Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2009-12-01| GNSS, Sprzęt, Firma, Software, Instytucje

LORAN dla każdego?


Aby przekonać decydentów do zwiększenia finansowania programu LORAN (LOng RAnge Navigation), naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Teksasie oraz firmy Coherent Navigation opracowali rozwiązanie, które umożliwi korzystanie przez użytkowników zwykłych urządzeń GPS z sygnału udoskonalonego systemu eLORAN.

Jeszcze na początku tego roku planowano całkowicie zlikwidowań radiowy system nawigacji LORAN, głównie w uwagi na jego niską dokładność (około 10-20 metrów). Ostatecznie zdecydowano się nie tylko utrzymać system, lecz również dofinansować jego modernizację. Mimo to przyszłość programu jest nadal niepewna, gdyż pod koniec października br. programowi odebrano 18 mln dolarów dotacji na rok 2010.

Najsilniejszym argumentem przeciwników systemu jest nie tylko jego kiepska dokładność, lecz również niewielka liczba użytkowników. Zwolennicy inwestowania w tę technologię przekonują jednak, że w razie awarii systemu GPS zmodernizowany LORAN będzie jedyną rozsądną alternatywą na terenie objętym zasięgiem tego sygnału.

Aby szybko i tanio poszerzyć grono odbiorców sygnaÅ‚u LORAN, naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Teksasie opracowali specjalne urzÄ…dzenie (GNSS Assimilator), które jednoczeÅ›nie odbiera i przetwarza sygnaÅ‚y GPS i LORAN. Nowe rozwiÄ…zanie miaÅ‚oby być dostÄ™pne zarówno dla użytkowników wojskowych, jak i cywilnych i wg zapewnieÅ„ konstruktorów nie wymaga wprowadzania żadnych zmian w oprogramowaniu odbiornika – wystarczy tylko wymiana anteny. Dotychczas czoÅ‚owi producenci urzÄ…dzeÅ„ nawigacyjnych bali siÄ™ inwestować w modernizacjÄ™ swoich produktów tak, aby korzystaÅ‚y z systemu LORAN. Teraz dziÄ™ki GNSS Assimilator bÄ™dÄ… mogli Å‚atwo i tanio zwiÄ™kszyć niezawodność swoich odbiorników.

Radiolatarnia systemu LORAN-C (fot: Wikipedia)

Źródło: GPS World


«« powrót

UdostÄ™pnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama