Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2010-02-05 | Geodezja, GIS, Mapy, Edukacja, Ludzie

Geodeta z AGH Konrad Eckes profesorem


3 lutego w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia nominacji profesorskich. Tytuł profesora z rąk prezydenta otrzymał m.in. pracownik naukowy Katedry Geomatyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie dr hab. Konrad Eckes.

Konrad Przemko Eckes (ur. 25 grudnia 1943 r.) po ukończeniu studiów w krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej pracował 13 miesięcy w Rzeszowskim Okręgowym Przedsiębiorstwie Mierniczym przy budowie zapory wodnej na Sanie oraz przy budowie kombinatu siarkowego w rejonie tarnobrzeskim. Następnie podjął pracę w AGH, uczelni, z którą – jak się okazało – związał całą swoją dalszą karierę. Prowadził badania nad technologią działania geodezyjnego systemu informacyjnego, które doprowadziły do realizacji pracy doktorskiej obronionej w 1974 r. W latach 80. podjął próbę opracowania koncepcji mapy trójwymiarowej jako ogólnej postaci dokumentowania przestrzeni w sensie geodezyjnym. Po studiach w dziedzinie grafiki komputerowej i przetwarzania obrazów koncepcję zrealizował, a wyniki badań przedstawił w pracy habilitacyjnej wydanej w roku 1989. Po uzyskaniu stopnia doktora habilitowanego (1990) prowadzi badania naukowe w następujących kierunkach: analiza systemów informacji przestrzennej, budowanie modeli i zapisów formalnych, racjonalizacja rozwiązywania zadań w systemach informacji o terenie, integracja systemów informacji o terenie z systemami ekspercki. W roku 1997 został powołany na stanowisko profesora nadzwyczajnego AGH. W zakresie działalności dydaktycznej prof. Konrad Eckes od lat 70. ubiegłego wieku dążył do uwzględnienia w programach nauczania przedmiotów z zastosowań informatyki w geodezji i kartografii. Obecnie jest wykładowcą czterech przedmiotów o charakterze informatycznym, w tym jednego kierunkowego. Od początku pracy w AGH mocno związany ze studenckim ruchem naukowym, od 1996 r. jest opiekunem Koła Naukowego Geodetów.

Członek Sekcji Geoinformatyki Komitetu Geodezji PAN w Warszawie (od roku 1994), od roku 1992 – Komisji Geodezji i Inżynierii Środowiska Oddziału PAN w Krakowie, a od marca 2002 r. Komisji Geoinformatyki Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie. Od roku 1989 jest członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej. Jego dorobek naukowy obejmuje m.in. 72 publikacje, współautorstwo 4 podręczników akademickich i 2 patenty.
Nagrody i wyróżnienia: rektora AGH za działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną (łączna liczba 27), ministra za działalność dydaktyczną (5), Złoty Krzyż Zasługi (1990 r.), Medal Komisji Edukacji Narodowej (2001 r.), Honorowa odznaka za zasługi dla geodezji i kartografii (2005 r.).

Źródło: AGH, AW, fot. Kancelaria Prezydenta


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

awans kto sie miał wyksztalcic w tych obskurnych latach stalinowsko gomułkowskich zrobił to za pomocą Boga i partii,dzis jest łatwiej bo liczy sie dobra wola i chęci....
  
Serdeczne gratulacje! Serdeczne gratulacje Panie Profesorze! Tytuł jak najbardziej zasłużony :) Wszystkiego najlepszego na dalszej drodze naukowej i w życiu osobistym! :)
  
 2 
Gratulacje Panie Profesorze!. Chodzenie na Pana zajęcia było czysta przyjemnością :).
  
 2 
Gratulacje Gratulacje i wyrazy uznania panie profesorze. Warto nadmienić, że zaangażowanie prof. Eckesa w prowadzone zajęcia, a także ich wysoki poziom, to wizytówka tych gości z C-4. Proszę trzymać tak dalej!
  
 2 
... inżynier widzi obiekty, a inżynier geomatyk - obiekty i struktury obrazu.
  
 6 
laik widzi chaos ...
  
 4 
Gratulacje Gratulacje Panie Profesorze!
  
 1 
!! Kiedy ja studiowałam - wymagania były na odpowiednim poziomie! Nie wiem jak jest teraz.
  
?? Dziękuję również za wysokie wymagania jakie stawiał Pan na kolokwiach - czy Pani raczy sobie żartować??
  
 1 
Gratulacje! Gratulacje. Dziękuję za wiedzę jaką zdobyłam na zajęciach prowadzonych przez P. Eckesa. Dziękuję również za wysokie wymagania jakie stawiał Pan na kolokwiach. Absolwentka
  
Gratulacje Bardzo zasłużenie
  
 1 
Gratulacje :) To były udane roczniki J. Czaja, R. Hycner a teraz ON !! Powodzenia w krzewieniu wiedzy z zakresu Geoinformatyki, lub jak ktoś woli Geomatyki :)
  
 1 



zobacz też:

Jubileusz 75. urodzin prof. Bogdana Neya

Prof. Bogdan Ney, geodeta z wykształcenia, członek rzeczywisty PAN, przewodniczący Wydziału Nauk o Ziemi...

Jubileusz 70. urodzin profesora Andrzeja Ciołkosza

Profesor Andrzej Ciołkosz, geograf z wykształcenia, od początku swej kariery naukowej zajmuje się...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Skaning lotniczy Nysy
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
największe księżyce Jowisza to: Io, Europa, Ganimedes i Kallisto?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Marcin German (XVII wiek)
W 1620 r. żupnik Adam Górski sprowadził do Polski geometrę szwedzkiego pochodzenia w celu wykonania pomiarów i sporządzenia planów kopalni soli w Wieliczce. Efektem pracy Marcina Germana były plany trzech poziomów kopalni...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1889
Francuz Artur Batut (1846-1918) wykonał nad Labruguiére zdjęcie kamerą podwieszoną do latawca. W kamerze zainstalowany był wysokościomierz rejestrujący wysokość z jakiej zrobiono zdjęcie, co pozwalało na określenie jego skali.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2