wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-02-05| Geodezja, GIS, Mapy, Edukacja, Ludzie

Geodeta z AGH Konrad Eckes profesorem


3 lutego w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia nominacji profesorskich. Tytuł profesora z rąk prezydenta otrzymał m.in. pracownik naukowy Katedry Geomatyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie dr hab. Konrad Eckes.

Konrad Przemko Eckes (ur. 25 grudnia 1943 r.) po ukończeniu studiów w krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej pracował 13 miesięcy w Rzeszowskim Okręgowym Przedsiębiorstwie Mierniczym przy budowie zapory wodnej na Sanie oraz przy budowie kombinatu siarkowego w rejonie tarnobrzeskim. Następnie podjął pracę w AGH, uczelni, z którą – jak się okazało – związał całą swoją dalszą karierę. Prowadził badania nad technologią działania geodezyjnego systemu informacyjnego, które doprowadziły do realizacji pracy doktorskiej obronionej w 1974 r. W latach 80. podjął próbę opracowania koncepcji mapy trójwymiarowej jako ogólnej postaci dokumentowania przestrzeni w sensie geodezyjnym. Po studiach w dziedzinie grafiki komputerowej i przetwarzania obrazów koncepcję zrealizował, a wyniki badań przedstawił w pracy habilitacyjnej wydanej w roku 1989. Po uzyskaniu stopnia doktora habilitowanego (1990) prowadzi badania naukowe w następujących kierunkach: analiza systemów informacji przestrzennej, budowanie modeli i zapisów formalnych, racjonalizacja rozwiązywania zadań w systemach informacji o terenie, integracja systemów informacji o terenie z systemami ekspercki. W roku 1997 został powołany na stanowisko profesora nadzwyczajnego AGH. W zakresie działalności dydaktycznej prof. Konrad Eckes od lat 70. ubiegłego wieku dążył do uwzględnienia w programach nauczania przedmiotów z zastosowań informatyki w geodezji i kartografii. Obecnie jest wykładowcą czterech przedmiotów o charakterze informatycznym, w tym jednego kierunkowego. Od początku pracy w AGH mocno związany ze studenckim ruchem naukowym, od 1996 r. jest opiekunem Koła Naukowego Geodetów.

Członek Sekcji Geoinformatyki Komitetu Geodezji PAN w Warszawie (od roku 1994), od roku 1992 – Komisji Geodezji i Inżynierii Środowiska Oddziału PAN w Krakowie, a od marca 2002 r. Komisji Geoinformatyki Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie. Od roku 1989 jest członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej. Jego dorobek naukowy obejmuje m.in. 72 publikacje, współautorstwo 4 podręczników akademickich i 2 patenty.
Nagrody i wyróżnienia: rektora AGH za działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną (łączna liczba 27), ministra za działalność dydaktyczną (5), Złoty Krzyż Zasługi (1990 r.), Medal Komisji Edukacji Narodowej (2001 r.), Honorowa odznaka za zasługi dla geodezji i kartografii (2005 r.).

Źródło: AGH, AW, fot. Kancelaria Prezydenta


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
awans kto sie miał wyksztalcic w tych obskurnych latach stalinowsko gomułkowskich zrobił to za pomocą Boga i partii,dzis jest łatwiej bo liczy sie dobra wola i chęci....
odpowiedz zgłoś
Serdeczne gratulacje! Serdeczne gratulacje Panie Profesorze! Tytuł jak najbardziej zasłużony :) Wszystkiego najlepszego na dalszej drodze naukowej i w życiu osobistym! :)
 1 
odpowiedz zgłoś
Gratulacje Panie Profesorze!. Chodzenie na Pana zajęcia było czysta przyjemnością :).
 1 
odpowiedz zgłoś
Gratulacje Gratulacje i wyrazy uznania panie profesorze. Warto nadmienić, że zaangażowanie prof. Eckesa w prowadzone zajęcia, a także ich wysoki poziom, to wizytówka tych gości z C-4. Proszę trzymać tak dalej!
 1 
odpowiedz zgłoś
... inżynier widzi obiekty, a inżynier geomatyk - obiekty i struktury obrazu.
 6 
odpowiedz zgłoś
laik widzi chaos ...
 4 
odpowiedz zgłoś
Gratulacje Gratulacje Panie Profesorze!
odpowiedz zgłoś
!! Kiedy ja studiowałam - wymagania były na odpowiednim poziomie! Nie wiem jak jest teraz.
odpowiedz zgłoś
?? Dziękuję również za wysokie wymagania jakie stawiał Pan na kolokwiach - czy Pani raczy sobie żartować??
odpowiedz zgłoś
Gratulacje! Gratulacje. Dziękuję za wiedzę jaką zdobyłam na zajęciach prowadzonych przez P. Eckesa. Dziękuję również za wysokie wymagania jakie stawiał Pan na kolokwiach. Absolwentka
odpowiedz zgłoś
Gratulacje Bardzo zasłużenie
odpowiedz zgłoś
Gratulacje :) To były udane roczniki J. Czaja, R. Hycner a teraz ON !! Powodzenia w krzewieniu wiedzy z zakresu Geoinformatyki, lub jak ktoś woli Geomatyki :)
 1 
odpowiedz zgłoś
12 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS