Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2009-06-02| Mapy, Edukacja, Instytucje, Imprezy

Krajowe wyniki VIII Konkursu Kartograficznego dla Dzieci im. Barbary Petchenik



Do siedziby Instytutu Geodezji i Kartografii przyjechali dziś (2 czerwca) uczniowie szkół podstawowych z Warszawy i województwa mazowieckiego, laureaci regionalnego etapu VIII Międzynarodowego Konkursu Kartograficznego dla Dzieci im. Barbary Petchenik. Okazją było oficjalne ogłoszenie wyników nie tylko regionalnych, ale i krajowych.

Profesor Andrzej Ciołkosz, przewodniczący Komitetu Narodowego ds. Międzynarodowej Asocjacji Kartograficznej, przypomniał, że konkurs jest organizowany przez MAK od 1993 roku co dwa lata (zgodnie z harmonogramem jej międzynarodowych konferencji). Naczelne hasło Konkursu brzmi „Moje widzenie mapy świata”, ale każda edycja ma swój temat przewodni. Hasłem obecnej jest „Żyjąc w zglobalizowanym świecie” (Living in a globalized world).

Spośród prac nadesłanych przez ośrodki z Lubelszczyzny, Wielkopolski, Śląska oraz Warszawy i Mazowsza komisja konkursowa na posiedzeniu 14 maja br. wyróżniła sześć. Wezmą one udział w międzynarodowym finale tego konkursu, który odbędzie się podczas obrad Międzynarodowej Konferencji Kartograficznej (Santiago de Chile, 15-21 listopada 2009 r.).
Autorami wyróżnionych prac są:
1. Karolina Grząbka, l. 11 – „Żyjąc w zglobalizowanym świecie” (SP w Plewiskach k. Poznania)
2. Klaudia Narożnik, l. 13 – „Wszyscy się znamy” (SP nr 11 w Warszawie)
3. Joanna Pasternak, l. 13 – „Tak daleko, a tak blisko” (SP nr 4 im. M. Kopernika w Puławach)
4. Ewelina Pogonowska, l. 13 – „Żyjąc w zglobalizowanym świecie” (SP nr 10 w Siedlcach)
5. Joanna Woszczyk, l. 13 – „Ziemia w sieci powiązań” (ZS nr 7 w Poznaniu)
6. Barbara Wrońska, l. 13 – „Żyjąc w zglobalizowanym świecie” (SP nr 65 w Katowicach).
Prace te zostały wysłane do Międzynarodowego Koordynatora Konkursu w Utrechcie (Holandia), poprzez którego zostaną przesłane do Santiago de Chile.

Jednocześnie prof. Ciołkosz poinformował, że z regionu Warszawy i woj. mazowieckiego zostało wyróżnionych 9 prac, dwie z nich – jak podano wyżej – zakwalifikowano do edycji międzynarodowej. Pozostałe wyróżnione prace zostały wykonane przez: Jana Dąbrowskiego ze SP nr 96 w Warszawie, Kamila Fedorowicza ze SP nr 11 w Warszawie, Dominika Komara ze SP nr 11 im. Jana Pawła II w Siedlcach, Paulinę Kryczkę i Adriannę Pląsek ze SP nr 11 w Warszawie, Szymona Piotra Łopaciuka oraz Oliwię Martę Sobczyk ze SP Niepublicznej nr 49 w Warszawie.
Wszyscy autorzy wyróżnionych prac z regionu Mazowsza i Warszawy otrzymali nagrody w postaci map i atlasów ufundowanych przez sponsorów. Nagrodzono również nauczycieli: Urszulę Wichowską ze SP nr 11 w Warszawie, Halinę Leszczyńską-Pieczonko ze SP Niepublicznej nr 49 w Warszawie, Barbarę Lewicką ze SP nr 10 w Siedlcach, Wandę Olkowską ze SP nr 11 im. Jana Pawła II w Siedlcach oraz Annę Radziejewską ze SP nr 96 w Warszawie.

W Polsce organizacji konkursu patronują Narodowy Komitet ds. Międzynarodowej Asocjacji Kartograficznej oraz Główny Urząd Geodezji i Kartografii, a prace organizacyjne prowadzą Instytut Geodezji i Kartografii oraz Oddział Kartograficzny Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Polska edycja konkursu dotyczy uczniów klas V i VI szkół podstawowych. Obecnie międzynarodowy regulamin konkursu zakłada prawo wysłania przez każdy kraj tylko sześciu prac wybranych w eliminacjach krajowych.


Laureaci etapu regionalnego (Warszawa i Mazowsze) wraz z opiekunami,
z prawej prof. A. Ciołkosz

Zdjęcia prac zakwalifikowanych do międzynarodowego finału

AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama