Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2010-04-16 | Geodezja, Ludzie, Imprezy

Uroczystość z okazji setnej rocznicy urodzin prof. Odlanickiego-Poczobutta

Wczoraj (15 kwietnia) w Krakowie odbyła się uroczystość poświęcona Michałowi Odlanickiemu-Poczobuttowi. Uczczono pamięć profesora przy grobie na Cmentarzu Rakowickim. W budynku Akademii Górniczo-Hutniczej odbyło się spotkanie, podczas którego ciepło go wspominano.


Ilustracja: Uroczystość z okazji setnej rocznicy urodzin prof. Odlanickiego-Poczobutta

Prof. Bogdan Ney (PAN) omówił główne zasługi Michała Odlanickiego-Poczobutta dla polskiej geodezji. Podkreślił, że był to człowiek o bardzo szerokch zainteresowaniach, również humanistycznych, który potrafił łączyć teorię z praktyką. Angażował się też w wiele różnych działań ? zarówno dydaktycznych (był opiekunem studenckiego koła naukowego, wypromował kilkunastu doktorów), jak i naukowych. Prof. Ney podkreślił rolę Michała Odlanickiego-Poczobutta w kontaktach środowiska polskich geodetów z naukowcami zagranicznymi. Pomimo wielu trudności organizował w tamtych czasach międzynarodowe konferencje, zdobywał zachodnie publikacje.
Również inni zgromadzeni ciepło wspominali Michała Odlanickiego-Poczobutta. Prof. Stanisław Białousz (Politechnika Warszawska) przypomniał uroczystość nadania mu tytułu honorowego profesora Politechniki Warszawskiej. Z kolei prof. Ryszard Hycner (AGH) opowiedział o zupełnie innej działalności profesora ? o jego wsparciu Polaków na Wschodzie.
Prof. Tadeusz Chrobak (AGH) opisał geodetę jako bardzo ciepłego człowieka, który szanował i dbał o innych. W spotkaniu wzięli udział również córka i syn profesora.
Przypomniano także wiele zabawnych sytuacji. Prof. Odlanicki-Poczobutt jawi się wielu jako człowiek z poczuciem humoru, łatwo nawiązujący kontakty. Gdy pełnił funkcję dziekana Wydziału Geodezji Górniczej, pewna studentka zapytała go: ?a kolega z którego wydziału?, ten, nie chcąc peszyć dziewczyny swoim stanowiskiem, odpowiedział: ?z Odlewniczego?.

Michał Odlanicki-Poczobutt urodził się 31 marca 1910 roku w Poczobuttach na ziemi grodzieńskiej. W 1929 roku rozpoczął studia geodezyjne na Politechnice Warszawskiej. Pod kierunkiem Edwarda Warchałowskiego i Antoniego Kwiatkowskiego napisał pracę dyplomową na temat rozszerzalności termicznej drutów Jäderina i ich zastosowań do pomiarów baz. Po wojnie związany był jednak głównie z Akademią Górniczo-Hutniczą: kierował Katedrą Urządzeń Rolniczych (1945-1951), Katedrą Geodezji (1951-1969) i Instytutem Geodezji Górniczej i Przemysłowej (1969-1979). W 1974 roku współtworzył i został kierownikiem Zakładu Informatyki Geodezyjno-Kartograficznej. Od 1951 był profesorem nadzwyczajnym, od 1960 profesorem zwyczajnym. W 1954 i 1960-1964 pełnił funkcję dziekana Wydziału Geodezji Górniczej, a w latach 1954-1956 był prorektorem AGH.
Działał również w Polskiej Akademii Nauk. Dwukrotnie był przewodniczącym Komitetu Geodezji PAN. Był także członkiem rad naukowych Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie w latach 1952-1991 (1975-1991 przewodniczącym), Centrum Informatycznego Geodezji i Kartografii w Warszawie (przewodniczący 1974-1988), Instytutu Historii Nauki, Oświaty i Techniki PAN w Warszawie (1975-1986).
Brał aktywny udział w pracach wielu towarzystw naukowych polskich i międzynarodowych: działał w Stowarzyszeniu Geodetów Polskich, w Polskim Towarzystwie Fotogrametrii i Teledetekcji, w Polskim Towarzystwie Miłośników Astronomii (1986-1989 był prezesem Zarządu Głównego). Był także członkiem Międzynarodowej Asocjacji Geodetów w Międzynarodowej Unii Geodezyjno-Geofizycznej oraz Międzynarodowej Federacji Geodetów.
Za swój wkład w rozwój geodezji otrzymał wiele wyróżnień, m.in. w 1976 roku Nagrodę Prezesa Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, nagrody rektora AGH, odznaczono go także Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą, Krzyżami Komandorskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz złotymi odznakami ?Za pracę społeczną dla miasta Krakowa? i ?Za zasługi w dziedzinie geodezji i kartografii?. Został wyróżniony doktoratem honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Był autorem cenionych podręczników z zakresu geodezji i planowania przestrzennego.

JM


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

dyplom Profesor Michał Odlanicki-Poczobut był człowiekiem wielkiej klasy mam satysfakcje że w 1970 roku napisałem pracę dyplomową w Katedrze Geodezji 1, którą kierował .
  
Wspominki To był człowiek z innej epoki. Wzór kultury osobistej. To była osobowość. Cieszę się, że jego podpis widnieje na mojej pracy dyplomowej... Uczył nas nie tylko geodezji, był niedościgłym wzorem zachowań. Tworzył klimat naszego wydziału, naszej uczelni, Krakowa i Polski.
  



zobacz też:

Jubileusz 75. urodzin prof. Bogdana Neya

Prof. Bogdan Ney, geodeta z wykształcenia, członek rzeczywisty PAN, przewodniczący Wydziału Nauk o Ziemi...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wypis lub wyrys przez ePUAP
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
w Australii licencje na prace geodezyjne zaczęto wydawać w latach 40. XIX wieku?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Józef Czaja (1943-2024)

Józef Czaja (1943-2024)
Józef Czaja urodził się w 19 marca 1943 r. w Szkodnej na Podkarpaciu. Studia na Wydziale Geodezji Górniczej AGH w Krakowie ukończył w 1968 r. Cztery lata później uzyskał stopień doktora nauk technicznych, a w 1975 r. – stopień doktora...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1579

1579
Francois Viete (1540-1603) francuski matematyk i astronom, opracowuje tablice funkcji trygonometryczych (Canon Mathematicus, Universalium Inspectionum Liber Singularis), w których podał wartość sinusa z dokładnością do 10-8. W dziele pt...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama