Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2009-10-29 | Geodezja, Mapy, Edukacja, Imprezy

Posiedzenie Komitetu Geodezji PAN: o geoinformacji, osnowie grawimetrycznej i wyborze nowych członków PAN



Podczas wczorajszego (28 października) posiedzenia Komitetu Geodezji PAN omawiano wyjątkowo dużo spraw. Od koncepcji osnowy grawimetrycznej dla Polski i pomysłu utworzenia nowego kierunku studiów „geoinformatyka” po wybory członków PAN i relacje panujące na linii Komitet Geodezji – Główny Geodeta Kraju.

Prof. Jan Kryński (IGiK) w referacie na temat koncepcji osnowy grawimetrycznej przypomniał historię pomiarów grawimetrycznych oraz cele samych pomiarów. Grawimetria jest stosunkową młodą dziedziną nauki, chociaż o wykorzystaniu wahadła do określenia przyspieszenia siły ciężkości wspominał już Anglik Francis Bacon w 1620 r., a ponad pół wieku później zmienność pola grawitacyjnego Ziemi zarejestrował francuski fizyk Jean Richer. O pomiarach grawitacyjnych można mówić dopiero od chwili wynalezienia wahadła rewersyjnego przez Henry’ego Katera w 1817 roku, zaś o osnowie grawimetrycznej od 1884 roku, gdy w Europie przyspieszenie pomierzono łącznie na 122 punktach. Ciekawa i mało znana historia rozwoju grawimetrii do czasów nam współczesnych była tylko przyczynkiem do wyrażenia zaniepokojenia o perspektywy tego typu prac w Polsce. Na szeroką skalę prowadzi się je w Niemczech i we Francji, do modernizacji sieci grawimetrycznych przymierzają się Czesi i Grecy. Należący do IGiK nowoczesny grawimetr A10 mierzy punkty absolutne sieci w Finlandii, a precyzyjniejszy od niego FG5, będący własnością Politechniki Warszawskiej, nie ma obecnie zajęcia. Co prawda, od kilku lat mówi się w Polsce o budowie zintegrowanej osnowy geodezyjnej, ale poza tym nic się nie dzieje. Jak można wnioskować z wystąpienia prof. Kryńskiego, istnieje potrzeba zagęszczenia naszej sieci grawimetrycznej i jej ponownego przemierzenia. Dzisiejsze techniki pozwalają bowiem na otrzymanie o wiele dokładniejszych wyników aniżeli w kampaniach prowadzonych chociażby 10 lat temu. Wąskie grono ludzi zajmujących się tymi pracami nasłuchuje więc wszelkich wieści z GUGiK. Uczestniczący w spotkaniu Jerzy Zieliński, dyrektor Departamentu Geodezji, Kartografii i Systemów Informacji Geograficznej w GUGiK, zadeklarował, że w przyszłym roku urząd przeznaczy większą niż do tej pory kwotę na projekty związane z osnowami, co być może przełoży się na prace nad zintegrowaną osnową i pomiary grawimetryczne.

Prof. Bogdan Ney (przewodniczący VII Wydziału PAN) zreferował żywo dyskutowany podczas niedawnej konferencji PTIP pomysł utworzenia nowego kierunku studiów o nazwie „geoinformatyka”. Z wypowiedzi podczas posiedzenia KG wynika, że nie podlega dyskusji rozwijanie kształcenia w zakresie geoinformacji. Zanim jednak zacznie się na poważnie podchodzić do stworzenia nowego kierunku studiów, wcześniej trzeba odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Na przykład: czy ma sens tworzenie nowego kierunku, który wykształci „geoinformatyka od wszystkiego” (w domyśle: od niczego)? Czy lepiej jest utrzymywać obecne rozwiązania i rozwijać specjalizacje w zakresie geoinformacji, które sukcesywnie powstają na istniejących kierunkach? Zwracano uwagę na to, że absolwent nowego kierunku z pewnością nie będzie miał merytorycznych podstaw z dziedziny, którą miałby później obsługiwać (geodezji, geologii, ochrony środowiska itd.). W efekcie zawód ten mógłby „drenować” zadania z istniejących zawodów, nie dając jednocześnie gwarancji ich właściwego wykonania. Jeśli wziąć pod uwagę, że w Polsce istnieje już 189 kierunków studiów i panuje trend do zmniejszania ich liczby, to przyszłość „geoinformacji”, jako kolejnego jest wątpliwa.
Podczas obrad zaproponowano zorganizowanie przez PAN konferencji (wspólnie z organizacjami społecznym i zawodowymi), tematem której byłaby dyskusja nad kierunkiem „geoinformacja” oraz nad o wiele ważniejszym problemem kształcenia na polskich uczelniach tysięcy geodetów.

Kolejnym punktem obrad była informacja o uchwale prezydium PAN o wyborze członków rzeczywistych i członków korespondentów Akademii. Wybór nastąpi 27 maja 2010 roku, a kandydatów należy zgłaszać do 29 grudnia tego roku.
Wydział VII Nauk o Ziemi i Nauk Górniczych, do którego należy Komitet Geodezji*, liczy obecnie 31 członków (rzeczywistych i korespondentów). Reprezentują oni 7 dyscyplin: geologia (10 członków), górnictwo (6), geofizyka (5), geografia (4), oceanologia (3), geodezja (2), ochrona środowiska (1). Wydział ma wybrać po trzech nowych członków rzeczywistych i korespondentów.
Po śmierci prof. Włodzimierza Barana w PAN mamy tylko dwóch geodetów: prof. Bogdan Ney (czł. rzeczywisty) oraz prof. Andrzej Hopfer (czł. korespondent). Stąd istotne jest zaproponowanie takich/takiego kandydata ze środowiska geodezyjnego, by realne były jego szanse w głosowaniu, co pozwoliłoby powiększyć naszą reprezentację w Akademii.
Kandydatów zgłaszać mogą uczelniane Rady Wydziałów posiadających uprawnienia do nadawania habilitacji (mamy takie tylko dwa) oraz grupa trzech członków Wydziału VII. Wyboru dokonają w tajnym głosowaniu członkowie Wydziału, następnie odbędzie się głosowanie nad kandydaturami na Zgromadzeniu Ogólnym PAN.
Wybory są też szansą na odmłodzenie składu Wydziału Nauk o Ziemi, jest to bowiem „najstarszy” wydział PAN, aż 22 osoby (spośród 31) mają ponad 70 lat. W Wydziale nie ma żadnej kobiety.

Podczas obrad przedstawiono krytyczną opinię Komitetu Geodezji dotyczącą prac GUGiK w zakresie państwowych osnów podstawowych oraz odpowiedź GGK na to wystąpienie (więcej na ten temat w grudniowym GEODECIE). Omawiano także przygotowania do wykonania ekspertyzy na temat dokonań w zakresie geodezji i kartografii w latach 2006-2010 oraz sprawy bieżące.

* Komitet Geodezji PAN jest jednym z 10 komitetów Wydziału VII. W jego skład wchodzi 32 naukowców reprezentujący różne dziedziny geodezji. Przewodniczącym Komitetu jest prof. Marcin Barlik (Politechnika Warszawska), wiceprzewodniczącymi – prof. Józef Czaja (AGH) oraz prof. Jan Kryński (IGiK).

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

dokładnie tak - Pan IGiK kupił sobie zabawkę tylko nie pomyślał, że to musi na siebie zarabiać i jeszcze wplątuje w to szanowną radę mędrców.
  
GUGiK ma płacić bo mali chłopcy nie mają pieniędzy by bawić się swoimi drogimi zabawkami?
  



zobacz też:

XIX Konferencja PTIP: Kierunek – Geoinformacja

Pierwszy dzień konferencji zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Informacji Przestrzennej pt...

Zapowiedź konferencji PAN i WAT

W dniach 19-20 listopada w centrum konferencyjnym WAT w Warszawie odbędzie się konferencja pt.: „Satelitarne...

Nowy przewodniczący Komitetu Geodezji PAN

Podczas posiedzenia Komitetu Geodezji PAN (30 czerwca) wybrano nowego przewodniczącego i...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Apeks skanuje w Trójmieście
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Ferdynand Magellan podczas wyprawy dookoła świata (1519-22) zabrał ze sobą 30-minutowe klepsydry i precyzyjnie mierzył czas? Po powrocie jego załoga była zdumiona, że jednak ?zgubili? jeden dzień.
następny
strzałka w dółGeoludzie
Stanisław Milbert (1920-2007)

Stanisław Milbert (1920-2007)
Urodził się 3 marca 1920 r. w Warszawie. Zmarł 2 lutego 2007 r. Został pochowany na cmentarzu w Borku Fałęckim w Krakowie. Był absolwentem Politechniki Warszawskiej (1947 r.), doktoryzował się w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (1950 r.) W...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2002

2002
W ramach programu pilotażowego prowadzonego przez GUGiK i Urząd Marszałkowski na terenie województwa śląskiego powstaje sieć 6 stacji referencyjnych GPS (ASG-PL).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2