wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-06-24| GNSS, Geodezja, Imprezy

GEA na krawędzi

Sześć stoisk – tylko na tyle mogą liczyć goście kończących się dziś (24 czerwca) w Krakowie XVI Targów GEA. Nie dopisali także zwiedzający.


GEA na krawędzi

Mimo wyjątkowo skromnej liczby wystawców na stoiskach można było znaleźć kilka ciekawych nowości. Firma GPS.PL zaprezentowała geodezyjny odbiornik GPS X90 Alfa chińskiego producenta CHC-Nav. Od starszych modeli różni się on prostszym modułem odbiorczym, rejestratorem z klawiaturą QWERTY oraz niższą ceną. Kolejna propozycja GPS.PL to zaawansowana jednostka inercyjna MTi-G holenderskiej firmy Xsens, czyli odbiornik GPS, żyrokompasy, akcelerometry, barometr i magnetometr w jednym. Urządzenie mierzy z częstotliwością do 200 Hz i nadaje się np. do mobilnych systemów skanowania czy do precyzyjnego sterowania maszynami.

Xerox też zaprezentował dwa nowe urządzenia – kolorowy ploter Epson 9700 oraz Xerox Wide Format 6605, czyli monochromatyczny ploter, barwny skaner oraz kopiarkę w jednym. Na stoisku firmy SmallGIS z Krakowa można się było natomiast zapoznać z nowym oprogramowaniem DigiTerra Explorer. Jest to dostępna w polskiej wersji językowej aplikacja typu mobile GIS przeznaczona dla urządzeń pomiarowych z systemem Windows. W ostatnich miesiącach oferta tej spółki wzbogaciła się także o odbiorniki satelitarne Ashtech (jest więc już trzech polskich dystrybutorów tej marki) oraz zobrazowania z satelitów WorldView-1 i -2.

Swoje oprogramowanie mobilne – C-Geo oraz C-Geo Zasiewy – promowała także wrocławska firma Softline. Na stoisku krakowskiej spółki Geodezy prezentowano z kolei nakładki dla oprogramowania Bentley Systems przeznaczone m.in. do prowadzenia LPIS [więcej w GEODECIE 7/2010 – red. ], geodezyjnych prac kameralnych oraz scaleniowych, a także przygotowywania planów zagospodarowania przestrzennego. Na targach nie mogło także zabraknąć dystrybutora sprzętu marki Trimble i Spectra Precision – firmy Impexgeo, która jako jedyna wystawiała swoją ofertę na wszystkich edycjach tej imprezy. W tym roku na swoim stoisku promowała przede wszystkim geodezyjne odbiorniki GNSS – Trimble R8 oraz cieszący się popularnością na krajowym rynku Epoch 35.

Na targach raziła także niska frekwencja, szczególnie pierwszego dnia. W ostatnich latach impreza organizowana była zawsze jesienią, dzięki czemu dość liczne odwiedzała ją młodzież – głównie uczniowie techników oraz studenci kierunków geodezyjnych. W tym roku trudno było ich wypatrzyć, gdyż impreza wypadła w trakcie sesji. Termin zmieniono, by targi odbyły się równolegle z Krakowskimi Spotkaniami z INSPIRE oraz konferencją Komisji Europejskiej „INSPIRE as a framework for cooperation”. Taktyka przyciągnięcia gości z obu tych imprez okazała się jednak chybiona, być może dlatego, że o targach słowem w ich trakcie nie wspomniano. Co ciekawe, na europejskiej konferencji zorganizowano oddzielną ekspozycję firm, na których uzbierało się ponad 20 stoisk i tłumy zwiedzających. Biorąc pod uwagę, że obu wydarzeniom patronuje GUGiK, warto zadać sobie pytanie, dlaczego nie można było ich połączyć. Warto jednak nadmienić, że kiepską frekwencję na targach GEA drugiego dnia poprawili nieco uczestnicy towarzyszących seminariów. Ich tematyka obejmowała m.in. odzyskiwanie opłat od ODGiK-ów, wolne oprogramowanie, komercyjne systemy GIS oraz układ 2000 (na to ostatnie przybyło blisko 100 gości).

Przed XV edycją targów ich organizator Jacek Smutkiewicz zapowiedział, że tegoroczna forma imprezy ma być powtarzana także w następnych latach. Wyraźnie widać jednak, że w obecnym kształcie przedsięwzięcie to nie ma już większych szans powodzenia.

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS