Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2010-03-08| Geodezja, Mapy, Edukacja, Ludzie, Instytucje, Imprezy

Posiedzenie KG PAN: wybór kandydata do PAN i negatywna opinia na temat nowego kierunku studiów



Pierwsze w tym roku posiedzenie Komitetu Geodezji PAN odbyło się 5 marca na Politechnice Warszawskiej. Głównymi tematami spotkania było zaopiniowanie kandydata na członka korespondenta Akademii, referat na temat badań geodynamicznych oraz ocena pomysłu utworzenia nowego kierunku studiów o nazwie „geoinformatyka”.

Przewodniczący KG PAN, prof. Marcin Barlik, przedstawił dorobek naukowy i opinię na temat kandydatury prof. Stanisława Białousza z Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej na członka korespondenta Polskiej Akademii Nauk. Komitet zarekomendował kandydaturę prof. Białousza (22 osoby głosowały za jej przyjęciem, 1 przeciw, 2 wstrzymały się od głosu).

Prof. Stanisław Białousz (ur. 1938 r.) jest pracownikiem Politechniki Warszawskiej. Doktorat uzyskał w 1970 r., habilitację osiem lat później, a tytuł profesora – w 1993 r. Obszar jego zainteresowań naukowych rozciąga się od klasyfikacji i kartografii gleb, poprzez teledetekcję po systemy informacji przestrzennej. Jest autorem lub współautorem 19 podręczników i monografii, w tym fundamentalnych dla klasyfikacji i kartografii gleb opracowań: „Systematyka gleb Polski” i „Album gleb Polski”. W dziedzinie GIS jest twórcą funkcjonalnego podejścia przy projektowaniu i tworzeniu systemów baz danych przestrzennych. Był inicjatorem, realizatorem i koordynatorem wielu dużych projektów badawczych o zasięgu krajowym i międzynarodowym (w tym Systemu Bazy Danych Przestrzennych dla woj. mazowieckiego). Prof. Białousz wypromował 9 doktorów, a trzech z nich jest już profesorami.

W trakcie piątkowego posiedzenia Komitet Geodezji postanowił negatywnie zaopiniować ideę utworzenia kierunku studiów o nazwie „geoinformatyka” lub – jak kto woli – „geomatyka”. W opinii Komisji Edukacji KG PAN stwierdzono, że obecnie nie ma uzasadnionej potrzeby tworzenia nowego kierunku. Dyskusja na ten temat i potrzeba opracowania opinii wynikły z inicjatywy podjętej przez prof. A. Statecznego z Akademii Morskiej w Szczecinie. W jej wyniku Polskie Towarzystwo Informacji Przestrzennej przekazało Komisji Edukacji propozycję standardu kształcenia w nowo proponowanym kierunku.
Według Komisji, dotychczasowe doświadczenia naszych uczelni wskazują, że zagadnienia geoinformatyki z dużym powodzeniem mogą być realizowane w ramach specjalności „geoinformatyka” na istniejących kierunkach studiów geodezyjnych. Takie rozwiązanie przyjęto z powodzeniem np. na AGH, PW, UWM w Olsztynie, UP we Wrocławiu i WAT w Warszawie. W proponowanym standardzie, w grupie kursów podstawowych i kierunkowych, znalazł się program kształcenia mieszczący się aktualnie w programach studiów geodezyjnych, zabrakło natomiast tematyki dotyczącej systemów i układów odniesienia, które stanowią podstawę systemów geoinformatycznych. Według Komisji, kwalifikacje absolwenta „geoinformatyki” stanowią próbę zastąpienia części kwalifikacji absolwenta kierunku geodezja i kartografia, przy czym proponowany zakres kształcenia nie daje podstaw do uzyskania uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii.

Innym punktem posiedzenia była prezentacja przez prof. Stefana Caconia, z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, referatu na temat programu badań geodynamicznych prowadzonych w rejonie fiordu Hornsund na Spitsbergenie. Poinformował on także, iż rozpoczęto przygotowania do złożenia wniosku o grant rozwojowy (w ramach konsorcjum czterech krajowych uczelni), który ma być przedłużeniem prowadzonych do tej pory prac.

Profesor Jan Kryński (IGiK) przedstawił z kolei skład zespołu redakcyjnego i harmonogram przygotowania ekspertyzy nt. dokonań w zakresie geodezji i kartografii w latach 2006-2010 oraz raportu narodowego dla Międzynarodowej Unii Geodezji i Geofizyki. Wspomniał też o problemach z wydawaniem półrocznika „Geodesy and Cartography”. Natomiast sprawozdanie z działalności Komitetu Geodezji PAN w 2009 r. przedstawiła dr Ewa Wysocka. Kolejne posiedzenie plenarne zaplanowano na 17 czerwca br.

Anna Wardziak


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama