wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-02-03| Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Ludzie

Jubileusz 75. urodzin prof. Bogdana Neya


Prof. Bogdan Ney, geodeta z wykształcenia, członek rzeczywisty PAN, przewodniczący Wydziału Nauk o Ziemi kończy dzisiaj (3 lutego) 75 lat. Wszystkiego najlepszego, Panie Profesorze!

Zakres działalności naukowej profesora Bogdan Neya, postaci wybitnej w środowisku naukowym i zawodowym geodetów, o ugruntowanym autorytecie w kraju i za granicą, jest bardzo obszerny. Obejmuje zagadnienia związane z badaniami w zakresie teorii błędów pomiarów geodezyjnych, geodezją inżynieryjno-przemysłową, teledetekcją satelitarną, lotniczą i naziemną, ale także gospodarką przestrzenną i systemami informacji przestrzennej. Interesują go również problemy innowacyjności w badaniach naukowych i rozwoju gospodarczym.

Bogdan Ney urodził się 3 lutego 1935 r. w Pińsku w rodzinie nauczycielskiej. W 1957 roku ukończył studia na Wydziale Geodezji Górniczej AGH. W 1963 r. uzyskał doktorat na podstawie pracy pt. „Analiza niektórych kryteriów przesunięć punktów geodezyjnych”. W 1969 r. objął funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Geodezji Górniczej i Przemysłowej AGH, a w 1970 r. także kierownika Zakładu Geodezji Przemysłowej i Badań Odkształceń. W 1974 r. został przeniesiony służbowo do Warszawy na stanowisko dyrektora resortowego Instytutu Geodezji i Kartografii (szefował mu do roku 1991). Habilitację uzyskał w macierzystej uczelni w 1977 r. na podstawie rozprawy pt. Metoda wyznaczania deformacji poziomych sieci geodezyjnych. Tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego nauk technicznych uzyskał w 1979 roku na wniosek Rady Naukowej IGiK.

W 1986 r. Zgromadzenie Ogólne PAN włączyło go do elitarnego grona uczonych przez nominację na członka korespondenta Polskiej Akademii Nauk, jako czwartego polskiego geodetę (po Stanisławie Pawłowskim, Zygmuncie Kowalczyku, Michale Odlanickim-Poczobucie). Od 2002 roku jest członkiem rzeczywistym PAN. Obecnie członek prezydium PAN, przewodniczy Wydziałowi Nauk o Ziemi i Nauk Górniczych PAN (2003-06 i od 2007). W latach 1991-2002 przewodniczył Komitetowi Geodezji PAN, działał w Komitecie Badań Kosmicznych przy Prezydium PAN (1980-2002). Jest też członkiem Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju oraz Komitetu Badań nad Zagrożeniami przy Prezydium PAN. Kierował Centrum Upowszechniania Nauki PAN (1993-2002). Uczestniczył w pracach rad naukowych Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania im. St. Leszczyckiego PAN.

Członek-założyciel (1992) i prezes (2001-08) Akademii Inżynierskiej w Polsce. Brał udział w pracach Komitetu Badań Naukowych (przewodniczył Zespołowi T-12 Górnictwa, Geodezji i Transportu, 1997-2004) oraz Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów (1984-93). W latach 1997-2004 przewodniczył Zespołowi Górnictwa, Geodezji i Transportu w KBN. Obecnie pełni funkcję przewodniczącego Rady Naukowej IGiK.
Członek-założyciel Towarzystwa Naukowego Nieruchomości. Członek Komitetu Polityki Technicznej i Gospodarczej FSN-NOT. Członek (od 1980 roku), przewodniczący (2000-03), zastępca przewodniczącego (od 2007 roku) Państwowej Rady Gospodarki Przestrzennej. Członek (1980-1998) Państwowej Rady Ochrony Środowiska. Członek (od 1985 roku), przewodniczący (2000-05) Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej. Członek Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej Mazowsza (od 2000 roku).
Od 2007 r. jest członkiem Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego. Rzeczoznawca majątkowy (uprawnienia państwowe). Doradca przedsiębiorstw geodezyjno-kartograficznych w Krakowie, Katowicach i Warszawie (1970-2000). Brał także udział w pracach rad redakcyjnych czasopism naukowych: redaktor naczelny (1994-2002) „Biuletynu PAN” – 5 serii; redaktor (1970-74) serii „Geodezja” – „Zeszytów Naukowych AGH”. Jest autorem 4 książek, 250 publikacji naukowo-technicznych oraz wielu wystąpień na krajowych i międzynarodowych konferencjach i seminariach.

W 1998 r. Profesor Bogdan Ney wyróżniony został tytułem doktora honoris causa Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (obecnie Uniwersytet Warmińsko-Mazurski), a w 2006 r. – Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Niezmiernie szeroki zakres aktywności Profesora obejmował również działalność w zagranicznych i międzynarodowych organizacjach naukowych: Rada Międzynarodowej Unii Geodezji i Geofizyki (1987-91); Rada Międzynarodowej Asocjacji Geodezji (1979-2003); Międzynarodowa Federacja Astronautyczna (Komitet Naukowy Badań Ziemi, 1991-2003); program 10 krajów INTERKOSMOS (1980-90). Był też ekspertem Organizacji Rolnictwa i Wyżywienia FAO (1980) oraz UNESCO w Mongolii (1990).

Prof. Bogdan Ney został odznaczony m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi (1971), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1977), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1988), a także Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2005).

Oprac. redakcji, fot. z archiwum GEODETY


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Gratulacje ! Panie Profesorze! Życzenia dobrego zdrowia i radości w swej pracy, która byłą i pozostaje pasją! To niezwykły przykład osobowości, w naszym zawodowym piekle, która nie budzi kontrowersji ani nie jest przedmiotem ataków.
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS