Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2010-04-21 | Geodezja, Teledetekcja, Sprzęt, Edukacja, Imprezy

W geodezji inżynieryjnej bezrobocie niegroźne

Zdalny monitoring zmian był tematem przewodnim imprezy, która odbyła się wczoraj (20 kwietnia) na Politechnice Warszawskiej. III seminarium z cyklu „Nauka w służbie Ziemi” poświęcone było geodezyjnym rozwiązaniom w przemyśle.


Zdaniem dr. Krzysztofa Karszni (Leica Geosystems) badania tego typu są obecnie najważniejszym działem geodezji inżynieryjnej. Tylko w ciągu ostatniego roku jego firma wdrożyła na całym świecie ponad 100 różnego rodzaju systemów monitoringu przemieszczeń, z których każdy został oddzielnie opatentowany. Wiele osób uważa, że opracowanie i wykorzystanie tego typu rozwiązań nie jest niczym trudnym – wystarczy podłączyć urządzenia pomiarowe do komputera z odpowiednim oprogramowaniem. Dr Karsznia uważa, że sprzęt i software to tylko 1/5 sukcesu. Całe zagadnienie jest o wiele bardziej skomplikowane, gdyż niejednokrotnie geodezyjne systemy monitoringu muszą integrować dane pochodzące nawet ze 100 różnego rodzaju sensorów, a to wymaga współpracy ze specjalistami z różnych dziedzin oraz poszerzania własnej wiedzy. Przy niektórych projektach, jak np. przy monitoringu okolic budowy rzymskiego metra, geodeci muszą mieć na uwadze także zabytkowy charakter miasta, co okazuje się nie lada wyzwaniem w trakcie rozmieszczania sensorów.


By w geodezji inżynieryjnej nie zapominać o starej, ale sprawdzonej fotogrametrii naziemnej, przekonywał dr Marek Woźniak (PW). Jak podkreślał, dzięki najnowszym osiągnięciom technologicznym może być ona łatwo łączona z danymi z tachimetrów, a nawet wykorzystywana do pomiarów drgań. Coraz lepsze oprogramowanie do obróbki zobrazowań sprawia, że już nawet dobra lustrzanka cyfrowa może stać się instrumentem geodezyjnym.

Żadne urządzenie pomiarowe nie dorówna jednak trackerom laserowym, o czym przekonywał Zbigniew Prządka z Hexagon Metrology Polska (fot.). Idea działania instrumentów tego typu jest zbliżona do tachimetrów bezlustrowych, jednak dzięki wykorzystaniu interferometru laserowego niepewność pomiaru sięga raptem kilku mikrometrów przy zasięgu do 80 metrów i częstotliwości zbierania danych na poziomie 3000 Hz. Do zalet trackerów zaliczyć należy także możliwość mierzenia punktów, które nie są widoczne dla promienia lasera. Wymaga to jednak użycia specjalnej sondy. Koszt trackera to, bagatela, przynajmniej 200 tys. euro, choć wg Zbigniewa Prządki chętnych na taki sprzęt nie brakuje (także w Polsce).

„Nie będziemy bezrobotni” – skomentował wystąpienia na seminarium dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii PW prof. Witold Prószyński. Sporo rąk do pracy z pewnością potrzebnych będzie przy budowie drugiej nitki stołecznej kolejki podziemnej. Tym bardziej, że będzie to spore wyzwanie dla inżynierów, co zapowiedział Cezary Budrewicz z Metra Warszawskiego. Na drugiej nitce powstanie m.in. najgłębsza (Nowy Świat) oraz największa stacja (Stadion), a linia będzie przejeżdżała 8 metrów pod dnem Wisły. Prace geodezyjne przy tak trudnym projekcie prowadzić będą zarówno wykonawca inwestycji (który do założenia osnowy realizacyjnej wybrał WPG SA), jak i inwestor (tj. Zarząd Transportu Miejskiego). Cezary Budrewicz zapowiedział, że przy budowie wykorzystane zostaną najnowsze rozwiązania pomiarowe. I tak, osnowa zakładana będzie m.in. z zastosowaniem odbiorników GNSS, skrajnia ma być mierzona przy wykorzystaniu skaningu laserowego, a całość prac nadzorowana ze specjalnego centrum monitorowania. Cezary Budrewicz chwalił się, że przy budowie pierwszej linii geodeci nie zaliczyli żadnej wpadki. Oby podobnie było na drugiej.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

do studenta GIK. Nie bądź anonimowy jak Ci się coś nie podoba. Albo zrób coś lepiej dla przykładu. Pozdrowienia i gratulacje dla Geoidy.
  
NwSZ poprzedni komentarz - bardzo na miejscu i bardzo związany z artykułem :/ My - organizatorzy - jesteśmy bardzo zadowoleni z seminarium. W przygotowanie go włożyliśmy dużo pracy i oczywiście, były małe niedociągnięcia (jak zawsze i wszędzie), ale ogólnie wszystko wyszło bardzo dobrze i jak już ktoś napisał - na wysokim poziomie. Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo i zapraszamy na następną NwSZ :)
  
Geoida to cwaniaki i pijaki Tak twierdzi wiele osób na wydziale.
  
wielkie wow! Wyklady byly b. interesujace, szkoda ze na wykladach nie jest poruszana taka tematyka. a samej Geoidzie gratulujemy organizacji
  
NwSZ Bardzo fajne seminarium. Mam nadzieję że w przyszłym roku tematyka oraz organizacja również będzie na takim wysokim poziomie.
  
podsumowanie Geoida rules :)
  
Opinia Oj działo się - fajnie się działo!!! Czekamy niecierpliwością na kolejne...
  



zobacz też:

O wrakach statków i mapach nawigacyjnych na PW

Szacuje się, że tylko 30% wraków z dna Morza Bałtyckiego jest obecnie znanych. Te, które nie są...

O współczesnej kartografii na PW

Na Politechnice Warszawskiej 12 marca dr Dariusz Gotlib oraz dr Robert Olszewski wygłosili wykłady dotyczące...

Ruszył portal studentów Wydziału Geodezji i Kartografii PW

Pod adresem geostundent.pl działa już oficjalny portal studentów Wydziału Geodezji i...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że..
łokieć stanowił zwykle 1/3 sążnia i dzielił się na 2 stopy?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Edward Rühle (1905-1988)

Edward  Rühle  (1905-1988)
Urodził się 2 września 1905 roku w Warszawie w rodzinie rymarza. W czasie I wojny światowej wraz z rodziną został zesłany w głąb Rosji (Ural). Po powrocie do kraju ukończył Gimnazjum im. Mikołaja Reja, a w 1926 roku rozpoczął studia na Wydziale...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1759

1759
Francuski matematyk Johann Heinrich Lambert (1728-77) prezentuje teoretyczne podstawy rysunku perspektywicznego; sugeruje, że zasady perspektywy mogą być wykorzystywane do wykonywania map.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama