wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-11-26| Mapy, Instytucje, Imprezy

Konferencja MAK w Chile


24. Międzynarodowa Konferencja Kartograficzna odbyła się w stolicy Chile, Santiago w dniach 15-21 listopada. Głównym organizatorem była Międzynarodowa Asocjacja Kartograficzna (International Cartographic Association), a lokalnym – Wojskowy Instytut Geograficzny. W konferencji udział wzięło 2200 uczestników, w tym ponad 700 spoza Chile.

Program sesji otwarcia obejmował wystąpienia płk. Juana Vidal Garcia-Huidobro (fot. obok), komendanta Wojskowego Instytutu Geograficznego, gdzie odbywała się impreza, oraz prezydenta Międzynarodowej Asocjacji Kartograficznej prof. Williama Cartwrighta z Australii.

Zasadniczą formą obrad były sesje techniczne prowadzone równolegle w sześciu salach (łącznie odbyło się ich 106). Tematyka była podzielona na ok. 30 grup obejmujących prawie wszystkie dziedziny kartografii, od jej historii, teorii, poprzez różne zastosowania i formy użytkowania map, edukację, po zagadnienia związane z IIP i nowoczesnymi technologiami.
Program imprezy uzupełniały trzy wystawy: •map nadesłanych na konferencje przez poszczególne państwa, •rysunków dzieci im. Barbary Petchenik, zmarłej w 1992 r. amerykańskiej kartografki, oraz •komercyjna. Na pierwszej z nich 34 państwa zaprezentowały 450 map oraz 70 atlasów wydanych w ostatnich latach. Z kolei na wystawie rysunków najmłodszych znalazło się 156 prac. Wystawa komercyjna obejmowała kilkadziesiąt stanowisk przygotowanych przez państwowe i komercyjne firmy chilijskie kartograficzne, fotogrametryczne, teledetekcyjne i informatyczne.

Polskę reprezentowało w Santiago ponad dwadzieścia osób z różnych uczelni oraz instytucji naukowych. Większość przedstawiała referaty na sesjach technicznych i posterowych. Podczas sesji zamykającej konferencję ogłoszono wyniki konkursów na najlepsze: mapy, rysunki dzieci oraz referaty. Reprezentanci Polski uzyskali dwie nagrody: w konkursie rysunkowym nagrodę otrzymała Karolina Grząbka (l. 11) ze Szkoły Podstawowej w Plewiskach k. Poznania, natomiast w grupie młodych naukowców nagrodę za referat otrzymała Małgorzata Wieczorek z Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego (na fot. odbiera nagrodę od prezedenta MAK Williama Cartwrighta).

Jak zwykle, konferencja była okazją do spotkania komisji i grup roboczych Międzynarodowej Asocjacji Kartograficznej. Gospodarzem 25. Międzynarodowej Konferencji Kartograficznej w 2011 roku będzie Francja, obrady odbędą się w Paryżu w dniach 3-8 lipca.

Więcej o konferencji w styczniowym numerze GEODETY

Adam Linsenbarth


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS