Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-07-21| Geodezja, Prawo, Ludzie, Instytucje, Kataster

Statuty WBGiTR-ów na Śląsku niezgodne z prawem


Geodezyjna Izba Gospodarcza poinformowała, że – jak wynika z pisma otrzymanego od wojewody śląskiego – statuty Beskidzkiego i Częstochowskiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych są niezgodne z ustawami o samorządzie województwa i gospodarce komunalnej.

Wojewoda śląski zobowiązał się do podjęcia działań mających na celu doprowadzenie obu statutów do zgodności z obowiązującymi przepisami.
Przypomnijmy, że wcześniej wojewoda lubuski zaskarżył uchwałę Zarządu Województwa Lubuskiego (z 23 marca 2005) w sprawie nadania statutu Wojewódzkiemu Biuru Geodezji i Terenów Rolnych w Zielonej Górze.
Reakcja wojewodów była wynikiem skargi GIG skierowanej na ich ręce. Izba zarzuca bowiem uchwałom samorządów województw naruszenie wspomnianych wyżej ustaw. Według GIG zakres działania samorządu w sprawach geodezji ustala ustawa Prawo geodezyjne i kartograficzne i powinien on być obszarowo ograniczony do granic danego województwa (poszczególne WBGiTR-y działają na obszarze całej Polski). Poza tym, samorządowe Biura prowadzą w dziedzinie geodezji działalność stricte komercyjną, zamiast ograniczyć się wyłącznie do wykonywania zadań publicznych.
Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że część marszałków województw zbyła wystąpienia Izby lakonicznymi pismami z informacją, że u nich wszystko jest OK. Podobnie zareagowali na skargi GIG niektórzy wojewodowie. Wyjątkiem są wojewodowie: lubuski i śląski.
W opisywanej tu sprawie GUGiK i Ministerstwo Rolnictwa, jak każe tradycja, milczą jak zaklęte.

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS