Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2010-03-26 | Geodezja, Mapy, Prawo, Instytucje

W Komisji Wspólnej o projekcie nowego rozporządzenia w sprawie zgłaszania prac geodezyjnych



Podczas dzisiejszego (26 marca) posiedzenia Zespołu ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu rozpatrywano m.in. projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie zgłaszania prac geodezyjnych i kartograficznych, ewidencjonowania systemów i przechowywania kopii zabezpieczających bazy danych, a także ogólnych warunków umów o udostępnianie tych baz.

Zdaniem projektodawców wejście w życie rozporządzenia mogłoby skrócić z 10 do 5 dni roboczych termin, w jakim Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej powinien: • udzielić wykonawcy prac geodezyjnych i kartograficznych pisemnej informacji o materiałach, jakie powinny być wykorzystane przy wykonaniu pracy (chodzi m.in. o mapy, współrzędne punktów, osnowy geodezyjne), o innych opracowaniach realizowanych aktualnie na obszarze zgłoszonej pracy, • udostępnić posiadane materiały wraz z ich charakterystyką techniczną.
Zgodnie z projektem geodeta wykonujący mapę co celów projektowych miałby otrzymać dokumentację opatrzoną klauzulą przyjęcia jej do ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej najpóźniej następnego dnia po złożeniu w ODGiK. Obecnie nie jest to możliwe (ośrodek musi najpierw przeprowadzić kontrolę przyjętej od geodety dokumentacji, a dopiero potem nadaje im odpowiednią klauzulę). W ten sposób miałby zostać skrócony termin pozyskiwania map dla potrzeb inwestycji.
Projekt wprowadza także zmiany w przepisach dotyczących wad dokumentacji zgłoszonej do ośrodka. Jeżeli ODGiK stwierdzi ich istnienie, wyda w tej sprawie decyzję administracyjną, od której geodeta będzie mógł się odwołać do wojewódzkiego inspektora nadzoru geodezyjnego i kartograficznego, a następnie złożyć skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Zastrzeżenia do projektu przedstawił reprezentant Związku Powiatów Polskich Grzegorz Kubalski. Niepokój strony samorządowej zwróciło przede wszystkim to, że na poziomie rozporządzenia tworzona jest delegacja do wydawania decyzji administracyjnych. Zdaniem doradcy prawnego ZPP podstawę prawną decyzji administracyjnej musi być ustawa.

Stronę rządową reprezentowała dyrektor Departamentu Informacji o Nieruchomościach GUGiK Alicja Kulka, która przekonywała, że proponowane zmiany mają na celu uproszczenie procedury i ułatwią rozpoczęcie inwestycji budowlanych i drogowych. Wprowadzając decyzję administracyjną, autorzy projektu chcą otworzyć wykonawcom drogę do dochodzenia swoich roszczeń wobec organów służby geodezyjnej i kartograficznej. Jeżeli okaże się, że akt rangi rozporządzenia nie może być podstawą do wydawania decyzji administracyjnej, to zostanie przygotowana nowelizacja ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne.

Zdaniem ZPP propozycja całkowitej przebudowy systemu przyjmowania dokumentów do zasobu geodezyjnego przenosi odpowiedzialność na geodetów za prawidłowość wykonywania pewnych czynności, ale z drugiej strony wprowadza chaos w zasobie geodezyjnym i kartograficznym. Wadliwe dokumenty, które zostaną wniesione do zasobu będą w nim funkcjonowały przez co najmniej kilka miesięcy (6 dni roboczych na kontrolę, 21 dni na poprawienie, 7 dni na wydanie decyzji wyłączającej z zasobu, od decyzji przysługuje odwołanie). Samorządowcy obawiają się, że w projekcie nie sformułowano zapisu o wyłączeniu tymczasowym i ta dokumentacja będzie cały czas funkcjonować w zasobie do chwili aż ostatecznie zostanie to rozstrzygnięte, a biorąc pod uwagę tempo, w jakim działają organy odwoławcze, będzie to trwało parę miesięcy.

Alicja Kulka przekonywała, że geodeci uprawnieni są zobowiązani zgodnie z ustawą Pgik do rzetelnego wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych. Projektodawcy mają świadomość i wadliwości części prac, i utrudnień ze strony organów administracji. Ponieważ tych spraw nie jest jednak dużo, nie należy mówić, że dokumentacja sporządzana przez geodetów uprawnionych sporządzana jest wadliwie i nie należy obawiać się, że będzie ona funkcjonować w zasobie. W paragrafie 7 projektu rozporządzenia przewidziano zapis, że od razu kopia protokołu odbioru pracy jest przekazywana organom administracji architektoniczno-budowlanej, nadzoru budowlanego. Czyli trafia tam uwaga, że dokumentacja może być obarczona usterkami.

Na zakończenie strona samorządowa zobowiązała się do złożenia uwag na piśmie. Po wyjaśnieniu wątpliwości projekt wróci pod obrady KWRiS.

Projekt rozporządzenia z 24 lutego 2010 r.
Uzasadnienie

Anna Wardziak


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Senat przyjął ustawę o IIP

Dziś (26 marca) Senat przyjął ustawę O infrastrukturze informacji przestrzennej w wersji uchwalonej przez Sejm. W...

Projekt nowelizacji ustawy o IOŚ

23 marca rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska (IOŚ), który przewiduje zmiany w jej...

O sprawozdawczości na Radzie ds. INSPIRE

Do 15 maja br. kraje członkowskie Unii Europejskiej muszą przekazać Komisji Europejskiej sprawozdania...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
matematyka operuje przestrzeniami nieskończeniewielowymiarowymi?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Bernard Wapowski (ok. 1450 lub 1470-1535)
Królewski historiograf, duchowny, a jednocześnie najwybitniejszy polski kartograf XVI wieku i autor pierwszych wydanych w Polsce map; zwany ojcem polskiej kartografii. Wywodził się z rodziny magnackiej herbu Nieczuja. Po ukończeniu nauki w Przemyślu...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1900
Akcja komasacji gruntów na terenach zaboru rosyjskiego.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2