|2010-03-19|
Geodezja, GIS, Mapy, Prawo, Instytucje
O sprawozdawczości na Radzie ds. INSPIRE
Do 15 maja br. kraje członkowskie Unii Europejskiej muszą przekazać Komisji Europejskiej sprawozdania dotyczące stanu implementacji dyrektywy INSPIRE na gruncie krajowym. O tym, jak Polska ma sprostać temu zadaniu, debatowali dziś (19 marca) członkowie Rady ds. Implementacji INSPIRE.
Tegoroczne sprawozdanie będzie pierwszym tego typu dokumentem opracowywanym na potrzeby dyrektywy INSPIRE, stąd zdecydowano się poświęcić mu oddzielne posiedzenia. Zgodnie z regulacjami zawartymi w projekcie ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej (IIP) za monitorowanie i sprawozdawczość dotyczące konkretnych zbiorów danych odpowiadać będzie 12 organów wiodących. Każdy z nich będzie z kolei składać raporty do Krajowego Punktu Kontaktowego, czyli Głównego Geodety Kraju. Jak ustalono podczas posiedzenia, w przypadku najbliższego sprawozdania na wypełnienie formularzy organy wiodące mają czas do 20 kwietnia (KPK musi do 15 maja na opracowanie i opublikowanie raportu zbiorczego).
Aby cały ten złożony proces przebiegał płynnie i bezbłędnie, GUGiK zlecił Instytutowi Geodezji i Kartografii przygotowanie dla organów wiodących wytycznych oraz formularzy dotyczących monitorowania i sprawozdawczości. Zawartość obu opracowań omówiła dr hab. Elżbieta Bielecka. W dyskusji członkowie rady zgodnie doszli do wniosku, że przy najbliższym sprawozdaniu należy unikać wchodzenia w szczegóły, a także opisywać stan krajowej IIP tylko dla okresu określonego w decyzji KE (tj. od 9 czerwca do 31 grudnia 2009 r.), bez uwzględniania planowanych zmian (np. budowy nowych rejestrów). Nie należy więc obawiać się wykazywania braku zgodności usług lub zbiorów ze wspólnotowymi specyfikacjami technicznymi, gdyż przepisy unijne jeszcze nas do tego nie zobowiązują.
Według Macieja Rossy z Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska już teraz powinniśmy jednak podjąć starania, by nasza IIP spełniania europejskie wymogi – dotyczy to szczególnie usług danych przestrzennych. Jak wykazały bowiem wyniki eksperymentu zaprezentowane podczas zeszłorocznej konferencji GSDI w Rotterdamie, wytyczne techniczne w tej kwestii są mocno wyśrubowane i obecnie nie spełniają jej nawet niektóre kraje Europy Zachodniej. A wszystko wskazuje na to, że kontrola np. czasu odpowiedzi usługi udostępniania będzie bardzo skrupulatna. Jak prezentuje się na tym tle polska IIP, okaże się już niedługo. Wiceprezes GUGiK Jacek Jarząbek zapowiedział bowiem, że Geoportal.gov.pl wkrótce będzie przetestowany pod kątem unijnych wytycznych technicznych.
Posiedzenie rady było także okazją do zaprezentowania postępów prac legislacyjnych nad przepisami dotyczącymi krajowej IIP. Jolanta Orlińska, główny geodeta kraju, wyraziła nadzieję, że rozpatrywana obecnie w senacie ustawa o IIP w ciągu najbliższych dwóch miesięcy powinna wejść w życie. Gotowe są już także rozporządzenia wykonawcze do tego projektu. Wkrótce mają one trafić do MSWiA. Gdy ustawa opuści parlament, zostaną poddane konsultacjom międzyresortowym.
Jerzy Królikowski
|