Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2010-04-22 | Geodezja, Mapy, Teledetekcja, Imprezy

Podsumowano prace badawczo-rozwojowe w geodezji kolejowej

Wczoraj (21 kwietnia) odbyło się spotkanie zorganizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. dotyczące prac geodezyjnych na potrzeby kolei.


Ilustracja: Podsumowano prace badawczo-rozwojowe w geodezji kolejowej

Na wstępie Marek Pawlik, wiceprezes Zarządu PKP PLK, zaznaczył, że przed firmą stoi wiele wyzwań, a jednym z nich jest ujednolicenie i uporządkowanie prac geodezyjnych w kolejnictwie, jak również zbudowanie systemu gromadzenia, analizy i przetwarzania danych przestrzennych. Dlatego też spółka stawia na rozwój prac badawczo-rozwojowych i współpracę z placówkami naukowymi.

Dwa wykłady miały charakter formalny. Dr hab. Zdzisław Kurczyński (Politechnika Warszawska) zaznaczył, że ponieważ kolej chce się modernizować, niezbędne są mapy opracowywane metodą fotogrametryczną dla celów projektowych. Aby opracowanie i wykorzystanie tych materiałów miały ujednolicony charakter i wysoką jakość, autor wystąpienia zaproponował procedury monitorowania postępu prac, bieżącej kontroli i odbioru końcowych produktów. Prof. Bogdan Ney (IGiK) zaprezentował z kolei wstępne założenia powstającej instrukcji technicznej pomiarów geodezyjnych na liniach kolejowych zarządzanych przez spółkę PKP PLK. Zapewnił przy tym, że dokument ten będzie się skupiał na regulacji dokładności pomiarów, aspektach zbierania i zarządzania danymi, umożliwiając jednak stosowanie zarówno istniejących, jak i nowych metod. Ma to zapobiec zbyt szybkiej dezaktualizacji instrukcji. Dokument powinien być opracowany do listopada br. i zostanie poddany konsultacjom.

Bardziej praktycznymi aspektami zajął się prof. Andrzej Ciołkosz (IGiK), przedstawiając wyniki badań dotyczących sprawdzenia możliwości wykorzystania zdjęć lotniczych w dalekiej podczerwieni do badania wilgotności podtorza. Sugerują one, iż metoda ta nadaje się do pomiaru wilgotności. Głównym problemem jest jednak brak możliwości zautomatyzowania analizy tego zjawiska. Z kolei dr hab. Krystian Pyka (AGH) omówił przydatność cyfrowych danych przestrzennych, w tym ortofotomapy i numerycznego modelu terenu, do wsparcia opracowania koncepcji przestrzennych tras przy modernizacji lub budowie linii kolejowej.

Dr Jan Cisak (IGiK) analizował możliwości wdrożenia technologii GPS do pomiarów geometrii toru. Przedstawił czynniki, które wpływają na dokładność wyników i omówił eksperymentalne badania przeprowadzone przez Instytut Geodezji i Kartografii, które sugeruja, że pomiary wykonane za pomocą urządzeń GPS RTK nie dają gwarancji wymaganej (ok. 2 mm) dokładności. Natomiast dr Andrzej Uznański (AGH) przedstawił możliwości wykorzystania niwelacji satelitarnej do wybranych pomiarów wysokościowych w pasie kolejowym. Na podstawie pomiarów na trzech wybranych odcinkach torów zarówno za pomocą techniki GPS RTK, jak i RTN w odniesieniu do sieci ASG-EUPOS. Co ciekawe, ta pierwsza metoda przyniosła lepsze wyniki i została zalecona do pomiarów torów kolejowych, jednakże podobnie jak dr Cisak, stwierdził, że dokładność może nie być zadowalająca.

Dyrektor Biura Nieruchomości i Geodezji Kolejowej Ewa Świniarska zapowiedziała, że planowane są kolejne tego typu spotkania.

JM


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Pozdrowienia :) Brawo Ewa! Jesteś wspaniała, zestaw referatów imponujący ! Czas płynie bardzo szybko, trzeba się śpieszyć aby nadążyć za zmieniającym się światem, który pędzi nie czekając na wyniki dyskusji naszego środowiska...
  



zobacz też:

GISPRO przedstawia możliwości skanowania na kolei

16 marca w Centrum Diagnostyki Polskich Kolei Państwowych szczecińska spółka GISPRO zorganizowała...

PKP Przewozy Regionalne: kolej na GPS

Mimo planów ogłoszenia upadłości i ponad 300 mln zł długów spółka PKP Przewozy Regionalne już za pół roku...

Baza danych dla rozwoju australijskiej kolei

Powstała szczegółowa baza danych dotycząca infrastruktury i działek katastralnych w Sydney. Ma ona...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Skaning lotniczy Nysy
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w 1933 r. Polska rozciągała się w kierunku północ-południe na 903 kilometry?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Stanisław Pachuta (1923-2003)

Stanisław  Pachuta  (1923-2003)
Urodził się 1 września 1923 roku w Kolanowie koło Bochni. Uczęszczał do Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego. W czasie okupacji (od 1942 r.) pracował w biurze meldunkowym gminy Bochnia-Wieś, jednocześnie działał w Armii Krajowej (zajmował się m.in...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1996
W Zakładzie Astronomii IGiK w Borowej Górze koło Warszawy oraz w Akademii Rolniczej we Wrocławiu uruchomiono stacje permanentne GPS.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama