wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-04-21| Geodezja, Teledetekcja, Sprzęt, Edukacja, Imprezy

W geodezji inżynieryjnej bezrobocie niegroźne

Zdalny monitoring zmian był tematem przewodnim imprezy, która odbyła się wczoraj (20 kwietnia) na Politechnice Warszawskiej. III seminarium z cyklu „Nauka w służbie Ziemi” poświęcone było geodezyjnym rozwiązaniom w przemyśle.


Zdaniem dr. Krzysztofa Karszni (Leica Geosystems) badania tego typu są obecnie najważniejszym działem geodezji inżynieryjnej. Tylko w ciągu ostatniego roku jego firma wdrożyła na całym świecie ponad 100 różnego rodzaju systemów monitoringu przemieszczeń, z których każdy został oddzielnie opatentowany. Wiele osób uważa, że opracowanie i wykorzystanie tego typu rozwiązań nie jest niczym trudnym – wystarczy podłączyć urządzenia pomiarowe do komputera z odpowiednim oprogramowaniem. Dr Karsznia uważa, że sprzęt i software to tylko 1/5 sukcesu. Całe zagadnienie jest o wiele bardziej skomplikowane, gdyż niejednokrotnie geodezyjne systemy monitoringu muszą integrować dane pochodzące nawet ze 100 różnego rodzaju sensorów, a to wymaga współpracy ze specjalistami z różnych dziedzin oraz poszerzania własnej wiedzy. Przy niektórych projektach, jak np. przy monitoringu okolic budowy rzymskiego metra, geodeci muszą mieć na uwadze także zabytkowy charakter miasta, co okazuje się nie lada wyzwaniem w trakcie rozmieszczania sensorów.


By w geodezji inżynieryjnej nie zapominać o starej, ale sprawdzonej fotogrametrii naziemnej, przekonywał dr Marek Woźniak (PW). Jak podkreślał, dzięki najnowszym osiągnięciom technologicznym może być ona łatwo łączona z danymi z tachimetrów, a nawet wykorzystywana do pomiarów drgań. Coraz lepsze oprogramowanie do obróbki zobrazowań sprawia, że już nawet dobra lustrzanka cyfrowa może stać się instrumentem geodezyjnym.

Żadne urządzenie pomiarowe nie dorówna jednak trackerom laserowym, o czym przekonywał Zbigniew Prządka z Hexagon Metrology Polska (fot.). Idea działania instrumentów tego typu jest zbliżona do tachimetrów bezlustrowych, jednak dzięki wykorzystaniu interferometru laserowego niepewność pomiaru sięga raptem kilku mikrometrów przy zasięgu do 80 metrów i częstotliwości zbierania danych na poziomie 3000 Hz. Do zalet trackerów zaliczyć należy także możliwość mierzenia punktów, które nie są widoczne dla promienia lasera. Wymaga to jednak użycia specjalnej sondy. Koszt trackera to, bagatela, przynajmniej 200 tys. euro, choć wg Zbigniewa Prządki chętnych na taki sprzęt nie brakuje (także w Polsce).

„Nie będziemy bezrobotni” – skomentował wystąpienia na seminarium dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii PW prof. Witold Prószyński. Sporo rąk do pracy z pewnością potrzebnych będzie przy budowie drugiej nitki stołecznej kolejki podziemnej. Tym bardziej, że będzie to spore wyzwanie dla inżynierów, co zapowiedział Cezary Budrewicz z Metra Warszawskiego. Na drugiej nitce powstanie m.in. najgłębsza (Nowy Świat) oraz największa stacja (Stadion), a linia będzie przejeżdżała 8 metrów pod dnem Wisły. Prace geodezyjne przy tak trudnym projekcie prowadzić będą zarówno wykonawca inwestycji (który do założenia osnowy realizacyjnej wybrał WPG SA), jak i inwestor (tj. Zarząd Transportu Miejskiego). Cezary Budrewicz zapowiedział, że przy budowie wykorzystane zostaną najnowsze rozwiązania pomiarowe. I tak, osnowa zakładana będzie m.in. z zastosowaniem odbiorników GNSS, skrajnia ma być mierzona przy wykorzystaniu skaningu laserowego, a całość prac nadzorowana ze specjalnego centrum monitorowania. Cezary Budrewicz chwalił się, że przy budowie pierwszej linii geodeci nie zaliczyli żadnej wpadki. Oby podobnie było na drugiej.

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
do studenta GIK. Nie bądź anonimowy jak Ci się coś nie podoba. Albo zrób coś lepiej dla przykładu. Pozdrowienia i gratulacje dla Geoidy.
odpowiedz zgłoś
NwSZ poprzedni komentarz - bardzo na miejscu i bardzo związany z artykułem :/ My - organizatorzy - jesteśmy bardzo zadowoleni z seminarium. W przygotowanie go włożyliśmy dużo pracy i oczywiście, były małe niedociągnięcia (jak zawsze i wszędzie), ale ogólnie wszystko wyszło bardzo dobrze i jak już ktoś napisał - na wysokim poziomie. Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo i zapraszamy na następną NwSZ :)
odpowiedz zgłoś
Geoida to cwaniaki i pijaki Tak twierdzi wiele osób na wydziale.
odpowiedz zgłoś
wielkie wow! Wyklady byly b. interesujace, szkoda ze na wykladach nie jest poruszana taka tematyka. a samej Geoidzie gratulujemy organizacji
odpowiedz zgłoś
NwSZ Bardzo fajne seminarium. Mam nadzieję że w przyszłym roku tematyka oraz organizacja również będzie na takim wysokim poziomie.
odpowiedz zgłoś
podsumowanie Geoida rules :)
odpowiedz zgłoś
Opinia Oj działo się - fajnie się działo!!! Czekamy niecierpliwością na kolejne...
odpowiedz zgłoś
7 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS