Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2010-02-16 | GIS, Mapy, Instytucje

Narada GGK w sprawie BDOT i BDO



W dniach 10-12 lutego w Szczawnie-Zdroju odbyła się narada robocza Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii z geodetami województw i dyrektorami Wojewódzkich Ośrodków Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.

Naradzie przewodniczyli wiceprezes GUGiK Jacek Jarząbek oraz geodeta województwa dolnośląskiego Robert Pajkert. Uczestniczył w niej również dyrektor CODGiK Jacek Piłat. Główne tematy spotkania obejmowały:

• omówienie i uzgodnienie zakresów i harmonogramów prac geodezyjno-kartograficznych planowanych do realizacji lub realizowanych przez marszałków województw i GUGiK w roku 2010 i latach następnych,
• omówienie planu pracy GUGiK na 2010 rok w zakresie opracowań i aktualizacji bazy danych obiektów topograficznych (BDOT) oraz bazy danych obiektów ogólnogeograficznych (BDO), a także opracowania i druku map topograficznych,
• prezentację projektowanego zakresu informacji gromadzonych w BDOT i BDO (tj. ich organizacji, trybu i standardów technicznych tworzenia, aktualizacji i udostępniania).

Źródło: GUGiK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

JiL Z tego co pamiętam to Jola i Leon wypowiadali się negatywnie. Pozostale wypowiedzi są kreatywne z odrobiną sarkazmu. Zanim powstanie TBD powinna być wizja, a nie odwrotnie. Moim zdaniem podstawa do rozmowy znajduje się na stronie GUGiKu (Produkty GUGiK-TBD-Podstawowe zalozenia koncepcyjne). Lektura podstawowa to Wytyczne TBD a uzupeniająca publikacje DG,AI,AG,PK,AM,ZK,RO,JBB,DR a na początku, historycznie RP. Na lamach Geodety też czasami coś się pojawia. Z tego wszystkiego wylania się dość wyraźny obraz tego co nazywamy TBD (w wlasciwie zasobu danych TBD). Oczywiscie ten obraz w żadnym stopniu nie licuje z przetargową rzeczywistością :(
  
Jak zwał tak zwał Na pewno uporządkowanie nazwy TBD jest ważne. Cieszy że Baza Topograficzna budzi emocje. Dla mnie znaczy tyle że jest potrzebna, tylko każdy ma inną wiedzę na jej temat. Ponieważ jeszcze nie powstała to każdy ma inną wizję. Ja z tekstu zrozumiałem że Pan Pajkert był współorganizatorem więc dlaczego są do niego zarzuty. Dlatego że się napracował. Czy w naszym kraju jak ktoś coś robi to zawsze musi budzić negatywne emocje?
  
Siedzieć w temacie Jasne. Tylko jeśli będziemy adresować nasze (geodezyjne) produkty do siedzących w temacie to nie mamy co liczyć na sukces naszych produktów i na ich eferencyjność, tzn. nawiązywanie się innych branż do danych georeferencyjnych produkowanych i utrzymywanych przez geodezję. Czy zna ktoś choć jeden przypadek wykorzystania danych TBD, jako danych prawdzwie eferencyjnych? Ja nie.
  
lubie merytoryke a nie madrosci Bbbb. masz racje Robott ze jesli ktos siedziw temacie to wie o czym sie mowi. Dla Bbbb dorzucam kolejny skrot do dyskusji. Oryginal wisi przy trasie do Kołobrzegu Grupa Polski Styropian - GPS Produkty styropianowe, płyty styropianowe PS-E FS12,15,20,30, frezowane, wyciszaj
  
Kto pierwszy ten lepszy Jeśli aktonim TBD jest faktycznie zarejestrowany w urzędzie patentowym to rzeczywiście powinnismy zrezygnowac z tej nazwy. Nie podoba mi się SIT, SIT GIS bo to są ogólne pojęcia, a TBD oznacza konkretny produkt (a waściwie to system - zgodnie z definicją TBD). Drogi Robottcie, wbrew pozorom opakowanie jest bardzo ważne - zwróć uwagę na napoje energetyzujące - cena zależy wylącznie od opakowania.
  
znawcy :) Wiesz pewnie lepiej niż inni, ale na marginesie dla mnie TBD (od zawsze :) ) to skrót zarejestrowany dla Terenowych Banków Danych! Ale co tam :) MY jesteśmy ważniejsi :) Pewnie tak samo uważasz, że najpiękniejszą nazwą (ugruntowaną :) ) jest SIT ! Choć dla innych użytkowników, jakby naturalna, wydaje się nazwa SIP ! Nie oddamy jednak ani guzika! Obawiam się, że zostanie nam ... tylko guzik! Więc walczmy ze sobą do ostatniej kropli krwi (naszej krwawicy) :) Kłaniam się i nie oczekuję merytorycznej dyskusji o bazach... ważniejsze opakowanie! :)
  
Errata wylecial fragment tekstu zamiast goreferencyjnatopograficzna powinno być: georeferencyjna - tak samo jak nie może być topograficzna
  
Georeferencyjna Baza? Baza nie może być >georeferencyjnatopograficzna< (por. TBD!). Powinno być Baza Danych Topograficznych Georeferencyjnych BDTG! Nie pierwszy raz robi się bledy w nazywaniu TBD :). Sorry za uszczypliwość, ale chyna nikt do tej pory nie przestawil się na inny akronim niż TBD.
  
zamyślenie... Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych to chyba nazwa zamierzenia jakie postawiła przed sobą tzw. Służba Geodezyjna. Byliśmy, jesteśmy i mam nadzieję, że będziemy branżą która dostarcza danych referencyjnych. Czy ta świadomość jest powszechna? Absolutnie nie! Nie mamy jej my (dostarczyciele) ani odbiorcy. Wiele jeszcze trzeba wysiłku aby ten problem stał się powszechny w świadomości decydentów, ale i dla rzeszy krytyków. Budowanie baz danych referencyjnych i potrzeba (no i umiejętność) korzystania z nich to zadanie na wiele lat. Im powszechniejsza stanie się świadomość o potrzebie wiarygodnych danych przestrzennych i korzyści z możliwości ich zastosowania w procesach zarządzania gospodarką i w planowaniu, tym ranga naszego zawodu, jako dostarczyciela tych danych, będzie większa. Martwi mnie ten przeważający ton malkontentów! Obawiam się, że wystawiamy sobie najgorszą opinię... Pozdrawiam!
  
Strzeż się sfrustrowanego geodety! Ludzie opamiętajcie się, naprawdę tak trudno pomyśleć do czego jest Państwu potrzebne TBD. Jolu to są podstawowe dane referencyjne, na które czekają wszystkie branże, centra kryzysowe, administacja itd. dawno, dawno temu powinniśmy to mieć, pewnie za siedmioma górami nawet już mają. Mam nadzieję, że nie jesteście z branży i dlatego taki kompletny brak pomysłu co tu niegłupiego napisać. No i dla tych wszystkich z innej bajki, co to czasem tu zaglądają informuję, że TBD nie jest następczynią starej mapy topograficznej (choć takową z TBD można wygenerować). Tak to już u nas jest najpierw słaba opinia a potem ewentualnie (choć sporadycznie niestety) poznanie. Jeżeli jednak jesteście z branży, to apelują do Was: TBD nie jest trudne, można zrozumieć, pokonajcie swoje kompleksy!
  
Juz czas aby przyszedł gajowy i wygonił partyzantów ( Pajkertopodobnych) z lasu
  
Narada w sprawie TBD nr 7954 Jolu, ponoć tylko bogatego stać na tanie zabawki, o ile następczynię starej mapy topograficznej czyli TBD można nazwać zabawką. A tak przy okazji, czy Geoforum ma dostęp do tych tajnych ustaleń z narady roboczej? Zapadły tam jakieś konkretne decyzje na tej 7954 naradzie/konferencji/seminarium/spotkaniu/zjeździe/wykładzie * (za publiczne pieniądze) w tej sprawie? *niepotrzebne skreślić
  
dla kogo te kolorowe akwaria może mnie ktos oswieci co realnie Nasze Pąństwo moze mieć z TBD ,wg mnie to fundowanie kosztownych zabawek dla garski napalenców typu P.Pajkert.Czy RP jest taka bogata aby była tak rozrzutna.????????
  



zobacz też:

Do 2013 roku powstanie TBD Dolnego Śląska

Jak powiedział „Gazecie Wyborczej” Robert Pajkert, geodeta województwa dolnośląskiego, do 2013...

GUGiK szuka chętnych na sporządzanie ekspertyz

Główny Urząd Geodezji i Kartografii zaprasza do składania ofert na świadczenie usług polegających...

GUGiK zatrudni specjalistę ds. kierowania projektem ISOK

Główny Urząd Geodezji i Kartografii w Warszawie poszukuje kandydatów na stanowisko głównego...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wyprawa BARI 1976
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
W 1643 r. Evangelista Torricelli, włoski fizyk i uczeŃ Galileusza, skonstruował barometr rtęciowy?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Adam Chrzanowski (1932-2020)

Adam Chrzanowski (1932-2020)
Wybitny specjalista z zakresu geodezji inżynieryjnej i geodezji górniczej. Był postrzegany jako ambasador polskiej nauki na forum światowym. Urodził się 22 grudnia 1932 roku w Krakowie. W Akademii Górniczo-Hutniczej uzyskał stopień magistra...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1987
Powstaje firma Ashtech Corporation (USA) - produkcent odbiorników GPS.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2