepisów. Głównym celem projektodawców było ujednolicenie wybranych elementów dotychczas obowiązujących minimalnych wymogów programowych z uwagi na fakt obsługi rynku nieruchomości przez przedstawicieli wszystkich trzech zawodów. Te trzy dyscypliny posiadają wspólne elementy wiedzy. Do nich należą podstawy wiedzy z zakresu prawa, podstawy wiedzy z zakresu ekonomii i finansów oraz częściowo podstawy wiedzy technicznej. Pozostałe elementy minimalnych wymogów programowych zostały dopasowane indywidualnie do każdego zawodu. Unifikacja dotyczy zarówno tematów, jak i czasu trwania poszczególnych elementów programów studiów podyplomowych.
Rozporządzenie dokładnie określa czas trwania studiów podyplomowych, program ogólny i program szczegółowy z uwzględnieniem tematyki wykładów oraz minimalnej liczby godzin ich trwania, uwzględniając kwalifikacje i umiejętności, jakie powinni posiadać ich absolwenci, aby móc prawidłowo i rzetelnie wykonywać działalność zawodową w powyższych zakresach.
I tak dla studiów w zakresie wyceny nieruchomości minimum określa ogółem 288 godzin wykładów, z czego 84 przypadają na podstawy wiedzy z zakresu prawa, 44 na podstawy wiedzy ekonomicznej, 30 na podstawy wiedzy technicznej, 8 na zagadnienia związane z zawodem rzeczoznawcy majątkowego (tj. status prawny zawodu, organizacje zawodowe, standardy zawodowe i etyka), 96 z wyceną nieruchomości, 16 na umiejętności dyscyplinarne (tj. wybrane zagadnienia z zakresu pośrednictwa w obrocie nieruchomoścniami, zarządzania nieruchomościami, doradztwa na rynku nieruchomości oraz podstawy marketingu i psychologii) i 10 na seminarium dyplomowe oraz egzamin.
Rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.
Źródło: MI, AW
|