wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-07-21| Geodezja, Prawo, Ludzie, Instytucje, Kataster

Statuty WBGiTR-ów na Śląsku niezgodne z prawem


Geodezyjna Izba Gospodarcza poinformowała, że – jak wynika z pisma otrzymanego od wojewody śląskiego – statuty Beskidzkiego i Częstochowskiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych są niezgodne z ustawami o samorządzie województwa i gospodarce komunalnej.

Wojewoda śląski zobowiązał się do podjęcia działań mających na celu doprowadzenie obu statutów do zgodności z obowiązującymi przepisami.
Przypomnijmy, że wcześniej wojewoda lubuski zaskarżył uchwałę Zarządu Województwa Lubuskiego (z 23 marca 2005) w sprawie nadania statutu Wojewódzkiemu Biuru Geodezji i Terenów Rolnych w Zielonej Górze.
Reakcja wojewodów była wynikiem skargi GIG skierowanej na ich ręce. Izba zarzuca bowiem uchwałom samorządów województw naruszenie wspomnianych wyżej ustaw. Według GIG zakres działania samorządu w sprawach geodezji ustala ustawa Prawo geodezyjne i kartograficzne i powinien on być obszarowo ograniczony do granic danego województwa (poszczególne WBGiTR-y działają na obszarze całej Polski). Poza tym, samorządowe Biura prowadzą w dziedzinie geodezji działalność stricte komercyjną, zamiast ograniczyć się wyłącznie do wykonywania zadań publicznych.
Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że część marszałków województw zbyła wystąpienia Izby lakonicznymi pismami z informacją, że u nich wszystko jest OK. Podobnie zareagowali na skargi GIG niektórzy wojewodowie. Wyjątkiem są wojewodowie: lubuski i śląski.
W opisywanej tu sprawie GUGiK i Ministerstwo Rolnictwa, jak każe tradycja, milczą jak zaklęte.

Jerzy Przywara


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS