Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2010-03-08 | Geodezja, Mapy, Edukacja, Ludzie, Instytucje, Imprezy

Posiedzenie KG PAN: wybór kandydata do PAN i negatywna opinia na temat nowego kierunku studiów



Pierwsze w tym roku posiedzenie Komitetu Geodezji PAN odbyło się 5 marca na Politechnice Warszawskiej. Głównymi tematami spotkania było zaopiniowanie kandydata na członka korespondenta Akademii, referat na temat badań geodynamicznych oraz ocena pomysłu utworzenia nowego kierunku studiów o nazwie „geoinformatyka”.

Przewodniczący KG PAN, prof. Marcin Barlik, przedstawił dorobek naukowy i opinię na temat kandydatury prof. Stanisława Białousza z Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej na członka korespondenta Polskiej Akademii Nauk. Komitet zarekomendował kandydaturę prof. Białousza (22 osoby głosowały za jej przyjęciem, 1 przeciw, 2 wstrzymały się od głosu).

Prof. Stanisław Białousz (ur. 1938 r.) jest pracownikiem Politechniki Warszawskiej. Doktorat uzyskał w 1970 r., habilitację osiem lat później, a tytuł profesora – w 1993 r. Obszar jego zainteresowań naukowych rozciąga się od klasyfikacji i kartografii gleb, poprzez teledetekcję po systemy informacji przestrzennej. Jest autorem lub współautorem 19 podręczników i monografii, w tym fundamentalnych dla klasyfikacji i kartografii gleb opracowań: „Systematyka gleb Polski” i „Album gleb Polski”. W dziedzinie GIS jest twórcą funkcjonalnego podejścia przy projektowaniu i tworzeniu systemów baz danych przestrzennych. Był inicjatorem, realizatorem i koordynatorem wielu dużych projektów badawczych o zasięgu krajowym i międzynarodowym (w tym Systemu Bazy Danych Przestrzennych dla woj. mazowieckiego). Prof. Białousz wypromował 9 doktorów, a trzech z nich jest już profesorami.

W trakcie piątkowego posiedzenia Komitet Geodezji postanowił negatywnie zaopiniować ideę utworzenia kierunku studiów o nazwie „geoinformatyka” lub – jak kto woli – „geomatyka”. W opinii Komisji Edukacji KG PAN stwierdzono, że obecnie nie ma uzasadnionej potrzeby tworzenia nowego kierunku. Dyskusja na ten temat i potrzeba opracowania opinii wynikły z inicjatywy podjętej przez prof. A. Statecznego z Akademii Morskiej w Szczecinie. W jej wyniku Polskie Towarzystwo Informacji Przestrzennej przekazało Komisji Edukacji propozycję standardu kształcenia w nowo proponowanym kierunku.
Według Komisji, dotychczasowe doświadczenia naszych uczelni wskazują, że zagadnienia geoinformatyki z dużym powodzeniem mogą być realizowane w ramach specjalności „geoinformatyka” na istniejących kierunkach studiów geodezyjnych. Takie rozwiązanie przyjęto z powodzeniem np. na AGH, PW, UWM w Olsztynie, UP we Wrocławiu i WAT w Warszawie. W proponowanym standardzie, w grupie kursów podstawowych i kierunkowych, znalazł się program kształcenia mieszczący się aktualnie w programach studiów geodezyjnych, zabrakło natomiast tematyki dotyczącej systemów i układów odniesienia, które stanowią podstawę systemów geoinformatycznych. Według Komisji, kwalifikacje absolwenta „geoinformatyki” stanowią próbę zastąpienia części kwalifikacji absolwenta kierunku geodezja i kartografia, przy czym proponowany zakres kształcenia nie daje podstaw do uzyskania uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii.

Innym punktem posiedzenia była prezentacja przez prof. Stefana Caconia, z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, referatu na temat programu badań geodynamicznych prowadzonych w rejonie fiordu Hornsund na Spitsbergenie. Poinformował on także, iż rozpoczęto przygotowania do złożenia wniosku o grant rozwojowy (w ramach konsorcjum czterech krajowych uczelni), który ma być przedłużeniem prowadzonych do tej pory prac.

Profesor Jan Kryński (IGiK) przedstawił z kolei skład zespołu redakcyjnego i harmonogram przygotowania ekspertyzy nt. dokonań w zakresie geodezji i kartografii w latach 2006-2010 oraz raportu narodowego dla Międzynarodowej Unii Geodezji i Geofizyki. Wspomniał też o problemach z wydawaniem półrocznika „Geodesy and Cartography”. Natomiast sprawozdanie z działalności Komitetu Geodezji PAN w 2009 r. przedstawiła dr Ewa Wysocka. Kolejne posiedzenie plenarne zaplanowano na 17 czerwca br.

Anna Wardziak


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

brak precyzyjnego określenia na czym polega zastosowanie metod i narzędzi informatycznych we współczesnej geodezji.
  
członkom Komitetu Geodezji PAN proponuję lekturę poniższych komentarzy. Opinia KG PAN to historyczny błąd. Słyszałem, że Wyższa Szkoła Gospodarki Krajowej w Kutnie uruchamia specjalność geoinformatyka. Czy to prawda?
  
bazy danych a czemu tak mało o bazach danych kiedy to dziś podstawa???
  
analityk dla mnie geoinformatyk, to nie tylko umiejętność posługiwania się programami gis, to umiejętność zastosowania najlepszego sposobu przestrzennego prezentowania różnych zjawisk o charakterze społecznym, gospodarczym, demograficznym, ochrony środowiska, zagrożeń, tendencji zmian.....To poprzez przygotowywanie analz przestrzennych ,wywoływanie refleksji w ciałach zarządzających naszymi urzędami na wszystkich szczeblach, to wskazywanie na związki przyczynowe wynikające z analizy przestrzennej różnych zagadnień, to kwestia transparentności podejmowania decyzji przez organy adminstracji publicznej, to kwestia do jakiej przestrzeni trafiają środki finansowe Unii Europejskiej, etc.., etc..., etc...,
  
Geoinformatyka to nie tylko obsługa jakiegoś programu gis. Temat jest bardzo szeroki i obejmuje np. umiejętność projektowania i tworzenia baz danych przestrzennych, wdrażania usług typu WMS, tworzenie geoportali i wiele innych. Potrzebna jest tu wiedza przede wszystkim informatyczna wzbogacona o WYBRANE elementy geodezji (układy współrzędnych, odwzorowania, zasób gik, systemu informacji przestrzennej).
  
ooooooo A od kiedy to Pan Cacoń z Wrocławia prowadzi badania geodynamiczne na Spitsbergenie ??? Co na to PW?
  
geodeta Geoinformatyka zniknie za parę lat tak jak grafika komputerowa. Kolejne wpuszczanie w kanał, jak pisał filipc. Informatyka to tylko narzędzie w geodezji, obsługa jakiegoś programu gis będzie podstawową umiejętnością inżyniera, tak jak obsługa instrumentu geodezyjnego. Informatyka tak jak we wszystkich dziedzinach życia jest tylko narzędziem, a nie celem samym w sobie.
  
Za a nawet przeciw Pozostaje tylko podstawowe pytanie, kto zatrudnia geoinformatyków? Uczelnia? Jestem właśnie po geoinformatyce, ale jako student jedynie liznąłem tą dziedzinę. Były to podstawowe pojęcia z dziedziny informatyki, grafiki komputerowej, baz danych itp. A za cho***rę nie wiem gdzie mógłbym to teraz wykorzystać bo temat mnie interesuje ale nie wiem jak tą wiedzę rozwijać i gdzie, no i po co skoro dla geoinformatyków nie ma pracy. Pracuję, jak pewnie większośc z tych co kończyli geoinformatykę, w zwykłej firmie geodezyjnej. Zacząłem jako prawie całkiem zielony gość bo na uczelni nie mieliśmy nic o współpracy firm geodezyjnych z ODGiK. Panowie profesorowie, chyba trochę lepiej trzeba to wszystko przemyśleć. Pozdrawiam wszystkich czytających.
  
A ja uważam, że kolejni młodzi ludzie zostaną wpuszczeni w przysłowiowykanał. Oczywiście wszystko w myśl szeroko rozumianego rozwoju, niebotycznych możliwości itd. Nasłuchałem się troche opowieści prof. Białousza na studiach, dziś żałuję że chodziłem na jego wykłady
  
i kto ma rację Wczytując się w dyskusję nie za bardzo można stwierdzić że rację ma Komitet Geodezji w PAN. Ale cóż geodezja nie zmieniała się przez setki lat. Informatyka wprowadziła nową jakość i rozszerzyła jej znaczenie. Pewnie przyjdzie nam jeszcze zrewidować poglądy. Oczywiście punkt widzenia zależy jak zwykle od miejsca w którym się znajdujemy w życiu gospodarczym.
  
dyskutujmy :) Moim skromnym zdaniem, istnieje potrzeba kształcenie kadry - użytkowników danych przestrzennych! Istnieją już pokaźne zasobów informacji, które zawierają dane z różnych dziedzin, zarówno te urzędowe, jak i branżowe, czy nawet prywatne. Umiejętność poruszania się w tej rozproszonej masie informacji i korzystanie z niej do opracowywania analiz czy weryfikacji zamierzeń jest potrzebne i daje większe szanse na podejmowanie lepszych decyzji i rozwiązywania problemów. Niestety, nasze lobby broni dostępu do tej skarbnicy wiedzy :) nie oddamy nawet guzika! Ale możemy zostać tylko ... z guzkiem! Jeżeli nie zadbamy o wykształcenie użytkowników naszych danych, to niedługo spotka nas zarzut, że budujemy zamki na piasku...dla siebie! Pozdrawiam!
  
hm Geoinformatyka to tylko metoda, narzędzie w gigantycznej ilości dyscyplin, w tym geodezji. Niemożliwym jest biegłe przygotowanie absolwenta w każdej dziedzinie począwszy od transportu, przez ochronę środowiska do analiz społeczno-ekonomicznych. Dlatego pomysł geoinformatyki jako specjalizacji ma sens. Obiektywnie: gdyby rozważać tworzenie takiego wydziału to zważywszy na obecny stan technologii geoinformatycznych trzeby by go utworzyć bazując na wydziale informatycznym. Tworzenie geoinformatyki jako substytutu dla geodezji byłoby tylko stratą dla tej ostatniej. Geodezja korzysta z geoinformatyki jako narzędzia dla swoich potrzeb, po co to zmieniać?
  
... To po co zmieniać jak absolwenci geoInformatyka WAT nic nie wiedzą. Po tym co piszesz wydaje się że absolwenci geodezji mają większe pojęcie. Tutaj Panowie nie chodzi o nazwę tylko o zakres przekazywanego materiału i sama nazwa tu nic nie zmieni.
  
ta geoinformatyka jest moim zdaniem bardzo potrzeba. powszechnie znana nam geodezja idzie do lamusa. Musze powiedzieć ze absolewnci wat o kierunku geoINFORMATKA nie mają podstawowej wiedzy o informatyce. max wiedzy to przeinstalowanie windowsa. Wygląda to bardzo cienko
  
I tak i nie Ja nie oceniam czy to dobrze czy źle. Chciałbym zwrócić uwagę na korzeń słowotwórczy GEO i INFORMATYKA inaczej mówiąc połączenie co najmniej dwóch dziedzin. Efekt jest taki że część osób uważa że w systemach informacji przestrzennej najważniejsza jest informatyka, a geodeci, geografowie, geologowie itd. są zdania że najważniejsze są ich dziedziny wiedzy. Słowo geoinformatyka zaczyna jakby porządkować pewne kwestie. Proszę traktować to wyłącznie jako głos w dyskusji.
  
Geo-wszystko Geoinformacja, Geoinformatyka, Geomatyka, a ktoś wie czym się różnią te pojęcia. Bo moim zdaniem to wszystko tylko nowe nazwy z dobrym chwytem marketingowym. Jeśli chodzi o praktyczne podejście do sprawy to wszystkie elementy, które zawierają te nazwy na Wydziałach Geodezyjnych istnieją od dawna. Wprowadzanie nowej nazwy dla czegoś co już istnieje jest głupotą. I bardzo dobrze, że nie ulegli ... Kilku Panów wymyśliło sobie nowe nazwy z myślą że staną się wielkimi Twórcami. Nie tędy droga to wszystko już istnieje.
  
Są zainteresowane, i działają już na tym polu. Takie podejście do sprawy uczelni technicznych jest szansą dla Geografii. Jednak specjalności geoinformacyjne różnią się od geoinformatyki i jeśli nie chcemy być skazani na zachodnie trendy musimy również ją rozwijać.
  
Szkoda że nie geoinformatyka na uczel. techniczny Sądzę że utworzeniem specjalności geoinformatyka będą zainteresowane wydziały geograficzne na uniwersytetach
  



zobacz też:

Nowy przewodniczący Komitetu Geodezji PAN

Podczas posiedzenia Komitetu Geodezji PAN (30 czerwca) wybrano nowego przewodniczącego i...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Apeks skanuje w Trójmieście
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
Urząd Wojewódzki Kielecki rozpoczął działalność pod koniec października 1944 r. w Sandomierzu? Dopiero 22 stycznia 1945 r. został przeniesiony do Kielc?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Gustaw Gerlach (1827-1915)

Gustaw Gerlach (1827-1915)
Osiadły w Warszawie niemiecki przedsiębiorca. W 1852 roku uruchomił firmę „Specjalna Fabryka Instrumentów Geodezyjnych i Rysunkowych G. Gerlach" na bazie warsztatu założonego w 1816 r. przez mechanika Józefa Migdalskiego. Jednym...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2006

2006
W ramach misji SRTM NASA udostępnia pierwszy na świecie jednolity, wysokorozdzielczy numeryczny model terenu dla prawie wszystkich lądów.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama